Zeszły piątek wyczekiwany był na giełdzie jako jeden z najciekawszych dni w roku. To w trzeci piątek trzeciego miesiąca każdego kwartału wygasają kontrakty terminowe. W tym dniu ustala się ostateczny kurs instrumentów pochodnych danej serii. Bardzo często owocuje to niespodziewanymi wzrostami lub spadkami, szczególnie w ostatniej godzinie sesji. Ten piątek, nazywany jest potocznie dniem trzech wiedźm, a godzina przed zamknięciem sesji – godziną wiedźm. Nazwa pochodzi od 3 wiedźm z „Makbeta” Shakespeare’a. Czy i tym razem na parkiecie pojawiła się magia?
WIG 20 notuje spadki, Alior, Orange i CD Projekt do góry
Generalnie rzecz ujmując, piątek zaowocował dużymi spadkami dla wielu firm. Aż 17 z 20 spółek w WIG20 zanotowało spore zniżki. Trzy z nich natomiast, dość niespodziewanie, wybiły się do góry.
Największym przegranym piątkowej sesji była niewątpliwie spółka JSW, która pod koniec dnia mogła „pochwalić się” spadkiem o 5,3 procenta. Firma notuje spadki już od jakiegoś czasu i w notowaniach za IV kwartał jej łączna strata wyniosła 452,6 miliona złotych netto (strata operacyjna wyniosła 509,2 miliony zł a strata EBITDA 224,2 mln zł).
Spadki zanotowały także banki – PKO BP i Pekao oraz Santander spadły odpowiednio ponad 2 i ponad 3 procent.
Natomiast wzrostami mogły pochwalić sie 3 spółki, w tym jedna, o której głośno było w ostatnim czasie w kontekście zamieszania wywołanego na polskiej giełdzie przez grupę zainspirowaną amerykańską społecznością WallStreetBets – CD Projekt wzrósł na sesji o 1,1 procent. Innymi wygranymi wiedźmowej sesji były Orange (1, 2 procent) oraz Alior Bank, ze wzrostem aż 2, 4 procent. Ta ostatnia aktywność może być ciekawa, ponieważ piątek był dla banku ostatnim dniem, w którym znajdował się on w składzie WIG20. Jego przejście do mWIG40 oznacza de facto znaczny spadek udziału spółek Skarbu Państwa w tej grupie. Alior Bank zastąpi spółka Mercator (która podczas piątkowej sesji zanotowała spadki aż o 5,7 procenta).
Wiedźmy odwróciły trend pandemiczny? Spadki firm WIG-Leki
Ponieważ dzień 3 wiedźm to również niespodziewane aktywności na giełdzie, nie obyło się bez niespodzianek. Spółki, które w czasie pandemii radziły sobie bardzo dobrze, spadły w dół. Choć wydaje się to niezrozumiale, spółki takie jak Mabion czy Biomed zanotowały bardzo duże spadki. Firma Mabion jeszcze nieco ponad dwa tygodnie temu świętowała stuprocentowy wzrost i rozpoczęła proces budowania księgi popytu – pisaliśmy o tym tutaj. Natomiast na piątkowej sesji akcje Mabionu spadły aż o 13, 7 procenta, natomiast firma Biomed zakończyła dzień z wynikiem o 8,6 procent niższym, niż na wejściu.
Ciekawym zjawiskiem były w piątek natomiast wzrosty spółek związanych z grami komputerowymi. Przykładowo, firma BoomBit, która jest polskim producentem gier komputerowych wzrosła aż o … 19, 3 procent. Wzrost spowodowała informacja, że gra spółki (“Shoe Race”) jest na pierwszych miejscach w rankingach najbardziej popularnych gier pobieranych na Androda w 5 krajach, m. in USA i Niemczech. Dużo niższy wzrost, bo tylko o 0,9 procenta zanotował producent gier Mr Pepper, natomiast należy wspomnieć, że był to debiut spółki.
Co wiedźmy przyniosły na Wall Street?
Jak donoszą media, wiedźmy dla amerykańskich spółek również nie były łaskawe. Bardzo duże spadki zanotowały przede wszystkim banki. Było to związane z faktem, że Amerykański bank centralny (Fed) nie przedłużył swojej decyzji o obniżeniu wymogów kapitałowych. Warto zaznaczyć, że 17 września 2020 roku Fed wpompował w giełdę ogromne pieniądze, odkupując od banków m.in. różne papiery dłużne. Była to jego największa od 2008 roku interwencja mająca na celu uratowanie płynności amerykańskiej giełdy. Tym razem jednak Fed postąpił inaczej, co oczywiście zasiało niemały popłoch wśród inwestorów.
Akcje banków Goldman Sachs spadły o 2 procent, JPMorgan zakończył dzień ze zniżką 4 procent, a Bank of America i Wells Fargo zanotowały spadki o około 3 procent.
Odrobinę do góry poszedł natomiast indeks spółek technologicznych, Nasdaq Composite, który zakończyły dzień z zyskiem o 0,76 procent.
Nie licząc wzrostu akcji kilku spółek na rynkach światowych, Dzień Trzech Wiedźm był dla giełdy w tym roku raczej ponury. Być może następnym razem wiedźmy będą nieco bardziej łaskawe.
A Wy jakie macie wrażenia po ostatnim piątku?
Informujemy tym samym, że od poniedziałku główny handel na kontraktach terminowych odbywa się na nowej serii M21. Seria ta wygaśnie w trzeci piątek czerwca, 18.06.