Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.

Dzisiaj odbył się debiut Allegro! Akcje wzrosły o +62%! Co teraz?

To jeszcze czas na zakupy?

Dzisiejsza sesja była nietuzinkowa! To za sprawą długo wczekiwanego debiutu Allegro. Debiut spółki Allegro był bardzo udany – kurs akcji zyskuje na zakończeniu sesji +62,79% w stosunku do ceny emisyjnej 43 zł. Jest to największa stopa zwrotu ostatnich lat jeżeli chodzi o największe spółki. Przykładowe zestawienie największych debiutów i osiągniętych stóp zwrotu na zakończeniu sesji debiutowej poniżej:

 1. PZU: +11,7%
 2. PGE: +13%
 3. JSW: 0%
 4. Play: -1,39%
 5. Tauron: -1,55%
 6. PGNiG: +34,23% (mowa o PDA, czyli prawach do akcji)
 7. Energa: -5,35%
 8. Alior: +6,84%
 9. DinoPL: +7,9%
 10. PKPCargo: +17%

Powyższa lista jest ułożona zgodnie z wielkością danego debiutu – z perspektywy wartości oferty IPO. Do tej pory największą ofertą była oferta IPO PZU.

Jak może się dalej zachować kurs Allegro?

Należy tutaj podkreślić, że stopa zwrotu 62,79% jest rekordem jeżeli chodzi o debiuty największych spółek w całej historii GPW. Jest to więc pewnego rodzaju anomalia giełdowa. Jeżeli jednak przejrzymy debiuty największych spółek giełowych o największej stopie zwrotu w dniu debiutu – przykładowo PZU, PGE, PGNiG, czy też PKPCargo – to w żadnej z tych spółek nie było drastycznych spadków po debiucie na giełdzie. Na PGE odbyły się spadki po IPO, ale były one długotrwałe i nie były dynamiczne. Było więc w tych przypadkach dużo czasu na potencjalne wyjście z dobrym zyskiem.

Oczywiście różnicą jest, że żadna z wymienionych wyżej spółek nie osiągnęła +62% w jeden dzień sesyjny (od ceny emisyjnej 43 zł). Od momentu startu sesji (65,00 zł) kurs wzrósł natomiast jednak „jedynie” o +9,23%. Panika większa mogła się utworzyć na samym początku sesji, gdy kurs spadł po paru minutach od startu sesji do rejonów 60,00 zł. Jednak to była jedynie krótkotrwała panika, gdyż kurs od razu wzrósł powyżej ceny startu sesji. Wsparciem aktualnie jest więc właśnie poziom 60,00 zł. Aktualnie kurs akcji powinien się właśnie konsolidować w rejonach 60,00 – 70,00 zł.

Allegro ostatecznie bez rekordu jeżeli chodzi o obrót sesyjny pojedynczej spółki

Allegro wbrew pozorom nie ustanowiło rekordu obrotów w historii GPW. Obroty Allegro podczas dzisiejszej sesji wyniosły 3,99 mld zł, gdy rekord należy do PZU, gdzie na debiucie tej spółki obrót wyniósł 5,1 mld zł. Przed PZU Wcześniejszy rekord należał do PGE, gdzie na debiucie obroty wyniosły 2,8 mld zł.

Allegro od 15 października będzie notowane w WIG20

Po sesji środowej (14 października) nastąpi nadzwyczajna korekta portfeli indeksów. Po tej korekcie Allegro zastąpi mBank w indeksie WIG20. To oznacza, że już podczas sesji 15 października Allegro będzie notowane oficjalnie jako spółka z indeksu WIG20. Kapitalizacja spółki wynosi aktualnie 72 mld zł, gdy największa spółka do tej pory w WIG20 – CD Projekt – ma kapitalizację 36 mld zł. Allegro jest więc wyceniane dokładnie dwa razy drożej niż CDProjekt i niemal trzy razy drożej od PKOBP.

Podsumowanie

Debiut Allegro można uznać za najlepszy debiut w historii GPW – jeżeli bierzemy wielkość oferty i stopę zwrotu na zakończenie sesji debiutowej jednocześnie. Sam nie brałem udziału w IPO, gdyż cena emisji (43 zł) już wtedy była dla mnie zbyt wysoka. Teraz cena akcji doszła do diametralnych 70,00 zł. Debiuty innych większych spółek jednak pokazuje, że nie było na żadnej z nich drastycznych spadków od razu po udanym debiucie. Ten argument sprawia, że twierdzę tak jak we wcześniejszym punkcie, że prawdopodobna teraz jest konsolidacja w rejonach 60,00 zł – 70,00 zł. Trzeba jednak podkreślić, że takiego wzrostu (nawet porównywalnego) podczas debiutu giełdowego przy tej wielkości spółki nie było jeszcze w historii GPW.

Zobacz podobne analizy:7 komentarzy

 1. Michał Michał pisze:

  Jeszcze jedna informacja, która z tego co widzę przez wielu jest źle zrozumiana. Dzisiaj po sesji pojawiła się informacja o zmianach w „Radzie Dyrektorów” (niem. Vorstand): https://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/allegro,zmiany-w-organach-zarzadzajacych-allegroeu-i-2020-10-12,espi,20201012_182310_0000202256

  Część z tego organu przestała być członkiem „Rady Dyrektorów”. Tyle, że ta informacja już była wcześniej znana. Już w samym prospekcie emisyjnym o tym pisano:

  „Danielle Arendt, Gautier Laurent, Séverine Michel, Cédric Pedoni and Gilles Willy Duroy (the „Resigning Directors”) will resign from the Issuer’s
  Board in connection with the Offering between the date of this Prospectus and the Listing Date and therefore will no longer be Directors as of the
  Listing Date.”

 2. Błażej Błażej pisze:

  Allegro zakomunikowało, że 26 października wejdzie w skład MSCI. Spółka wejdzie także w skład Stoxx oraz FTSE.
  Udział Allegro w WIG20 wg. PB wynieść ma 10%.

 3. Michał Michał pisze:

  Impet wrostów na Allegro spada, szykuje się więc prawdopodobnie korekta. Ta korekta wyznaczy nam dopiero pierwsze wsparcie.

  • Błażej Błażej pisze:

   Dzisiejsza sesja de facto przebiegała pod dyktandem byków, natomiast otatnia godzina handlu, to realizacja zysków. Opór jest na 85,50~ zł, ponadto kurs nie zdołał wybić się nad swój historyczny szczyt przy 90 zł. Kurs nadal znajduje się w trendzie wzrostowym w mniejszym interwale, natomiast wybicie 85 zł EOH (na koniec godziny) będę interpretował jako oznakę słabości.

 4. Michał Michał pisze:

  I w końcu większa korekta nastąpiła. Dobre nastroje panujące na samym początku już powoli wyhamowały – bardzo medialna spółka to była właśnie w okresie IPO.
  Teraz wstępne wsparcie to rejony 60,00 – 65,00 zł. To w tych rejonach doszło do odbicia w dniu debiutu.

 5. Błażej Błażej pisze:

  Argumentem za ostatnimi spadkami, to informacja, że paczkomaty spółki InPost ma kupić Amazon. Poniżej artykuł wyjaśniający
  https://spidersweb.pl/bizblog/allegro-smart-do-paczkomatow/

 6. front247 pisze:

  Ten artykół to dyletanctwo dziennikarskie …amazon zas skonczy na polskim rynku jak..ebay…dlaczego? wystarczy prosta analiza…jest gigantem w USA …bo tam nie ma allegro…ceny,prowizje,łatwość obsługi wszystkie te cechy są przeciwko amazon..a u nas to juz w ogóle…aliexpress ledwo dobija do 1,4% rynku ecommerce w Polsce a jednoczesnie jest gigantem na rynkach azjatyckich..;)

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK