Największa giełda na świecie
Inwestycjami na rynku amerykańskim zajmuję się bardzo krótko, bo niespełna rok, aczkolwiek w tym krótkim czasie doświadczyłem na własnej skórze, że rynek ten jest rynkiem o bardzo dużej ilości spółek, zdecydowanie dłuższej historii niż polski parkiet. Pokrycie analityczne tego rynku jest zdecydowanie bardziej rozwinięte niż w naszym kraju, a liczba witryn internetowych gdzie można szukać informacji o danych spółkach jest ogromna. Przez te kilka miesięcy, przejrzałem setki jak nie tysiące stron z danymi i informacjami o rynku amerykańskim – dziś chciałbym przedstawić Wam kilka – moim zdaniem najciekawszych pozycji.
Coś w naszym rodzimym języku – paszport do Wall Street
Jakby się wydawało znalezienie strony o największej giełdzie na świecie w języku polskim wcale nie jest takie łatwe. Nie potrafię sobie na tę chwilę przypomnieć jak trafiłem na paszport do Wall Street – ale jest to strona na którą regularnie zaglądam. Nie znajdziemy tam rozbudowanych analiz fundamentalnych czy technicznych. Regularnie za to znajdziemy informacje o krótkim podsumowaniu wyników najpopularniejszych spółek, czy informację o nadchodzą debiutach.
Wyszukiwanie spółek – skanery
Przy tak ogromnej ilości spółek, które notowane są w USA bardzo częstym pierwszym filtrem jest wyszukiwanie spółek według określonych wskaźników, kryteriów.
Finviz.com
Jeden z najlepszych i najbardziej rozbudowanych, darmowych skanerów jakie udało mi się znaleźć w sieci
https://finviz.com/screener.ashx
Skaner pozwala na wyszukiwanie spółek wg kryteriów opisowych, fundamentalnych czy technicznych. W każdej dziedzinie liczba kryteriów jest dość spora jak na darmowy skaner co bez wątpienia pozwoli na wstępne wyszukiwanie interesujących nas spółek.
Znaleźliśmy spółkę i co dalej?
Po wstępnym wyszukiwaniu należałoby przyjrzeć się spółce patrząc na historyczne wskaźniki mówiącej o sytuacji spółki.
Macrotrends pozwala nam sprawdzić jak na przestrzeni lat kształtowały się poziomy wskaźników cenowych, wskaźników zadłużenia czy ogólna liczba akcji w obiegu.
Poniżej historyczne przedstawienie wskaźnika P/E dla PepsiCo
Wskaźniki wskaźnikami, a gdzie znajdę analizę spółki której szukam?
Gdy przeszliśmy już kolejny etap selekcji ważne jest, aby przed zakupem zapoznać się bliżej z danym podmiotem – tutaj na pomoc przychodzi seekingalpha
Wiele treści na stronie jest niestety płatne, ale jestem przekonany, że pośród tych darmowych każdy z nas znajdzie coś ciekawego dla siebie. Strona w wersji darmowej pozwala na założenie listy obserwowanych spółek o których alerty będziemy w ramach potrzeby dostawali na email.
Poniżej zaznaczony darmowy artykuł analizujący aktualną sytuację spółki Altria
Z pomocą przychodzi broker LYNX
Jak większość z Was pewnie kojarzy korzystam z usług LYNX. Broker ten, którego platformę obsługujemy w języku polskim bazuje na rozwiązaniach (zasadniczo jest europejskim przedstawicielem) jednego z największych i najbardziej znanych światowych brokerów – Interactive Brokers. Lynx posiada wbudowany zaawansowany skaner pozwalający na wyszukiwanie spółek i obligacji na rynku amerykańskim. Na wstępie wspomniałem o zaawansowanym pokryciu analitycznym amerykańskiego rynku – w LYNX mamy dostęp do wielu zaawansowanych analiz, które dla posiadaczy konta są darmowe. Jeżeli chcesz założyć konto w LYNX kliknij tu. Od niedawna rozpoczęliśmy współpracę z LYNX, o której pisaliśmy w tym miejscu.
Jeżeli są wśród nad czytelnicy, którzy również interesują się amerykańskim rynkiem, to zachęcamy do podzielenia się stronami z których korzystacie.
Ciekawym miejscem do wymiany poglądów o tamtejszym (i nie tylko) rynku jest zerohedge: https://www.zerohedge.com/
Michał Szafrański na swoim blogu popełnił artykuł o inwestowaniu w USA, wprawdzie bardziej dywidendowym ale może komuś sie przyda:
https://jakoszczedzacpieniadze.pl/13-narzedzi-dla-inwestorow-dywidendowych
te darmowe pozycje jak widać się pokrywają. Płatnych tez jest sporo – ale starałem się skupić na darmowych. Michała bardzo ceniłem, śledziłem kiedy zaczynał – po tym wywiadzie odniosłem wrażenie, że jest on na innym poziomie i celuje też w innych użytkowników – wg niego trzeba mieć min 10k USD aby zacząć inwestować w USA. https://www.youtube.com/watch?v=ziKLub_lyGA&t=307s