Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.
Styczeń 2019
 • P
 • W
 • Ś
 • C
 • P
 • S
 • N
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
Dodaj wydarzenie
Dodaj wydarzenie +

Byki wchodzą po schodach, niedźwiedzie skaczą z okien. Wig20 – ważny poziom.

Na początku jedno moje małe spostrzeżenie. Gdy rynek Cię mocno poobija, masz strategię i masz dość, negatywny/pozytywny sentyment panuje wszędzie, a każdy wieści krach (gdy jesteś bykiem) lub hossę (gdy jesteś misiem) i  chcesz sobie zrobić przerwę to co zrobić ? Nie rób jej bo prawdopodobnie wtedy przegapisz coś ciekawego…

Nie wiem dlaczego tak właśnie jest, ale ten schemat przynajmniej u mnie się często powtarzał. Gdy już miałem dość i odpuszczałem to właśnie następnego dnia lub kilka sesji później była szansa uchwycenia fajnego ruchu na walorach.

Gdzie obecnie znajdujemy się na wig 20 ?

Mamy strefę silnego wsparcia:

wykres tygodniowy

Na średnich sma200/sma100 ,,złoty krzyż”

Na wykresie dziennym, jeśli chodzi o średnie nie wygląda już tak różowo bo mamy ,,krzyż śmierci”, wyłamane skośne wsparcie. Widoczna jest ciekawa analogia świec na podobnym obrocie, na którą zwrócił mi uwagę użytkownik @Leon.

Kurs znalazł się też przy silnym wsparciu w okolicy 2200. Czy Byki poddadzą się bez walki ? Zobaczymy.

Dzisiejszy spadek indeksu  w okolice 2200 punktów z jednej strony potwierdza słabość GPW patrząc jednak na wykres dzienny mamy typową świecę siły z długim korpusem, dolnym cieniem i skokiem wolumenu.

Właśnie ten skok wolumenu w okolicy wsparcia świadczy o tym że większy kapitał zainteresował się tymi poziomami cen.

Jak zwykle ważne będzie to co stanie się na sesji jutrzejszej czy piątkowe. Ważne będzie czy widoczny będzie popyt czy też podaż zaleje kupujących.

Nie nastawiam się na żaden konkretny scenariusz a rynek pokaże nam kierunek już na kilku następnych sesjach.

Jedno jest niemal pewne, jeżeli nastąpi wybicie tych poziomów dołem i brak oznak akumulacji zasięg spadków będzie spory, a kolejny prawdopodobny przystanek mamy dopiero 10% niżej, czyli w okolicy 2000 pkt.

Dla w20 ważna jest korelacja z dolarem bo w taki sposób widzi nas zagraniczny inwestor, a to on na naszych ,,blue chipach” rozdaje karty.

Posłużę się tu znowu analizą korelacji jednego z czytelników @Leona. Pozwolę, że zacytuję wypowiedź.

Korelacja USD/W20 wg @Leon, z którą się zgadzam.

,, ostatnio nastąpiło osłabienie złotówki a umocnienie dolara, a jest to dla inwestorów zagranicznych zazwyczaj sygnał sprzedaży. Gdy np złotówka umacnia się do dolara z 3,30 do 3 zł za dolca, to inwestor zagraniczny zarabia na różnicy kursowej 10 %, a więc umocnienie złotówki to dodatkowy zarobek. Jeśli dodatkowo wig 20 powiedzmy wzrośnie z 2000pkt do 2200 pkt ( a zazwyczaj wzrasta gdy złotwówka się umacnia), to taki jankes zarabia dodatkowo 10%, czyli per saldo wychodzi mu już 20% zarobku. Odwrotna sytuacja ma miejsce gdy dolar się umacnia, jak ostatnio w 6 tyg z 3,35 do 3,65 (i to pewnie tylko częściowo efekt short squeeze), wówczas taki zagraniczny inwestor traci, i ogólnie ma raczej negatywny sentyment do takiego rynku. Dodatkowo, jeśli inwestorzy z Usa kupują od nas dług (obligacje) to przecież musimy go spłacić w dolarach, a im mocniejszy dolar, tym więcej musimy uregulować tych zobowiązań, koszt spłaty długu jest większy, to zaś de facto może negatywnie wpływać na dynamikę PKB. To chyba tyle.”

Jak aktualnie widzę w20 ?

Widzę kilka scenariuszy:

 1. Jutro dojdzie do jakiejś paniki, gdzie możliwe będzie wyzbieranie akcji przez mitycznego ,,dużego gracza”, czyli po prostu przez rynek i powstanie jakaś ładna świeczka czyli punk zaczepienia dla Byków.
 2. Jutro nastąpi korekta dzisiejszych spadków, w piątek test dołka lub jego pogłębienie i patrz pkt 1.
 3. Nastąpi połamanie wszystkich wsparć i podczas odbicia intra day podaż przejmie kontrolę i nastąpi definitywnie ,,sell in may” lub małe odbicie i silne zalanie podażą i spadek na niższe poziomy np do 2000 pkt na w20.

Najrozsądniejsze na jutrzejszy dzień i ewentualnie piątkową sesję ,,Jest stanąć z boku” i przeanalizować całą sytuację na spokojnie w weekend.

Jeśli wspomniałem o korelacji w20 z USD to krótko wykres USD.

W mediach wczoraj pojawiło się wiele artykułów ,,Złoty łapie oddech”. Często to co widzi wielu nie sprawdza się, a sytuacja na usd znowu to potwierdziła. Jak nie raz wspominałem na rynku walutowym ,,nie jest tak prosto” i wiele wsparć czy oporów testowanych jest wiele razy.

Jak widzimy w ostatnim czasie dolar zaliczył sporą ,,zwyżkę” bez większej korekty, a w myśl zasady co szybko i dynamicznie rośnie ma szansę tez na szybki i dynamiczny spadek lub przynajmniej większą korektę.

Pierwszy opór został pokonany (obecnie wsparcie) i aktualnie dotarliśmy do silnego oporu. Tu właśnie w okolicy tych poziomów możliwe jest zatrzymanie wzrostu USD i jakaś korekta o obecnie nie znanym zasięgu.

Jak wspomniałem wyżej na obecnych poziomach w20 (a ten jest w zainteresowaniu większego kapitału) może stać się znów atrakcyjny dla zagranicznego inwestora właśnie ze względu na duże wykupienie USD/PLN i szansę korekty.

 

Jak mówi stare powiedzenie ,,nie ma hossy bez banków” Jak łatwo zauważyć w20 jest mocno skorelowany z indeksem wig – banki który znajduje się przy wsparciu. Jego wyłamania skutkować będzie nie tylko spadkiem sektora bankowego ale tez indeksu wig20

I tutaj dwa banki które mają największy wpływ na indeks, czyli:

PKO

Jak @Błazej często w swoich wpisał zwracał uwagę na pko ważna jest sma200 i tu właśnie mamy jej kolejny test.

Wyłamanie tej średniej będzie miało dla kursu i całego sektora negatywne skutki.

PEKAO

Moim zdaniem jesteśmy w miejscu ,,ostatecznym” a wyłamanie tych poziomów będzie skutkowało realizacją negatywnego scenariusza dla tego banku.

Aktualnie mamy ciekawą świecę niezdecydowania na większym obrocie przy ważnym ostatecznym wsparciu.

Rozkład wolumenu jest pozytywny w mojej ocenie

Kolejnym ważnym ,walorem w w20 jest PZU.

Walor w ostatnim czasie zaliczył spora przecenę, a jak to wygląda na wykresie ?

Na początku mała konkluzja. Kolejny raz widać że nawet nie patrząc na wolumen czy świece, a stawiając jedynie kreski wyłamanie ważnego wsparcia i powrót kursu pod ten opór (wcześniej wsparcie) jest fajnym miejscem do zajęcia pozycji z ciasnym SL.

Aktualnie utworzył się kanał spadkowy o sporej dynamice jak na tak ,,ciężki walor”.

Z reguły nie patrzę na wskaźniki, ale rzuca się w oczy niskie rsi i ostatnia świeca na zwiększonym obrocie.

Patrząc z dalszej perspektywy i ,,stawiając jedynie kreski” kurs PZU znalazł się w dość ciekawym miejscu.

Kurs dotarł do silnego wsparcia a obecny spadek ma podobny zasięg co ostatni tak duży spadek. Możliwe że to właśnie te miejsca będą atrakcyjne dla większego kapitału. Osobiście spodziewam się tu jakiejś reakcji przynajmniej krótkoterminowej ze strony popytu i liczę na to, że w razie realizacji negatywnego scenariusza byki nie ,,oddadzą” tego poziomu bez walki co może skutkować jakimś odbiciem. Wyłamanie tego wsparcia będzie negatywne dla PZU w dłuższym terminie.

 

Wig-Energia

Wykres tego indeksu jest podobny do wykresy PGE i wygląda tragicznie, ale warto zauważyć jedną rzecz. Historyczne wsparcie  blisko, a przy tak ,,ciężkim” walorze jakim jest PGE odbicie zazwyczaj występuje więc warto mieć to na uwadze.

Osobiście dostrzegłem już dziś pierwsze ,,jaskółki” akumulacji

KGHM

Czy sytuacja na naszym ,,miedziaku” jest już przesądzona ?

Z tego co zaobserwowałem na blogach wszystkim wydaje się że tak. Ja jednak zwrócę uwagę na jeden fakt.

Wiele osób w tym ja wyznacza ważny opór na 10x,xx zł. A czy na pewno ten poziom jest tak istotny ?

Może to właśnie w tej chwili rozgrywa się finalna rozgrywka.

Z krótszej perspektywy wygląda to już nieco inaczej gdzie mamy dwie świece na bardzo dużym obrocie.

Kurs przykleił się do górnego ograniczenia kanału.

Mimo braku dywidendy i możliwej gorszej kondycji spółki to właśnie korelacja z wyceną miedzi ma kluczowe znaczenie a właśnie wykres miedzi w PLN wygląda pozytywnie. Dodatkowo gdyby nastąpiła korekta USD możliwe, że kontrakty na miedź miały by szansę zaliczyć wzrost, a jak wiadomo surowce mają zazwyczaj dynamiczniejszy ruch niż waluty.

Tu też nie nastawiam się na żaden scenariusz, ale chciałem zwrócić uwagę na fakt że przynajmniej dla mnie spadek nie jest jeszcze przesądzony.

Wig-Paliwa

Wig – paliwa znajduje się także w ciekawym miejscu i przy silnym wsparciu jak widać na wykresie.

 

Reasumując. Ta analiza nie miała na celu wskazanie konkretnego scenariusza, a jedynie pokazanie że aktualnie na dużych spółkach odpowiedzialnych za kondycję w20 znajdujemy się w bardzo istotnym miejscu, a wyłamanie tych poziomów skutkować będzie spadkiem do pierwszego mocnego wsparcia na poziomie 2000 pkt.

Po stronie byków nie wątpliwie jest skrajny pesymizm inwestorów oraz możliwe przesilenie na USD.

Po stronie niedźwiedzi jest … No właśnie co i tu podejrzewam że każdy ma więcej pomysłów niż ja …

Rynki bazowe na obecną chwilę wyglądają pozytywnie. Dla mnie jednak ważniejsza jest korelacja z USD bo to właśnie ona nadaje atrakcyjność naszemu rynkowi dla głównych rozgrywających.

Pozdrawiam Batman

 

 

Zobacz podobne analizy:1 Odpowiedź

 1. Batman Batman pisze:

  Jutro decydująca sesja, dalej obserwujemy i szukamy akumulacji. 3 spółki – analiza w nowym wpisie.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK