Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.

Bezpieczne waluty zyskiwały – IRR Quarterly (cz. 6)

Na fali wzrostu niepewności z powodu pandemii koronawirusowej umocniły się waluty, cieszące się renomą bezpiecznych przystani. Prawdziwy pogrom przeżyły waluty surowcowe rynków wschodzących (w tym real, rand i rubel). Dolar umocnił się ok. 9 proc. wobec złotego w I kwartale – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

Wybuch ogólnoświatowej epidemii SARS-CoV-2 doprowadził do wzrostu awersji do ryzyka, wobec czego poza długiem skarbowym rynków bazowych, korzystały na tym zjawisku waluty, uznawane za bezpieczne przystanie.

Dolar zyskał wobec większości walut. Stracił jedynie w trzech przypadkach, w stosunku do jena, franka szwajcarskiego i dolara honkongijskiego.

W odwrocie znajdowały się waluty rynków wschodzących. Amerykański dolar umocnił się o prawie 9 proc. wobec złotego, a para USD/PLN po przekroczeniu poziomu 4,0, była najwyżej od 2017 roku.

„Prawdziwy pogrom przeżyły zwłaszcza waluty surowcowe z tego regionu geograficznego. USD zyskał ponad 20 proc. wobec reala brazylijskiego, randa południowoafrykańskiego, rubla rosyjskiego i peso meksykańskiego. Słaba koniunktura na rynku towarowym spowodowała, że traciły również niektóre waluty gospodarek rozwiniętych – dolary australijski, nowozelandzki i kanadyjski” – podano w raporcie.

Czynnikiem negatywnym dla wielu walut w I kwartale były działania banków centralnych, które gremialnie obniżały stopy procentowe. O skali zjawiska świadczy saldo decyzji łagodzących politykę stóp do decyzji zaostrzających (ponad 110 obniżek wobec 5 podwyżek na całym świecie). 

„Akcja stymulacji pieniężnej miała związek z obawami banków, dotyczącymi negatywnych wpływu pandemii koronawirusa na aktywność gospodarczą. Widać było przy tym pewną prawidłowość, rozłożoną na osi czasu. Im bardziej stawało się jasne, że SARS-CoV-2 to problem globalny, a nie chiński czy azjatycki, tym intensywniej reagowały banki centralne” – uważają autorzy IRR Quarterly.

Z danych centralbanknews.info wynika, że w styczniu 11 banków centralnych dokonało 13 obniżek, a w lutym 14 podjęło 15 cięć. Szczyt fali „gołębiej” przypadł na marzec, gdy potwierdziło się, że epidemia przerodziła się w pandemię, i wówczas 63 banki centralne przeprowadziły 84 obniżki stóp procentowych.

„Obniżkom towarzyszyło wdrażanie pakietów stymulacji fiskalnej, które na dłuższą metę doprowadzą do powstawania gigantycznych deficytów makro, co nie będzie sprzyjać wielu walutom, w tym złotemu” – wskazano w opracowaniu

„Większość ośrodków analitycznych jest zdania, że złoty utrzyma podwyższone poziomy wobec euro czy dolara. Nie brak opinii, że EUR/PLN może wynieść 5,0 i więcej. Pocieszające w tym trudnym otoczeniu może być to, że złoty nie należy do walut surowcowych, które będą cierpieć jeszcze przez dłuższy czas za sprawą spadku popytu na rynku commodities” – podsumowali autorzy raportu.

Zobacz podobne analizy:Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK