Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.
Dodaj wydarzenie
Dodaj wydarzenie +

72% w pół roku – podsumowanie pierwszego półrocza analiz fundamentalnych

Dziś chciałbym przedstawić Wam małe podsumowanie analizowanych przeze mnie dotychczas spółek. Stworzyłem w tym celu w myfund wirtualny portfel, do którego dodawałem poszczególne walory w cenie zamknięcia w dniu, kiedy na gpwatak pojawiła się analiza. W portfelu znajduje się jedna akcja każdej spółki.

Link do portfela:

https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=37716

Ogólny wynik portfela

W portfelu znalazło się dwanaście spółek: ABE, DEL, GPW, GRN, KGL, MAK, MLS, PBX, SEK, TIM, WLT, XTB. Najdłużej w portfelu bo 201 dni znajduje się PBX, a na najkrócej MLS. Poniżej zestawienie portfela:

Portfel gpwatak. Źródło myfund.pl

Portfel od początku roku urósł ponad 72% co jest naprawdę dobrym wynikiem, ale jak możemy obserwować otoczenie rynkowe sprzyja – nie mniej uważam, że część spółek posiada dalszy potencjał do wzrostów.

ABPL (ABE)

Spółka trafiła do portfela w cenie 18,20 zł w kwietniu, od tego czasu kurs akcji wzrósł do 28,50 zł co daje 56,5% wzrostu. Poniżej parę cytatów z kwietniowej analizy:

analiza – Grupa Kapitałowa AB

Podczas ostatnich sesji spółka dokonywała skupu akcji i będzie to robiła nadal w najbliższym czasie. Prezes spółki uważa, że spółka była niedowartościowana już przed wybuchem pandemii. Aktualnie wskaźnik P/E dla ABE wynosi 4,78. […] ABE w ostatnich latach sukcesywnie zwiększa przychody, posiada dodanie przepływy operacyjne. Jest jednym z liderów w branży w Europie i w mojej ocenie jest bardzo ciekawą spółką w średnim bądź dłuższym terminie. 
Notowania ABE ze wskazanym miejscem zakupu. Źródło myfund.pl

Delko (DEL)

Delko trafiło do portfela w marcu w cenie 8,9 zł, na dziś dzień kurs akcji wynosi 23 zł co daje wzrost o 158%. W marcowej analizie upatrywaliśmy w Delko jednego z przyszłych beneficjentów COVID-19 – i tak też się stało.

analiza – Beneficjenci koronawirusa – jakie spółki mogą na nim skorzystać ?

Znajoma pracująca w jednej z lokalnych hurtowni chemii i artykułów gospodarstwa domowego podasz rozmowy poinformował mnie o niespotykanym dotychczas popycie, który pojawił się już dwa tygodnie temu – telefony się urywają, zamówień rekordowe ilości. W markecie niedaleko mnie mydła nie widziałem już od paru dni. Delko notowane jest aktualnie z C/Z na poziomie 4,1 – co jest niskim współczynnikiem ale historycznie nieodbiegającym od średnich poziomów. Może to być beneficjent koronawirusa.
Notowania Delko ze wskazanym miejscem zakupu. Źródło myfund.pl

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW)

GPW trafiło do portfela pod koniec kwietnia w cenie 40,4 zł, na dziś dzień kurs akcji wynosi 46 zł co daje wzrost o 13,8%. Napływ kapitału na rynki kapitałowe w dalszym ciągu powinien stymulować poprawę wyników spółki i miejmy nadzieję dalszy wzrost notowań.

analiza – Duża zmienność na giełdzie i wzrost liczby nowych klientów z korzyścią dla XTB i GPW

Polską spółką, która również może skorzystać na zwiększonej zmienności oraz wzroście liczby nowych kont maklerskich jest Giełda Papierów Wartościowych. W spółce tej jednym z trzech źródeł przychodów są przychody z rynku finansowego – są to między innymi opłaty za notowania papierów wartościowych, opłaty za dopuszczenie do obrotu, opłaty transakcyjne uzależnione od wartości transakcji, liczby zrealizowanych zleceń oraz wolumenu obrotu.
Notowania GPW ze wskazanym miejscem zakupu. Źródło myfund.pl

Grodno (GRN)

Grodno trafiło do portfela w lutym w cenie 6,7 zł, na dziś dzień kurs akcji wynosi 10,8 zł co daje wzrost o 61,1%. Zgodnie z oczekiwaniami spółka opublikowała bardzo dobry raport za 2019 r. (przesunięty rok obrotowy), widoczny jest też oczekiwany wzrost udziałów fotowoltaiki w przychodach spółki.

analiza – Fotowoltaika szansą dla Grodna?

W ostatnich miesiącach tygodniach jesteśmy świadkami bardzo dużej popularności i aktywności spółek z sektora odnawialnych źródeł energii. Grodno jest podmiotem, który również odczuwa w dużym stopniu popularność i wzrost zapotrzebowania na OZE. W strategii na lata 2017-2020 zarząd zakładał wzrost z segmentu fotowoltaiki z 3% do 7% udziału w skonsolidowanych przychodach.
Notowania Grodno ze wskazanym miejscem zakupu. Źródło myfund.pl

Korporacja KGL (KGL)

Grodno trafiło do portfela w marcu w cenie 11,65 zł, na dziś dzień kurs akcji wynosi 13,9 zł co daje wzrost o 22,2%. Podczas ostatnich sesji możemy zaobserwować zwiększone jak na spółkę obroty. KGL poinformował kilka sesji temu o podpisaniu znaczącej umowy.

analiza – Korporacja KGL

Wiele barów, restauracji w związku z wirusem dostarcza żywność tylko i wyłącznie na dowóz lub na wynos – taki stan rzeczy może utrzymywać się jeszcze przez dłuższy czas, aż wirus nie zostanie opanowany. Grupa KGL może skorzystać na takim stanie rzeczy. Jako dodatkowy czynnik, który powinien wpłynąć na poprawę wyników spółki jest spadająca cena głównego surowca PET, który w 2018 roku stanowił 72% wszystkich surowców
Notowania KGL ze wskazanym miejscem zakupu. Źródło myfund.pl

W lipcu spółka wypłaciła symboliczną dywidendę w postaci 34 groszy na akcję co daje 2,92%.

Makarony Polskie (MAK)

Spółka trafiła do portfela w marcu w cenie 5,7 zł, na dziś dzień kurs akcji wynosi 5,55 zł co daje spadek o 2,63%.

Notowania Makarony Polski ze wskazanym miejscem zakupu. Źródło myfund.pl

ML System (MLS)

MLS trafiło do portfela w połowie maja w cenie 29,1 zł, na dziś dzień kurs akcji wynosi 89,2 zł co daje wzrost o 206,5% a czas inwestycji to zaledwie 69 dni.

analiza – ML System – kiedy innowacje zaczną przynosić zyski?

Na tę chwilę spółka jest bardzo wysoko wyceniana na poziomie C/Z ~50. Jest to niewątpliwie spółka z ogromnym potencjałem innowacyjnym, produkt Quantum Glass jest jedynym takim na świecie i może zrewolucjonizować rynek. Widzę w spółce ogromny potencjał i należałoby traktować spółkę w kategorii technologiczno-innowacyjnej, gdzie wyceny są wyższe […]
Notowania MLS ze wskazanym miejscem zakupu. Źródło myfund.pl

Pekabex (PBX)

Spółka o której sporo pisałem zarówno w analizie jak i omówieniu wyników nie pokazała niestety drzemiącego w niej potencjału. PBX trafił do portfela w styczniu w cenie 9,80 zł, aktualnie jest wyceniany na 12,25 zł co daje 25% wzrostu.

analiza – Pekabex – analiza po wynikach za 1Q, aktualny backlog oraz perspektywy

Podpisane przez Pekabex kontrakty razem z zaraportowanymi 493 674 tys. na rok 2020 wynoszą ponad 950 000 tys. zł co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość dodając do tego rosnące dane produkcyjne oraz poprawę rentowności.
Notowania PBX ze wskazanym miejscem zakupu. Źródło myfund.pl

Wielton (WLT)

Pozycja w portfelu z największą 27% stratą. W analizie zaznaczałem słabą sytuację spółki i nie najlepsze perspektywy:

analiza – Wielton – omówienie wyników 3Q, perspektywy

Czy rynek już zdyskontował już słabe wyniki i co może przynieść 4q – tutaj niestety na tą chwilę nie jestem optymistą na pewno będziemy znacznie mądrzejsi po publikacji raportu rocznego i analizie czy pojawiły się jakieś pozytywne sygnały.
Notowania WLT ze wskazanym miejscem zakupu. Źródło myfund.pl

X-Trade Brokers (XTB)

Niewątpliwe największa gwiazda portfela przed MLS oraz Delko. Spółka trafiła do portfela 83 dni temu w ceni 7,65 zł, na dziś dzień notowana jest w cenie 26,50 zł co daje 246,41% wzrostu.

analiza – Duża zmienność na giełdzie i wzrost liczby nowych klientów z korzyścią dla XTB i GPW

Wyniki 1Q były bardzo dobre, żeby nie powiedzieć rewelacyjne. Kolejny właśnie trwający kwartał powinien być również bardzo dobry dla spółki. Bezpośredni rywal XTB – spółka Plus500 poinformował 28 kwietnia, że nadal odnotowuje zwiększony poziom aktywności handlowej klientów. Grupa przyciąga nadal znaczną grupę nowych klientów.

Na dniach powinniśmy spodziewać się szacunków XTB za drugi kwartał i to wiele nam może powiedzieć o aktualnej wycenie.

Notowania XTB ze wskazanym miejscem zakupu. Źródło myfund.pl

LYNX

Zobacz podobne analizy:14 komentarzy

 1. Błażej Błażej pisze:

  Gratulacje osiągnięcia takiego wyniku! Oby u drugie półrocze było równie sowite jak pierwsze. Tak trzymać :)

 2. Fan Patrowicza pisze:

  Spółki Patrowicza poszły więcej w góre

  elkop,ats,ifc,ifsa itd

  • Błażej Błażej pisze:

   Na GPW i na NC jest sporo spółek, które „poszły” w górę o paręset, jak nie tysiące procent w ostatnim półroczu. Bartek przedstawił fakty – osiągnięta przez niego stopa zwrotu poparta jest licznymi artykułami z analizą techniczną/finansową.
   Jeżeli zyskałeś na wymienionych przez Ciebie spółkach, to brawo Ty!

 3. tantal64 tantal64 pisze:

  Błażej nie ma co się przejmować takimi wpisami jak fan patrowicza. Zazwyczaj takie komentarze są od rozżalonych osób, które nawet 1/10 takiego wyniku nie zrobiły. Przy okazji proszę o pomoc, nie mogę znaleźć linka do portfela o którym pisano w artykule. Być może mi trudno znaleźć (niewidomy).

  • Błażej Błażej pisze:

   Racja, również nie widzę linka do portfela Bartasa na myfund. Bartku, prosimy o wrzucenie linka w komentarzu, wówczas zaktualizuję wpis o link.

   Odnośnie komentarza Fana Patrowicza, to w żadnym stopniu się nie przejmuję. Każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii. My przedstawiamy fakty, a to że są spółki, które urosły po trzy tysiące procent YTD (np. Letus), to fajnie, ale kto faktycznie na tym zarobił i czy może to udokumentować jak np. Bartek w powyższym wpisie? :)

   • Bartas_Gda Bartas_Gda pisze:

    zaraz edytuję wpis i dodam link do portfela – bo faktycznie tylko screen wkleiłem . Odnośnie wpisu Fan’a Piotrowicza – portfel przewiduje inwestycje w zdrowe spółki z perspektywami – tam gdzie są to zagrania pod aktualnie trwający trend czy modę to staram się od w każdym wpisie zaznaczyć, tam gdzie wygląda to niestety dość pesymistycznie czytaj Wielton – również to zaznaczam – wrzucam do portfela jednak każdą spółkę, aby kontrolować co się z nią dzieje. Portfel urósł ~70% – niektóre spółki rosną tyle w 2-3 sesje :) ważne jest też że portfel nie zawiera praktycznie żadnego spekulacyjnego waloru.

    https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=37716

 4. tantal64 tantal64 pisze:

  Dzięki Bartas za link do portfela. I tak trzymać z wyborem spółek do portfela. Życzę sobie i tobie, powtarzalnych wyników

 5. Błażej Błażej pisze:

  MLS z nowym rekordem notowań EOD. Szczyt intraday nie został jeszcze wybity.

 6. Bartas_Gda Bartas_Gda pisze:

  Po zapoznaniu ze strategią Grodna oraz czatem inwestorskim w którym zarząd wspominał o kolejnych akwizycjach – co wg mnie może skutkować emisją akcji – dziś na koniec sesji zamknięta zostaje pozycja na Grodnie w cenie 13,30 – stopa zwrotu 98,5%. Przypominam link do portfela:

  https://myfund.pl/index.php?raport=pokazPortfelPubliczny&portfel=37716

 7. tantal64 tantal64 pisze:

  Witam, gratuluję osiąganych wyników. Jeśli można to proszę o analizę DEL, czy warto obecnie kupić po tak dużym spadku?

 8. tantal64 tantal64 pisze:

  Z góry dzięki za analizę

  • Bartas_Gda Bartas_Gda pisze:

   2Q jest dość specyficzny patrząc na RZiS – przychody na podobnym poziomie co 1Q, z plusów marże sprzedaży brutto oraz netto na wysokim poziomie- niżej niż w 1Q ale wyzej niż w 2019 roku. Wynik został obciążony odpisami aktualizacyjnymi na zapasy – aż 6 268 mln, strona 19sta raportu. Kurs został ukarany „zbyt wygórowanymi oczekiwaniami rynku” Aktualna wycena P/E ~6,5 jest w mojej ocenie dość niska. Spółka jest w portfelu gpwatak i na tę chwilę nadal w nim zostaje.

 9. tantal64 tantal64 pisze:

  Dzięki Bartas za analizę

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK