Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.

CFD a Kontrakty terminowe – podobieństwa i różnice

Kontrakty terminowe (futures) oraz Kontrakty na różnicę cenową (CFD), to popularne instrumenty pochodne służące do spekulacji na rynkach finansowych. W tym artykule poznasz główne różnice pomiędzy kontraktami terminowymi, a CFD oraz dowiesz się, dlaczego warto się nimi zainteresować.

Kontrakty terminowe a CFD – podobieństwa

Podkreślmy, że kontrakty terminowe i kontrakty CFD mają wiele podobieństw, są to:

 • instrumenty pochodne – zależne są od wartości rynku bazowego. Innymi słowy instrumenty te pozwalają na handel na rynku, pomimo że nie posiadamy danego aktywa. To znaczy, że w przypadku kontraktów na akcje nie partycypujemy w wypłacie dywidendy.
 • dają możliwość spekulacji – na wzrost (long) lub spadek (short) instrumentu bazowego, w zależności w jakim kierunku idą notowania. Mamy tym samym możliwość reakcji na spadające kursy aktywów.
 • są oparte na dźwigni finansowej – dzięki lewarowi można zająć pozycję przewyższającą założony depozyt. Pamiętaj: Zarówno zysk, jak i strata oblicza się są na podstawie pełnej wartości transakcji, a nie depozytu zabezpieczającego. Oznacza, to że zarówno zysk jak i strata może przewyższyć depozyt!

Kontrakty terminowe a CFD – różnice

 1. Termin wygasania, a punkty swapowe

Kontrakty terminowe mają odgórnie ustalone daty wygaśnięcia. Oznacza to, że każdy kontrakt terminowy ma z góry ustalony termin, do którego można na nim handlować. Kontrakty terminowe danej serii wygasają w trzeci piątek każdego miesiąca lub co kwartał. Po wygaśnięciu kontraktu, nie może on być dłużej przedmiotem obrotu i zostaje rozliczony i tym samym wygasa.

W przeciwieństwie do tego CFD nie mają ustalonej daty wygaśnięcia. Zawierana jest umowa wymiany różnicy cenowej pomiędzy momentem zawarcia umowy a momentem jej wygaśnięcia. Broker nalicza jednak punkty swapowe za przetrzymywanie pozycji, dlatego trzymanie CFD w nieskończoność nie jest dobrym pomysłem.

2. Miejsce handlu

Kontrakty terminowe są przedmiotem obrotu na giełzie – rynku, na którym spotykają się strony w celu kupna i sprzedaży określonych ilości danego aktywa. Rynek jest ściśle regulowany w celu zapewnienia bezpieczeńswa i płynnego transferu aktywów pomiędzy stronami.

Przykładowo CME, czyli Chicago Mercantile Exchange jest prawdopodobnie najbardziej znaną giełdą kontraktów terminowych, która powstała już w XIX w. Od dziesięcioleci handluje się tam na kontraktach terminowych na surowce, energię, indeksy giełdowe, kursy walutowe, stopy procentowe, metale, nieruchomości.

Kontrakty CFD są przedmiotem obrotu pozagiełdowego (OTC, ang. Over The Counter) bezpośrednio pomiędzy użytkownikiem a brokerem. Dlatego gdy tracimy na CFD, to broker zarabia, a gdy zarabiamy na CFD, to broker traci.

3. Wielkość pozycji

Wiemy już, że obrót kontraktami futures odbywa się na giełdzie, co oznacza, że kontrakty są standaryzowane, dlatego obie strony mają pewność co kupują i sprzedają. Wielkość pozycji dla kontraktów terminowych jest często duża, ponieważ przeznaczone one były pierwotnie dla instytucji.

CFD również handlowane są w sposób standaryzowany, bo replikują cenę aktywów bazowych. Jednakże w odróżnieniu do futures, można handlować na ich ułamkach. Przykładowo można zająć tylko ułamek pozycji, jaką byśmy mieli zająć przy kontrakcie futures. Oznacza to tym samym, że depozyt zabezpieczający jest niższy od tego, jaki potrzebny jest na kontraktach futures.

4. Aktywa

Najbardziej znanym rynkiem kontraktów terminowych jest rynek towarowy. Popularność stale zyskują kontrakty na akcje, obligacje, indeksy czy na walutę.

W odróżnieniu do kontraktów terminowych, CFD pozwalają na handel na dodatkowej gamie aktywów, w tym na opcje, ETFy, kryptowaluty i inne.

5. Nazewnictwo

Kontrakty terminowe zawsze będą miały oznaczenie f przed danym aktywem, na przykład fDAX dla kontraktów termimowych na niemiecki indeks DAX, fKGH dla kontraktów terminowych na akcje KGHM czy fEUR dla kontraktów terminowych na walutę EURPLN.

W przypadku kontraktów CFD, to broker specjalnie oznacza aktywo, które jest handlowane na kontrakcie o różnicę cenową.


Wady i zalety CFD

Wady:

 • Dźwignia finansowa może zwielokrotnić straty, dlatego ważne jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem.
 • Opłaty za przetrzymanie pozycji, czyli ujemne punkty swapowe

Zalety:

 • Olbrzymi dostęp do aktywów jak w przypadku kontraktów terminowych i dodatkowo kontraktów m.in. na opcje i kryptowaluty,
 • Dźwignia finansowa może zwielokrotnić zysk,
 • Możliwość handlu z minimalnym depozytem zabezpieczającym (ułamek właściwego kontraktu terminowego).

Wady i zalety kontraktów terminowych

Wady:

 • Dźwignia finansowa może zwielokrotnić straty, dlatego ważne jest odpowiednie zarządzanie ryzykiem,
 • Większy depozyt zabezpieczający niż w przypadku CFD,
 • Contango, czyli różnica cenowa, która występuje przy rolowaniu kontraktów futures na kolejne terminy wygasania,
 • Kontrakty terminowe ulegają wygaśnięciu po określonym terminie.

Zalety:

 • Dostęp do różnego rodzaju aktywów w tym, do rynków akcji, indeksów, surowców, obligacji
 • Dźwignia finansowa może zwielokrotnić zysk, jw.
 • zabezpieczanie istniejących pozycji (hedging) inwestycyjnych w celu ochrony przed niekorzystnymi zmianami na rynku,
 • brak punktów swapowych za przetrzymanie pozycji overnight lub w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń,

Podsumowanie

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić co jest lepszym wyborem. Kontrakty CFD będą bardziej interesujące dla osób z mniejszym portfelem, ponieważ mogą zająć cząstkową pozycję. Pamiętajmy jednak, że grając na CFD gramy przeciwko brokerowi, który jest wystawcą. Kontrakty terminowe natomiast są bardziej dostępne i mamy do czynienia z handlem z/przeciwko większą ilością inwestorów.

Osobiście jestem zwolennikiem kontraktów terminowych, ponieważ nie czekają mnie swapy punktowe za (prze)trzymanie pozycji, a przy zajmowaniu pozycji wiem do kiedy mam czas, aby zrealizować transakcję.

Podobne tematycznie wpisy możecie przeczytać TUTAJ

Zobacz podobne analizy:1 Odpowiedź

 1. szym918 szym918 pisze:

  W jakim domu maklerskim lub brokerze można kupić kontrakty terminowe na indeksy zagraniczne i surowce, sprawdzałem xtb tam tylko cfd

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK