Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.

Spółki dywidendowe – Prawdy i mity

Portfel zagranicznych spółek dywidendowych

Nasz portfel zagranicznych spółek dywidendowych, który zasilany jest co miesiąc kwotą 200 USD i prowadzony zgodnie z zasadą SWAN (Sleep Well At Night) pomimo tego, że nie bazuje na popularnych spółkach, to od czasu założenia radzi sobie co najmniej dobrze. Po półtora roku generuje 47% stopę zwrotu (z której 18% stanowi dywidenda) bijąc tym samym indeks S&P 500 o ponad 15%:

Spółki dywidendowe
Zachowanie portfela względem indeksu S&P500. Źródło myfund.pl

Nasza strategia jest zwyczajnie nudna, a doglądanie portfela zajmuje nam bardzo mało czasu. Jedynie zakup nowych podmiotów wymaga od nas poświęcenia czasu na dokładną analizę. O inwestycjach dywidendowych często toczą się dyskusje w kilku aspektach, które omówimy poniżej.

Inwestując w spółki dywidendowe tracisz okazję

Zarzut: Jeżeli skupiamy się tylko na spółkach dywidendowych omija nas wiele okazji na ponadprzeciętne stopy zwrotu.

Odpowiedź: Wybierając spółki dywidendowe bardzo często wykluczamy się z grona posiadaczy spółek podlegających bardzo dużej aprecjacji – szczególnie spółek technologicznych. Chociaż jest od tej reguły bardzo wiele wyjątków – chociaż by INTC, MSFT czy NVIDIA. Ograniczając się do spółek dywidendowych unikamy w naszym portfelu wielu spółek, w stosunku do których inwestorzy zbyt optymistycznie patrzą w przyszłość i wyceny tych spółek są irracjonalnie wysokie – bańka dotcomów.

Złe zarządzanie Spółek dywidendowych

Zarzut: Zarząd spółki dywidendowej nie ma pomysłu na co wykorzystać wolne środki. Spółki te to zazwyczaj ospałe kolosy, rozwijają się bardzo powoli.

Odpowiedź: Utrzymanie wysokiego poziomu gotówki nie zawsze oznacza, że zostanie ona wykorzystana w produktywny sposób. Spółki posiadające duże nadwyżki gotówki często podejmują ryzykowne akwizycje, które często są nieudane i kosztowne.

Berkshire Hathaway nie płaci dywidendy

Zarzut: Firma zarządzana przez jednego z największych inwestorów wszechczasów – Warrena Buffetta nie wypłaciła nigdy dywidendy.

Odpowiedź: Zdecydowana większość spółek znajdujących się w funduszowym portfelu to spółki dywidendowe. W 1985 roku akcjonariuszy Berkshire Hathaway zapytano przez Buffetta czy życzą sobie, aby wypłacił im dywidendę. Aż 88% akcjonariuszy zdecydowało o pozostaniu przy dotychczasowej polityce spółki.

Spółki tną lub zawieszają dywidendę

Zarzut: Niektóre firmy płacą dywidendę pomimo złej sytuacji finansowej. Popadają przez to w tarapaty i są zmuszone do obniżenia lub zawieszenia wypłaty dywidendy. Ford w 2021 płacił 0,3 USD kwartalnie, dziś spółka jednak nie płaci dywidendy, powoli podnosząc się z kryzysu. GM, czy DIS zrezygnowały z płacenia dywidendy w ostatnim czasie.

Odpowiedź: Do naszego portfela powinny trafiać tylko spółki o zdrowej sytuacji finansowej. Takie, które nie przeznaczają zbyt dużego procentu swoich zysków na dywidendę. Ważnym testem do oceny dywidendowych możliwości spółki jest jej zachowanie pod względem dzielenia się zyskami z akcjonariuszami w czasach rynkowego kryzysu. W takim przypadku to płatnicy dywidendowi pokazują w pewien sposób, że ich biznes jest dobry, bezpieczny i że spółka jest pewna swojej przyszłości. Niemniej jednak, kluczem do sukcesu jest rzetelna analiza finansowa spółki, a nie zakup podmiotu tylko dlatego, że płaci on wysoką stopę dywidendy czy robił to nieprzerwanie przez ostatnie lata.

Podsumowanie

Czy nasza strategia okaże się skuteczna i pozwoli pobijać główne indeksy w długi terminie – to oczywiście zweryfikuje czas. Niebawem do portfela trafi kolejna spółka, która będzie dokładała od siebie kolejne dywidendy:)

Przypomnę, że portfel dywidendowy możecie śledzić tutaj:

Zobacz podobne analizy:Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK