Podstawy inwestowania na giełdzie
Przed podjęciem decyzji o ulokowaniu kapitału, warto poznać najważniejsze podstawy inwestowania na giełdzie i dowiedzieć się jak grać na giełdzie aby osiągać dodatnie stopy zwrotu. Każda strategia będzie inna. Szczególnie istotne znaczenie wydają się mieć elementy mające wpływ na decyzje inwestycyjne. Zależą one w głównej mierze od naszego wieku, pozycji społecznej, a także od innych osobistych impulsów.
Wielu autorów podręczników dotyczących podstaw inwestowania na giełdzie i poradników podpowiadających jak zarobić na giełdzie zaleca, aby na początku swojej przygody z Giełdą Papierów Wartościowych nie inwestować zbyt dużych kwot. Aby poznać podstawy systemu działania giełdy, można na niej grać poprzez założenie realnego rachunku inwestycyjnego. Dobrym rozwiązaniem jest nabywanie co miesiąc akcji o średniej wartości około stu-dwustu złotych. Zaletą takiego podejścia – przeciwieństwie do portfeli wirtualnych – jest nauka wpływu emocji na podejmowane transakcje giełdowe.
Jak zarobić na giełdzie?
Skuteczne inwestowanie na giełdzie, zwłaszcza GPW, uchodzi za dość trudne. Aby odnieść zysk, należy rzecz jasna w odpowiednim momencie sprzedać akcje jednych spółek, kupując w to miejsce inne. Tu jednak powstaje pytanie – kiedy najlepiej zatem sprzedawać, a kiedy kupować. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jak zarobić na giełdzie. Posługując się różnymi technikami i strategami inwestycyjnymi, można osiągnąć jak najlepsze wyniki z inwestowania w papiery wartościowe. Najważniejsze to wypracowąć swoją własną strategię inwestowania. Taką strategię można wypracować dopiero z biegiem czasu, aż nabierzemy pewnego doświadczenia i będziemy widzieć, które strategie oraz techniki w naszym przypadku dobrze funkcjonują. Należy podkreślić, że nie ma jednej, uniwersalnej techniki inwestowania. Każdy człowiek jest inny, reaguje w różnych sytuacjach inaczej. Stąd każdą oręż trzeba dostosować do siebie samego. Na GPW ATAK pokażemy jak można prowadzić pozycje, kiedy wchodzić w akcje, a kiedy realizować zyski. Pokażemy główne zasady inwestowania. Jednak wyrobienie własnej strategii – podpasowaną pod swoją psychikę i zakres wolnego czasu – pozostaje samodzielnie w rękach każdego inwestora.
Szerzej na ten temat napisaliśmy tutaj: Jak grać na giełdzie?
Ryzyko na giełdzie: finansowe, rynkowe, polityczne
Inwestowanie na giełdzie wiąże się z różnymi rodzajami ryzyka. Są to przyczyny, dla których inwestycja może okazać się nietrafna: ryzyko finansowe, rynkowe, polityczne, walutowe, płynności, emocjonalne, itp. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak grać, żeby zarobić na giełdzie, należy mieć więc na uwadze wszystkie możliwe kwestie, które mogą się do tego przyczynić.
Jednym z najczęściej wymienianych powodów, dla których wyczekiwany zysk z giełdy może okazać się klapą, jest ryzyko finansowe. Oznacza ono, że spółka, w której akcje zainwestowaliśmy pieniądze, po prostu nie zdoła wypracować zysków. W skrajnych przypadkach może to nawet oznaczać bankructwo. Jednak zarówno przed ryzykiem finansowym, jak i rynkowym można skutecznie się bronić. Poznając najważniejsze podstawy inwestowania na giełdzie, nie możemy przejść obojętnie obok narzędzi umożliwiających dokładną analizę rynku. Wszystko po to, by móc wybierać przedsiębiorstwa o zdrowej kondycji finansowej (o solidnych fundamentach), które pozwolą nam ustrzec się przed tego typu konsekwencjami.
Strategie inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych
Zastanawiając się, jak i ile można zarobić na giełdzie należy pamiętać, że do wyboru mamy kilka strategii inwestowania. Za główne narzędzia umożliwiające inwestorom ocenę rynku finansowego uchodzą: analiza fundamentalna oraz analiza techniczna.
Im więcej będziemy wiedzieć o rynku kapitałowym, tym lepiej dla nas, gdyż będziemy lepiej zorientowani, jak zarabiać na giełdzie. To, z którego rodzaju analizy będziemy korzystać, aby zarobić na giełdzie, zależy przede wszystkim od nas samych. Jednak najlepsze podejście łączy w sobie obie strategie. Analiza fundamentalna pozwala dokonać ogólnej oceny i wybrać te spółki, które mają solidne podstawy (fundamenty). Natomiast analiza techniczna umożliwia zdobycie nieco szerszej wiedzy na temat krótko oraz długoterminowych trendów i wybrać najkorzystniejszy moment na inwestycję.
Ile można zarobić na giełdzie?
Wielu początkujących inwestorów zastanawia się, ile można zarobić, grając na giełdzie. Na to pytanie siłą rzeczy nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Główne pytanie, które powinno się nasunąć to, jak grać, żeby regularnie zarabiać na giełdzie.
Jesse Livermore pisał: „Wierzę, że ilość pieniędzy stracona podczas spekulacji jest niewspółmiernie mała z ilością pieniędzy straconych w długoterminowych inwestycjach. Moim zdaniem, długoterminowi inwestorzy są szalonymi ryzykantami. Robią oni bowiem zakład, siedzą z tym zakładem przez lata i wraz ze zmianą koniunktury tracą zwykle wszystko. Inteligentny gracz giełdowy szybko akceptuje straty”.
Długoterminowe inwestycje mają jednak swoje duże zalety: możliwość uczestniczenia w wypłacanych dywidendach, możliwość dywersyfikacji portfela oraz brak wpływu emocji na podejmowane decyzje inwestycyjne jak i brak potrzeby regularnej rotacji spółek akcyjnych.
W długim okresie czasu, nawet na tak ryzykownym rynku, jakim jest Giełda Papierów Wartościowych, trudno jest stracić. Wiedząc o tym, iż po bessie następuje hossa można spodziewać się, że wydłużając termin inwestycji, zwiększamy prawdopodobieństwo zysku. Okazuje się, że jeśli długość inwestycji wynosi dwa lata lub więcej (średni czas trwania bessy), wówczas stosunek potencjalnego zysku do ryzyka jest na tyle atrakcyjny, że stanowczo zwycięża z tradycyjnymi lokatami bankowymi. Inwestycje długoterminowe powinny być głównym pionem naszego portfela: dobrze amortyzują potencjalne, mniejsze straty na inwestycjach średnio-, oraz krótkoterminowych.
To jest jedynie wstęp do podstaw inwestowania. Jeżeli szukasz więcej informacji koniecznie przeczytaj poniższe artykuły:
2. Jak grać na giełdzie? 10 Zasad skutecznego inwestowania!
3. Analiza techniczna: liczne dowody na jej skuteczność
Najnowsze komentarze