Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.

Parlament Europejski stawia na recykling i gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Zamiast na budowę spalarni i instalacji mechaniczno-biologicznej przetwarzania odpadów fundusze trafią do recyklingu.  

Od kilku lat Komisja Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego (REGI) mocno wspierało budowy spalarni oraz składowiska odpadów. Po roku 2020 (REGI) mają zaprzestać wspierania finansowania tych przestarzałych technologii a zaoszczędzone fundusze zostaną przeznaczone na zapobieganie powstawania odpadów, ponownego użycia i recyklingu.

W tym roku nastąpiła zmiana podejścia do odpadów i (REGI) przegłosowało wsparcie recyklingu oraz gospodarek o obiegu zamkniętym co ma pomóc wesprzeć państwa członkowskie UE w dążeniu do osiągnięcia gospodarki o obiegu zamkniętym w 2035 roku.

Strategia gospodarki o obiegu zamkniętym przewiduje przejście od modelu linearnego opartego na schemacie produkcja – zużycie – wyrzucenie do modelu pętli, w którym odpady, jeśli powstają, stają się surowcem. W tym rozwiązaniu gospodarka o obiegu zamkniętym, dzięki odpowiedniemu zarządzaniu łańcuchem dostaw, eliminuje pojęcie końca życia produktu.

Wpisuje się to w trend jaki obrała UE, czyli strategii „Zero śmieci w Europie”, która polega na efektywniejszym wykorzystywaniu zasobów, co przełoży się na zwiększenie oszczędności dla przedsiębiorstw, instytucji publicznych a nawet zwykłych obywateli w efekcie powstaną nowe miejsca pracy oraz zmniejszy się emisja dwutlenku węgla.

Tymczasem w Polsce…

W Polsce pogląd na te sprawy wygląda troszkę inaczej, ponieważ u nas raczkuje recykling a wysypiska śmieci się stale rozrastają przez co wzrasta koszt zagospodarowania odpadami, dlatego największym społecznym poparciem cieszą się właśnie spalarnie śmieci.

W 2017 roku zebranych zostało 11 968,7 tys. ton odpadów komunalnych z czego do odzysku trafiło 56,6 % ilości wytworzonych śmieci. Do recyklingu przeznaczono 26,7 % ilości odpadów komunalnych wytworzonych. Do spalarni przekazano natomiast ok. 22,8 % odpadów komunalnych wytworzonych.

Warto porównać wynik recyklingu w Polsce z krajami najbardziej rozwiniętymi pod tym względem, czyli np. Niemcami, którzy poddają recyklingowi już około 70 % odpadów, a Austriacy – około 60 %. Porównując dane to wypadamy niestety blado. UE przyjęła dyrektywę, że każdy kraj członkowski w 2020 roku ma obowiązek osiągnąć co najmniej 50 % recyklingu odpadów a w 2035 roku ma być to już poziom 65 %. Zapewne niewywiązanie się z wymogów będzie groziło karami finansowymi.

Co roku zarówno w Polsce jak i na świecie wzrasta ilość produkowanych odpadów, konsekwencją czego jest rosnący w dynamicznym tempie rynek recyklingu. Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego, której celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.

Firmy recyklingowe notowane na giełdzie.

Do największych firm należą:

 • Grupa Recykl S.A. – podstawowy obszar działalności obejmuje gospodarowanie odpadami poużytkowymi, jakimi są zużyte opony. Spółki Grupy prowadzą zbiórkę zużytych opon, wytwarzają granulat gumowy wykorzystywany w wielu dziedzinach gospodarki, a także oferują usługi recyklingu i odzysku zużytych opon. 
 • Elemental Holding S.A. – jest wiodącą w Polsce grupą kapitałową działającą w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi oraz czołowym dostawcą surowca do hut i odlewni na terenie całego kraju.
 • Krynicki Recykling S.A. – jest firmą przetwarzającą i uzdatniającą stłuczkę szklaną.
 • Orzeł Biały S.A. – zajmuje się recyklingiem akumulatorów, z których odzyskuje ołów, a następnie poddaje procesowi rafinacji i przetwarzania do różnej postaci.
 • Mo-Bruk S.A. – jest gospodarka odpadami w tym odbiór, odzysk, recykling i utylizacja oraz produkcja paliw alternatywnych z palnych odpadów przemysłowych i komunalnych.

Patrząc jak dużo jeszcze przed Polską jest pracy, aby wypracować założone poziomy recyklingu, dlatego uważam, że firmy recyklingowe powinny stale zwiększać swoje przychody w czym pomagać powinna ogłoszona dyrektywa PE nakazująca osiągnięcie 50 % recyklingu w 2020 roku oraz osiągnięcie 65 % recyklingu ogółu odpadów do 2035 roku a także zwiększająca się rocznie ilość generowanych odpadów. W 2017 roku na jednego Polaka przypadało 312 kg odpadów to jest o 9 kg więcej niż rok wcześniej. 

Autor wpisu: Przemysław Witkowski


Źródła – niezalezna.pl, portalsamorzadowy.pl, energia.rp.pl, wlaczoszczedzanie.pl

Zobacz podobne analizy:3 komentarze

 1. piotrek68 pisze:

  Mógłbyś opisać te spółki pod kątem technicznym

 2. Michał Michał pisze:

  Przepraszam Wszystkich, ale z powodów osobistych dopiero od czwartku przyszłego tygodnia będę mógł się ponownie udzielać na naszej stronie.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK