Książki o giełdzie godne polecenia
Inwestowanie to proces. Proces ciągłej nauki i rozwoju, wymagający mierzenia własnych efektów oraz konsekwentnego stosowania podejścia inwestycyjnego opartego o dodatnią wartość oczekiwaną. Każdy z nas znajduje się jednak w innym miejscu swojej kariery inwestycyjnej, ma inne podejście do rynku, inne oczekiwania oraz odmienne doświadczenia, a co za tym idzie – w książkach o inwestowaniu szukamy innych rzeczy. Poniżej przygotowaliśmy kilka zestawów publikacji, w których zostały opisane najpopularniejsze obszary inwestowania. Jesteśmy przekonani, że zaproponowane przez nas pozycje są jednymi z lepszych w swojej dziedzinie. Co ważne, są dostępne w języku polskim.
Recenzje większości książek możesz zobaczyć na kanale YouTube prowadzonym przez księgarnię i wydawnictwo giełdowe Maklerska.
Książki dla początkujących
Te książki o giełdzie wskazują, w jaki sposób odpowiedzialnie i bezpiecznie zacząć grać na giełdzie czy jakimkolwiek innym rynku finansowym. Omawiają podstawowe zasady działania rynków oraz wprowadzają w temat psychologii inwestowania, zarządzania ryzykiem, prezentują czy podstawowe narzędzia i techniki analizy. Część z nich przedstawia też autentyczne historie traderów lub inwestorów, które mogą być inspiracją dla czytelników.
- Droga Żółwia. Sekretne metody, dzięki którym zwykli ludzie stali się legendarnymi traderami (Curtis M. Faith)
Analiza techniczna
Książki te omawiają techniki, narzędzia i metody analizy wykresów giełdowych bazujące wyłącznie na cenie.
Analiza fundamentalna
Książki te omawiają techniki, narzędzia i metody analizy kondycji gospodarki lub emitenta danego papieru wartościowego. Analiza fundamentalna to podejście stosowane w długim horyzoncie czasowym, które można rozpatrywać w czterech obszarach, takich jak inwestowanie w oparciu o wartość fundamentalną, wycena przedsiębiorstwa, analiza sprawozdań finansowych, analiza makroekonomiczna.
a) Inwestowanie w oparciu o wartość fundamentalną:
b) Wycena przedsiębiorstwa:
c) Analiza sprawozdań finansowych:
d) Analiza makroekonomiczna:
Psychologia inwestowania
Psychologia inwestowania aż w 70% decyduje o sukcesie inwestycyjnym. Świadomość własnych słabości, umiejętność pokonywania negatywnych nawyków, działania pod presją czy radzenia sobie z porażkami to tylko kilka z wielu aspektów psychologicznych, które muszą brać pod uwagę inwestorzy i traderzy.
- W transie inwestowania. Podbij rynek pewnością siebie, żelazną dyscypliną i postawą zwycięzcy (Mark Douglas)
Jeżeli ktoś chce polecić jakąś książkę, to jest to właściwe miejsce. Krótki komentarz do danej pozycji książkowej nie jest obowiązkowy, ale oczywiście się przyda.
Niektóre pozycje trafiły już do naszych czytelników, laureatów miesięcznych konkursów.
Zdecydowanie ‘Błądząc po Wall Street’ Malkiela. Książka numer 1, która kilkanaście lat temu zmieniła mój sposób myślenia o inwestowaniu. Warta więcej niż poradniki analizy technicznej i fundamentalnej razem wzięte.
Pościg po jeszcze więcej lub po prostu chciwość na historycznych przykładach – ciekawa i nieco zapomniana pozycja.
Wszędzie szukam sztuki spekulacji po latach i pozycja jest niestety niedostępna. Chyba, że ktoś wie gdzie można nabyć tę pozycję?
Witam,
ponoć za 1,5 tygodnia znowu będzie dostępna na rynku.
Pozdrawiam
O! Dzięki za info. Pozdrawiam
Zachęcamy do dalszego dzielenia się swoimi doświadczeniami.
właśnie kończę Inwestycje w jednej lekcji Marka Skousena – naprawdę wartościowa i dobrze czytająca się lektura.
Cześć! I jaką jedną rzecz (wiedzę) z niej głównie wyniosłeś?
to pozycja o psychologii, o tym że nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć zachowań rynku (często są one irracjonalne, wbrew logice), o tym że często aktualna wycena jest oderwana od wartości fundamentalnej w krótkim terminie, ale w długim będzie do tej wartości dążyć. Trochę o inwestowaniu dywidendowym, o IPO czy zasadach budowania głównych amerykańskich indeksów.
Polecam książkę Analiza techniczna dla bystrzaków Rockefeller B . Mym skromnym zdaniem b. dobra dla początkujących, pisana w łatwy i zrozumiały sposób