Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.
Kwiecień 2021
 • P
 • W
 • Ś
 • C
 • P
 • S
 • N
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30

Czy to już czas na zakupy ? Miejsca potencjalnej akumulacji, konkretne przykłady + inne

Hossa i bessa zaczynają się wtedy, gdy mało kto się tego spodziewa. Niby oczywiste, ale wciąż na to proste, a zarazem jak ważne i skomplikowane pytanie szukamy odpowiedzi. Czy da się na to jednoznacznie odpowiedzieć ?

Analitycy ,,fundamentalni” posługiwać się będą wskaźnikami koniunkturalnymi, różnego rodzaju zależnościami makroekonomicznymi, sytuacją globalną itd itp. ,,Technicy” znowu szukać będą ważnych poziomów na głównych indeksach, surowcach, obligacjach, parach walutowych itd itp.

Ja w moich analizach wspieram się techniką, ale staram się dostrzec przepływ kapitału (wolumen) i jak po jego skokowym wzroście zachowuje się ruch ceny. Czy jest to ,,prawda objawiona” ? Zdecydowanie nie, ale pomaga to lepiej zrozumieć rynek.

Ostatnio na wykresach obserwuję jedną ciekawą zależność. Nazwałem to ,,O jeden dołek dalej” lub ,,drugi poziom akumulacji” i właśnie na tym chciałbym się skupić w tym artykule.

p.s. Działa to także w odwrotną stronę, czyli ,,O jeden szczyt dalej” lub „finalny poziom dystrybucji”

Wielu inwestorów robi jeden podstawowy błąd. Do niedawna sam taki błąd popełniałem. 

Obserwujemy jakąś spółkę, znamy dokładnie jej perspektywy fundamenty, znajdujemy idealne miejsce na wykresie, wsparcie pęka i zapominamy o spółce, wykresie, ba ! często ,,obrażamy” się na nią. Następnie przeglądając notowania innych spółek otwieramy wykres obserwowanej spółki i okazuje się że analiza była trafna, zarobek nawet od tamtego poziomu już i tak byłby solidny. To co zawiodło ?!?!. Możliwe że właśnie ,,o jeden dołek za blisko”. Starajmy się szukać kolejnej akumulacji i rozważmy czy jednak te poziomy nie okazały się finalnie najbardziej atrakcyjne dla ,,smart money”

PEKAO

W ostatnim tygodniu widzimy spory obrót (wolumen) na akcjach pekao. To jest właśnie ten czas kiedy nastąpiła spora wymiana kapitału po większych spadkach co daje nam nie rysując poziomów wsparć, wskaźników solidny punkt zaczepienia. Jeśli dołożymy do tego analizę techniczną robi się ciekawie.

Interwał dzienny

Interwał tygodniowy

Jak widzimy na obrazku nr 1 wystąpiła ,,podwójna akumulacja”. Kurs zatrzymał się w bardzo istotnym msc wybijając je dolnym knotem, co dodatkowo potwierdza siłę byków.

Żeby nie było tak prosto i żeby można było mówić o powrocie do wzrostu, kurs akcji musi wybić kanał spadkowy (interwał dzienny) lub a’la klin (interwał tygodniowy)

Jeśli mamy do czynienia z tworzeniem się wzrostowego scenariusza to na kolejnych sesjach spadek powinien być jedynie korekcyjny, mieszczący się gdzieś w korpusie świecy tygodniowej, a na wykresie dziennym kurs niejako powinien ,,przykleić się” do górnego ograniczenia kanału spadkowego, a wsparcia powinny zostać zachowane.

Może też nastąpić dynamiczne wybicie ,,z marszu” klina/kanału.

Na wykresie tygodniowym przedstawiam wam też ciekawe narzędzie jaką jest wstęga Bollinger. Jak z tego korzystać ? W skrócie, gdy mamy maksymalne odchylenia i knot lub część korpusu wychodzi poza wstęgę często następuje ruch w przeciwnym kierunku przynajmniej w krótkim terminie. Na wykresie oznaczyłem te miejsca (fioletowe linie) i tylko raz w tym okresie czasu ta prawidłowość nie została zachowana. Jeśli dołączymy do tego ważne miejsca na wykresie i wolumen to wartość prognostyczna tego wskaźnika wydaje się zadowalająca.

PZU

Tu sytuacja jest podobnie ciekawa jak na pekao.

Niestety w tym ,,pro wzrostowym” scenariuszu widzę jedno zagrożenie.

Miejsce nr 2 nie jest tak idealne jak msc nr 1. W skrócie. Kurs akcji pzu w interwale dziennym porusza się w kanale spadkowym (na wykresie dziennym tylko dolna linia ograniczenia narysowana). Na początku grudnia 2017 roku nastąpiło wybicie tego kanału dołem, a następnie po dotarciu w msc nr 1 powrót do kanału i jego górnego ograniczenia.

Kreślimy 2 scenariusze. Albo aktualnie w miejscu nr 2 mamy punkt zwrotny i będziemy przynajmniej odbijać do górnej bandy kanału spadkowego albo pogłębimy ostatni dołek (2) i zajdziemy do silnego wsparcia w okolice msc nr 3. Jak będzie zobaczymy. Za pozytywnym scenariuszem przemawia jednak fakt, że w na obecnym poziomie w msc nr 2 wystąpiła ,, druga akumulacja”. Jeśli nastąpi dalszy spadek kursu a w okolicach miejsca nr 3 nastąpi duży obrót, wybicie bollingera i zatrzymanie kursu będzie to idealne miejsca na zakup akcji.

Dla mnie kurs na zakończenie sesji nie powinien już spaść poniżej okolicy 40 zł, a ,,intra day” wybić znacznie 39,40 byśmy mogli mówić o ,,punkcie zwrotnym” w miejscu nr 2 – łatwo postawić SL

Co do LA przy obecnych poziomach można zagrywać na przebicie poziomu 40,35 i Sl j.w.

 

KGHM

Na świecy nr 2 mamy charakterystyczny ,,buying climax” czyli mówiąc w skrócie (uwięzienie kupujących po złej stronie rynku). Powstała negatywna świeca wzrostowa na dużym obrocie z górnym knotem. Kolejna (ostatnia na tą chwilę świeca) pokazuje silne niezdecydowanie. Zejście kursu poniżej poziomu tej świecy będzie najprawdopodobniej negatywne przynajmniej w krótkim terminie. Należy jednak pamiętać, że na kghm ,,jedna jaskółka wiosny nie czyni” jak to bywało już w przeszłości i możliwe że jest to dopiero pierwsza oznaka słabości w tej korekcie wzrostowej, i kurs będzie powoi zmierzał do silnego oporu na 10x,xx, gdzie warto rozważyć pozycję po krótkiej stronie rynku.

PKN

Wykres tygodniowy – doszliśmy do linii trendu wzrostowego i nastąpiła obrona)

Dzienny – kurs porusza się w kanale spadkowym

Głównym minusem na wykresie pkn jest brak widocznego zaangażowania dużego kapitału na obecnym poziomie cenowym,  możliwe że finalna akumulacja na pkn jeszcze przed nami. Możliwe też że ten fakt już nastąpił (widoczne dwa duże ,,skoki” obrotu na trochę wyższych poziomach).

Jak wiadomo każdy kanał spadkowy czy wzrostowy kiedyś zostanie wybity. Miejsce w którym kurs znalazł się aktualnie skłoniło mnie do przyjrzenia się spółce by w razie wybicia konkrentych poziomów zająć pozycję L lub S

Jak to rozegrać ? Tu doskonale sprawdzi się wykres intra day.

Można zakupić pkn po wybiciu luki spadkowej, która jak widać stanowi silny opór (tu jednak S bym nie zagrywał).

Idealnym miejscem do zakupu akcji było by zejście do tej linii. Jej wybicie wykorzystam zapewne do zajęcia pozycji po krótkiej stronie rynku, gdzie możliwy jest spadek kursu do dolnego ograniczenia kanału spadkowego (na wykresie dziennym).

TPE

Na walorze ostatnio zrobiło się bardzo gorąco z powodu zejścia ceny akcji na historyczne minimum. Poziom ten finalnie został jednak wybroniony i tydzień zakańczamy piękną świecą.

Wzrost obrotu w okolicy historycznego wsparcia, wybicie a następnie powrót ponad nie napawa optymizmem.

Poziom ten jest o tyle istotny, gdyż jego finalne wybicie skutkować może zejściem ceny nawet do dolnego ograniczenia kanału spadkowego, czyli do okolicy 1 zł. Tak niska wycena jest ciężka do wyobrażenia sobie dla tpe, dlatego nie wykluczam możliwości, że to właśnie te obecne poziomy utworzą historyczny jak na tą chwilę ,,dołek”.

Intra day zagrywać tu można na wybicie zaznaczonego oporu. Idealnie było by gdyby kurs akcji na tym poziomie uległ jakiejś małej konsolidacji lub ,,ześlizgiwał się” po wybitej linii trendu krótkoterminowego.

Cały indeks energetycznych spółek znajduje się przy silnym oporze a trend na tę chwilę mamy jaki mamy.

CDR – Zbyt wysoko oraz brak jakiegoś sensownego punktu zaczepienia, dlatego nie będę analizował. Aczkolwiek spodziewam się jeszcze finalnego w tym ruchu wzrostu kursu.

CCC – Zaczynam już wypatrywać miejsca na małego shorta.

CIECH – Podwójny szczyt ? Nie sądzę…

W miejscach ,,szczytowych” nie widać dużego wolumenu co pozwala postawić tezę że nie będziemy mieli do czynienia z podwójnym szczytem na akcjach ciech.

Tu moim zdaniem nie da się postawić jakiegoś rozsądnego LA. Spółka jest ciężka do zajęcia pozycji wg techniki, ale ogólny obraz wydaje się być pozytywny. W dłuższej perspektywie jest dużo do ,,ugrania” ,a ruch może być dynamiczny. Może wy Szanowni Czytelnicy lub właściciele gpwatak.pl pomożecie ?

 

FORTE – Tutaj analiza będzie na wykresie tygodniowym.

W miejscu numer (1) widać rzadko spotykaną bardzo silną manifestację siły popytu. Formacja objęcia hossy na bardzo dużym obrocie wszystko odbyło się w ważnym miejscu na wykresie (wyłamanie wsparcia i powrót)

Obecnie mamy powrót do wsparcia i ładną tygodniową świeczkę na dużym obrocie.

Czy to już czas na wzrost ?

GrupaAzoty

Ciekawe miejsce na wykresie w dłuższej perspektywie.

Dzienny

Ostatnia dzienna świeca – Młot. (zagranie jak na świecę młot). Opisu brak, ponieważ sytuacja analogiczna do wielu powyżej.

PXM

Można zagrywać na kontynuację lub w razie cofnięcia się kursu w połowie ostatniej świecy wzrostowej. SL poniżej ostatnich minimów

Spekulacyjnie:

PCM

TRAKCJA (Pod DT)

 

 

Oraz sporo spółek jedynie do obserwacji.

 

Jest to wpis czytelnika Batman

Zobacz podobne analizy:8 komentarzy

 1. Błażej Błażej pisze:

  Konkretna dawka informacji, a teraz najważniejsza część: weryfikacja przez rynek.
  Swój pogląd na temat spółek nie analizowanych w KzK (tj. spółki z WIG20) przedstawię po jutrzejszej sesji.

 2. Batman Batman pisze:

  Dzięki Błażej :) Każda uwaga cenna. Fajnie Zaba że dorzuciłeś budimex. Faktycznie ciekawe miejsce jeśli po jakimś odbiciu zejdą jeszcze jeden ząbek niżej i pojawi się obrót to będzie świetne msc by wejść w walor wg założenia w tym wpisie :)

 3. Batman Batman pisze:

  Ale co do kilku spółek z w20 różniło i różni się nasze ich postrzeganie więc żeby nie było nie jest to ctrl + C i ctrl + V :)

 4. Zaba pisze:

  Jeżeli mogę to też ostatnio rzuciła mi się w oczy elektrobudowa tylko chyba potrzeba jej jeszcze 2-3 tygodni (tylko na wykresie tygodniowym ze średnimi sma100 i 200) https://zapodaj.net/3daa60508364e.png.html

 5. karkalis karkalis pisze:

  Groclin pokazał rentowny Q1, pomimo niekorzystnego kursu EUR, spadły zobowiązania, pozytywny cashflow, bardzo niska kapitalizacja – szukam dobrego momentu aby wejść w tą spółkę – ryzyko wyższe, ale szana na ponadprzeciętne zyski również. Kurs EUR pomoże na wyniki w Q2.
  EEX – spółka ze słabą reputacją, ale poprawiła sprzedaż, optymalizuje produkcję ( za pomocą środków z UE), kurs walutowy pomaga (sprzedaż w USD i w EUR) kapitalizacja również niska – spółka z wysokim profilem ryzyka inwestycyjnego, ale jest pod co odbić
  Trakcja, Budimex – koszty w budowlance rosną jak wycena 11bit – opóźnienia na budowach, problemy z logistyką materiałów na kolei – tu kolejne trupy z szafy dopiero zaczną wypadać.
  USD skoczyło z 3,3 na 3,5 i EUR z 4,15 na 4,26 – powinno pomóc exporterom, a z opóźnieniem pogorszyć wyniki lpp, monnari (kolekcja wiosna-lato towarowali się zimą, ale na kolekcję jesień będzie widać presję na marżę)

 6. Błażej Błażej pisze:

  Ciech: 54 zł bronione jest silną ręką, ale także linia oporu na 56 wydaje się mocna. Kurs w krótkim terminie znajduje się przy górnej bandzie kanału spadkowego, stąd też rynek czeka na mocniejszy ruch w górę. Myślę, że już przy 57 zł pojawić powinien się większy popyt.

  Forte: Pomimo że nie jest to płynny pod względem transakcji walor, to dzisiejszy obrót należy do jednych z większych w ostatnim czasie. Wygląda to obiecująco, pomimo quasi nijakich świec.

  Grupa Azoty: Dopiero po wybiciu 52 zł coś powinno się dziać, wykres omawialiśmy niedawno w innym miejscu.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK