Indeksy giełdowe, światowe

Cena indeksu giełdowego jest zazwyczaj obliczana na podstawie ceny akcji spółek, które zawiera. Ceny akcji zawartych w indeksie są ważone zgodnie z różnymi kryteriami określonymi dla indeksu i powstaje z nich średnia wartość, która następnie odzwierciedla poziom całego indeksu. Wskaźniki i ich poziomy są często obliczane retrospektywnie dla okresu przed ich faktycznym wprowadzeniem. Kiedy są one wprowadzane na rynek, indeksom przypisuje się również stałą wartość bazową, która jest wykorzystywana do obliczania wyników i poziomów indeksów w latach przed i po ich wprowadzeniu na rynek.
Indeksy giełdowe wskazują bezpośrednio jakie nastroje i perspektywy są w danej branży, czy też w danym państwie. Przed wejściem w daną spółkę z blue chlipów (największe spółki na danej giełdzie) zaleca się bardzo mocno pierw sprawdzić zachowanie samego indeksu, w którym dana spółka jest notowana. To się tyczy polskich, jak i zagranicznych spółek. To właśnie największe spółki są najbardziej uzależnione od koniunktury, siły gospodarki danego państwa.
Przykładowo: chcąc zainwestować w niemiecką spółkę Siemens należy sprawdzić zachowanie samego indeksu, w którym spółka jest notowana, a więc DAX. DAX jest w mocnym trendzie wzrostowym od dłuższego czasu i nie widać jak na razie sygnałów odwrotu. Przesłanka do przeanalizowania Siemens jest więc spełniona. Siemens również jest w mocnym trendzie wzrostowym. Druga przesłanka jest również spełniona. Możemy przejść wtedy do „głębszej” analizy samej spółki – z persektywy analizy technicznej, jak i fundamentalnej.
W indeksach giełdowych dokonuje się podstawowego rozróżnienia między indeksami, które wyrażają średnią cenę w niej zawartych akcji spółek i nie są korygowane o odcięcie dywidendy od kursu (indeks cenowy), a takimi, które dywidendy uwzględniają (indeks dochodowy). Indeksy cenowe więc nie uwzględniają wypłaconych dywidend w swych stopach zwrotu. Najważniejsze światowe indeksy, które podpadają pod tę kategorię to m.in. Dow Jones, Nikkei 225, CAC40, czy nawet WIG20. Niektóre najważniejsze światowe indeksy jednak uwzględniają wypłacane dywidendy i dodają odcięcia dywidend od kursu z powrotem do indeksu. Dzięki temu nie dochodzi do utraty “cen”. Takim indeksem jest choćby DAX.
Oczywiście w każdym wariancie są prowadzone równocześnie dwa indeksy: z uwzględnianiem dywidend i bez. Przykładem indeksu polskiego, który uwzględnia dywidendy to indeks WIG20TR (Total Return). Został on wprowadzony w 2012 r. i lepiej oddaje potencjalne zyski inwestorów.
Najważniejsze indeksy światowe:
USA: S&P 500 (500 największych spółek z NYSE oraz Nasdaq); Dow Jones (najstarszy indeks USA składający się z 30 największych spółek z NYSE z paroma z Nasdaq); Nasdaq 100 (100 największych spółek z Nasdaq; na Nasdaq notowane są głównie spółki technologiczne)
Polska: WIG20
Niemcy: DAX (30 największych spółek)
Chiny: SSE 50 (50 największych spółek)
Rosja: RTS (50 największych spółek)
Japonia: Nikkei 225 (225 spółek)
Wielka Brytania: FTSE 100 (100 największych spółek)
Francja: CAC 40 (40 największych spółek)
Hiszpania: IBEX 35
Indie: BSE Sensex (30 największych spółek)
Szwajcaria: SMI (20 największych spółek)
Hong Kong: Hang Seng/HSI (45 największych spółek)
Australia: ASX
Indeksy światowe są instrumentem bazowym dla instrumentów pochodnych. Można na nich handlować przez:
- Kontrakty CFD
- Kontrakty Futures (najbardziej popularne kontrakty; w jezyku potocznym kontrakty zawsze sa rozumiane jako kontrakty futures)
- Kontrakty Forward (głównie dla instytucji; dla inwestorów nieistotne)
- Opcje
- Produkty strukturyzowane (ETP): certyfikaty oraz warranty
Fundusze ETF
W indeksy giełdowe można inwestować również przez tzw. ETF. ETF (Exchange Traded Fund) jest funduszem notowanym na giełdzie, który odwzorowuje poszczególne indeksy giełdowe jak DAX, WIG20, czy S&P500. W swojej istocie ETF łączą zalety akcji i funduszy w jednym produkcie.
ETF umożliwiają wygodne inwestowanie na całych rynkach za pomocą jednego papieru wartościowego (jednej inwestycji/transakcji). Oprócz akcji, ETF pozwalają również inwestować w wiele innych klas aktywów. Ze względu na tę różnorodność ETF są doskonałymi elementami składowymi dla inwestycji prywatnych. W skrócie ETF powielają indeks rynkowy na zasadzie jeden do jednego i mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie w dowolnym czasie, tak jak akcje.
Głównymi dostawcami ETF są iShareres, Xtrackers i Lyxor. ETF można wygodnie kupować od tych dostawców za pośrednictwem rachunku maklerskiego. Na polskim rynku GPW dostępne są ETF na indeksy WIG20, DAX oraz S&P500 emitowane przez Lyxor (ETF syntetyczny). ETF fizyczny (to oznacza, że fundusz faktycznie kupuje akcje wszystkich spółek w odpowiednim udziałem akcji w danym indeksie) został wprowadzony na GPW dopiero w styczniu. Jest to ETF na indeks WIG20 pod nazwą BETAW20TR.
Więcej o funduszach ETF przeczytasz tutaj: ETF – ogólne informacje
Najnowsze komentarze