Wielkimi krokami zbliża się otwarcie nowej giełdy. Global Connect to projekt Giełdy Papierów Wartościowych, który umożliwia inwestowanie w spółki notowane na rynkach Europy Zachodniej. Akcje, którymi będzie można obracać, dostępne będą na nowym rynku bez zgody emitenta.
Czym jest Global Connect?
Global Connect to projekt GPW, który daje polskim graczom możliwość inwestowania w najbardziej popularne, zagraniczne akcje na rodzimym rynku. Jest to Alternatywny System Obrotu, taki jak New Connect, czy Catalyst. Choć polscy brokerzy już od jakiegoś czasu inwestują na rynkach zagranicznych i część z nich uważa, że otwieranie tego rodzaju rynku jest fanaberią, to Global Connect na pewno znajdzie sporo zwolenników wśród mniej doświadczonych inwestorów.
Akcje, którymi będzie można handlować, wprowadzone zostaną do obrotu przez tak zwanych Wprowadzających Animatorów Rynku (WAR). Mają oni nabywać je na własny rachunek, a następnie, aby zapewnić im płynność, wprowadzać właśnie na Global Connect. Do tej pory, zagraniczne akcje na GPW były dostępne tylko na wniosek emitenta. W przypadku nowego projektu, taka zgoda nie będzie jednak potrzebna.
Kim są Wprowadzający Animatorzy Rynku? To znane biura maklerskie, związane głównie z bankami. Pierwszym zaakceptowanym WAR był Santander Biuro Maklerskie, dostęp uzyskały również ING Bank Śląski, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska, Erste Securities Polska S.A., Dom Maklerski BDM S.A., a także Opera Dom Maklerski. Warto zaznaczyć, że klienci tych placówek jako pierwsi dostaną dostęp do obrotu akcjami na Global Connect.
Jakie zasady będą obowiązywały na Global Connect?
Otwarcie nowego rynku zapowiada się dość ciekawie, brzmi także całkiem prosto. Wszelkie transakcje będzie można zawierać na nowej giełdzie w godzinach otwarcia GPW, czyli od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00. Co ciekawe, jeśli rynek, z którego pochodzi instrument, w jaki chcemy zainwestować, jest danego dnia zamknięty, na przykład z uwagi na święto narodowe, nie wpłynie to na handel na Global Connect. Wybranymi akcjami spokojnie będzie można obracać w godzinach otwarcia GPW. Inwestorzy zainteresowani kupnem akcji zagranicznych spółek, mogą składać propozycje przez rachunek w dostępnych biurach maklerskich. Akcje będą oznaczone tymi samymi kodami ISIN, co instrumenty dostępne na GPW. Natomiast transakcje rozliczy się Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.
Ułatwieniem dla polskiego odbiorcy może być także waluta, czyli polski złoty, w którym będzie można akcje zarówno kupować, jak i obserwować ich notowania. GPW będzie także pobierać od brokerów opłatę za dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Jeśli natomiast chodzi o opłaty i prowizje dla inwestorów, to mają one być, z tego co mówią brokerzy, podobne do tradycyjnych opłat za inwestowanie w akcje na GPW, czyli od 0,19 do 0,39 procent za transakcję. Ostateczna kwota będzie jednak zależeć od brokera.
Co kupimy na Global Connect?
Nowa giełda to gratka dla tych inwestorów, którzy z zainteresowaniem śledzą zagraniczne rynki. Akcje dostępne w ramach Global Connect należą do popularnych, dużych spółek. Na początek dla polskich inwestorów dostępne będą akcje takich firm jak Allianz, BMW, Mercedes Benz, Volkswagen i Siemens. W późniejszym okresie, w zależności od zainteresowania, oferta rozszerzy się. W planach jest także wprowadzenie do obrotu akcji dostępnych na rynkach amerykańskich.
Jak mówi zastępca dyrektora Santander Buro Maklerskie Daniel Posyniak, cytowany na stronie https://gpwglobalconnect.pl:
Animowaniem zajmujemy się na warszawskim parkiecie od wielu lat. Śledzimy nowości, staramy się wdrażać innowacyjne rozwiązania. Wiemy, że notowanie na lokalnym rynku zagranicznych instrumentów finansowych przyjęło się bardzo dobrze w krajach zachodnich, m.in. w Wiedniu. Dlatego widzimy w GlobalConnect bardzo duży potencjał i cieszymy się, że to my jako pierwsi możemy wspólnie z GPW zaoferować to rozwiązanie pozostałym uczestnikom rynku. Zaczynamy od kilku naprawdę ciekawych spółek, tak żeby zarówno inne biura i domy maklerskie jak i klienci przyzwyczaili się do nowego rynku. Z pewnością jednak będziemy powiększać bazę dostępnych instrumentów.
Nowa giełda otworzy się już 4 listopada. To właśnie wtedy, planowany jest debiut Global Connect.
Podsumowanie
Global Connect to ciekawy projekt, który może przyciągnąć na giełdę młodych inwestorów, zainteresowanych zagranicznymi akcjami. Na razie oferta nie jest zbyt rozbudowana, jednak wraz z zainteresowaniem, pakiet akcji najprawdopodobniej się rozrośnie. Choć zdania na temat nowego rynku są wśród wytrawnych brokerów podzielone, to na pewno będzie to ciekawa opcja dla inwestorów mniej doświadczonych na rynkach zagranicznych.
Ciekawy pomysł na dywersyfikację portfela o zagraniczne spółki, choć są to spółki wyłącznie niemieckie.
Władze Global Connect piszą, że z czasem planowane jest poszerzenie rynku o spółki amerykańskie, ciekawe, czy wcześniej do obrotu wprowadzone zostaną też spółki z innych krajów Europy.