Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.
Grudzień 2020
 • P
 • W
 • Ś
 • C
 • P
 • S
 • N
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
Dodaj wydarzenie
Dodaj wydarzenie +

Które spółki jeszcze mogą zyskać na rozszerzającej się pandemii koronawirusa? Ponadto wymieniamy wszystkie spółki „covidowe!”

Coraz częściej słyszymy określenie spółki „covidowe” – po takim wyrażeniu jednak dużo osób zastanawia się jakie to konkretnie spółki? Takie spółki z wiadomych względów mocno już urosły, bądź aktualnie rosną lub jeszcze mogą urosnąć. Głównie są to spółki, które wykonują testy na wykrycie koronawirusa. Jednak oczywiście to nie jest jedyna gałąż, która korzysta z pandemii. Niektóre spółki to się prześcigają z pomysłami aby zrobić „interes” podczas aktualnej sytuacji światowej. Ale „rodznkiem” jest jedna spółka. Która to? Zapraszamy do przeczytania artykułu! Dzisiaj również została wypuszczona informacja, że jedna ze szczepionek jest niemalże na ukończeniu. Dopóki jednak szczepionka nie wejdzie powszechnie na europejski rynek, dopóty można będzie zagrywać pod pandemię. Potencjalnie jeszcze 2-3 miesiące.

 1. Na początku wstawiamy listę spółek, które już bardzo mocno urosły w związku z pandemią. Do wszystkich spółek sporządziliśmy krótki opis, dlaczego zalczają się do „spółek covidowych” i dlaczego urosły!
 2. Na samym dole wstawiliśmy również listę spółek, które mogą skorzystać bądź skorzystały w związku z wystąpieniem pandemii koronawirusa, a kurs w porównaniu do innych spółek zbyt mocno nie urósł. Szczegółowe analizy tych spółek znajdą się już u nas w strefie Premium. Zapraszamy do bycia częścią naszej społeczności.

Spółki, które bardzo mocno urosły w związku z szalejącą pandemią koronawirus:

1) Mercator (MRC)

Producent i dystrubutor artykułów medycznych, w przeważającej częsci jednorazowego użytku, jak rękawice medyczne, opatrunki, maseczki, odzież ochronna. Pandemia koronawirusa wpłynęła na zwiększenie sprzedaży m.in. rękawic jednorazowych, które odpowiadały za około 90 procent przychodów grupy.

2) MBFGroup (MBF)

Spółka przebranżowiła się nieco w marcu tego roku z typowego doradztwa „biznesowego” również na pośrednictwo i handel związany ze środkami ochronnymi i medycznymi związanymi z koronawirusem. Spółka sprzedaje więc aktualnie m.in. rękawiczki, maseczki i fartuchy medyczne. W II. kwartale jeszcze nie było widać szczególnego wpływu wejścia w nową gałąź biznesu, gdyż spółka zaksięgowała stratę operacyjną w wysokości -21 tyś zł. Przepływy operacyjne jak były na minusowych poziomach, tak są dalej.

3) Harper (HRP)

Harper to producent artykułów higienicznych i kosmetycznych (marka Cleanic). Spółka produkuje m.in. patyczki higieniczne, płatki kosmetyczne oraz chusteczki do demakijażu, chusteczki nawilżane/antybakteryjne, czy też chusteczki dla dzieci. Spółka w raporcie finansowym opublikowanym 30 września pisała: „Na chwilę
obecną Spółka obserwuje zwiększone zapotrzebowanie rynkowe na oferowane przez nią produkty, w szczególności chusteczki antybakteryjne.”

W raporcie finansowym opublikowanym już jednak 21.10.20 spółka pisze „W okresie, którego dotyczy niniejszy raport nie wystąpiły czynniki i zdarzenia o nietypowym charakterze, które miałyby znaczący wpływ na osiągnięte wyniki finansowe.” Te zdanie należy oczywiście brać z przymrużeniem oka. Zysk operacyjny skoczył z -50 tyś zł (kwartał przed pandemią) na ~6 mln zł oraz ~5 mln zł w IV. kw. 2019 i I. kw. tego roku (spółka ma przesunięty rok obrotowy)

4) Sanwil (SNW)

Spółka jest producentem różnego rodzaju tkaniny, w tym materiału sanmed, który nadaje się m. in. do produkcji kombinezonów ochronnych przed wszelkimi wirusami, w tym oczywiście przed koronawirusem. Po wybuchu koronawirus sprzedaż materiału, która stanowiła ~1/5 przychodów, jest teraz główną podstawą przychodów.

Zysk operacyjny uzyskany przez spółkę w II. kw. tego roku był najwyższym zyskiem od 2008 r i był wyższy o +495% od analogicznego okresu rok wcześniej.

5) SCPFL (SCP)

Spółka przeprowadza aktualnie badania kliniczne własnego systemu pod nazwą PCR/ONE, umożliwiającego ultraszybkie wykrywanie wirusa COVID-19. Certyfikacja tego produktu ma zakończyć się jeszcze w tym kwartale, a dystrybucja ma się zacząć na początku przyszłego roku. Spółka poinformowała kilka dni temu o podpisaniu listu intencyjnego na dystrybucję tego produktu z inną spółką notowaną na giełdzie – Cormay (link).

6) Biomaxima (BMX)

Spółka wprowadziła do swojej oferty różnego rodzaju testy na wykrycie COVID-19. Do tych testów zaliczane są szybkie immunochromatograficzny testy kasetkowe do jakościowego wykrywania antygenu wirusa SARS-CoV-2 w wymazach z nosogardzieli; szybkie testy do wykrywania przeciwciał IgG IgM COVID-19 oraz testy genetyczne oparte na metodzie RT-PCR COVID-19 (link)

Zysk operacyjny za II. kw. tego roku był rekordowy i o +53185.71% wyższy od analogicznego kwartału sprzed rokiem. Nie, to nie pomyłka pisarska!

7) Innogene (IGN)

Spółka, a konkretnej pisząc jej spółka zależna (Centrum Badań DNA) podpisała umowę na produkcję testu do diagnostyki koronawirusa metodą RT-LAMP, który jest autorskim dziełem spółki (testy wykonywane w 5 minut). Wniosek patentowy spółka złożyła 16 września. Ponadto spółka wykonuje m.in. „zwykłe” testy genetyczne metodą RT-PCR (link).

8) Biomedlub (BML)

Spółka przygotowuje się aktualnie do rozpoczęcia badań klinicznych potencjalnego leku na COVID-19 wytworzonego z osocza ozdrowieńców.

9) Medcamp (MDP)

Spółka w której akcjonariacie jest Medcamp i ma w niej 13,26% udziałów – GenXone – działa czynnie w badaniach typowo diagnostycznych na COVID-19. Ponadto spółka sekwenconuje genomy koronawirusa i buduje bazę polskich szczepów tego patogenu. Spółka od początku pandemii wykonała ponad 40 tysięcy testów na obecność koronawirusa.

10) Genxone (GX1)

Spółka działa czynnie w badaniach typowo diagnostycznych na wykrycie COVID-19. Ponadto spółka sekwenconuje genomy koronawirusa i buduje bazę polskich szczepów tego patogenu. Spółka od początku pandemii wykonała ponad 40 tysięcy testów na obecność koronawirusa.

11) Blirt (BLR)

Od 2010 r. spółka księgowała praktycznie same straty operacyjne, aż do II. kw. tego roku, w którym spółka miała niebagatelny zysk operacyjny w wysokości ~6 mln zł. Zysk ten był wyższy o 1338.53% w stosunku do analogicznego okresu sprzed roku. Na ten wynik wpłynęło głównie rozpoczęcie działalności w dystrybucji zestawów diagnostycznych do wykrywania koronawirusa COVID-19 oraz sprzedaży enzymów przeznaczonych do produkcji wyrobów związanych z detekcją wirusów.

12) Medapp (MDA)

Spółka oferuje platformę telemedyczną CarnaLife System oraz CarnaLife Holo. Przede wszystkim CarnaLife System ma większe zainteresowanie podczas pandemii – jest to platforma telemedyczna, która umożliwia lekarzowi ocenę i monitorowanie stanu zdrowia pacjentów z różnymi schorzeniami oraz przeprowadzanie konsultacji o dowolnej porze dnia i w dowolnym miejscu.

Spółka jeszcze nie zaliczyła mocniejszego ruchu wzrostowego – jak na razie kurs wzrósł z ~0,70 zł (marzec) na aktualne rejony ~1,00 zł. Jednak I, II i III. kwartał tego roku były niezbyt udane dla spółki. W I. kwartale spółka miała stratę operacyjną w wysokości -454 tyś zł; w II. kw. strata operacyjna wyniosła -688 tyś zł. Trzeci kwartał dopiero był relatywnie lepszy: przychody wyniosły 949 tyś zł oraz zysk operacyjny wyniósł 45 tyś zł. Spółka jednak przepływy operacyjne ma z roku na rok na negatywnych poziomach.

13) 01Cybaton (01C)

Spółka wprowadziła do swojej oferty tzw. Podest Dekontaminacyjny, czyli jednym słowem urządzenie do dezynfekcji obuwia!

Czego to człowiek nie wymyśli!

14) Biomass (BEP)

Spółka zajmowała się jakiś czas temu jedynie sadzonkami. Między innymi przez pandemię koronawirusa mocno się przebranżowiła i weszła w dystrybucję m.in. różnego rodzaju testów na przeciwciała COVID-19 oraz systemu telemedycznego do wieloparametrowej zdalnej kontroli najistotniejszych parametrów życiowych w systemie online. Ponadto zaczęła sprzedaż „szpitali kontenerowych” oraz płynów biobójczych.

Preparat biobójczy Neovirosept OXY możemy znaleźć tutaj: link

Dobrze, że spółka od razu informuje: „Jak dotąd wszyscy nasi pracownicy i użytkownicy tego produktu biobójczego są zdrowi.”!

15) Vabun (VAB)

Spółka Vabun – w której MBFGroup ma 49,90% udziałów – postanowiła oprócz sprzedaży kosmetyków wejść w sprzedaż artykułów ochronnych przeciwko koronawirusa, takich jak maseczki i rękawiczki. W raporcie finansowym czytamy:

W dniu 14 kwietnia 2020 r. do siedziby Spółki wpłynęła obustronnie podpisana umowa, zawarta pomiędzy Emitentem a spółką powiązaną MBF Group S.A. dotycząca realizacji przez Emitenta odpłatnych usług zorganizowania i bieżącej obsługi sprzedaży maseczek medycznych i chirurgicznych oraz pozostałych materiałów ochrony osobistej w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Zadaniem Spółki jest obsługa zleceń i zamówień o mniejszym wolumenie, których spółka powiązania MBF Group S.A. nie jest w stanie samodzielnie obsłużyć pod względem logistycznym.
Następnie w dniu 30 kwietnia 2020 r. do siedziby Spółki wpłynęła kolejna obustronnie podpisana umowa, zawarta pomiędzy Emitentem a MBF Group S.A. Kolejna umowa dotyczy realizacji przez Emitenta odpłatnych usług zorganizowania i bieżącej obsługi sprzedaży asortymentu medycznego i ochronnego tj. rękawiczek nitrylowych, winylowych, lateksowych i foliowych. Zadaniem Emitenta będzie obsługa zleceń i zamówień o wolumenie detalicznym, których spółka powiązana MBF Group S.A. nie jest w stanie samodzielnie obsłużyć pod względem logistycznym.

Pytacie się, czy taki ruch pomógł spółce? Już odpowiadam: w II. kw. spółka miała stratę operacyjną w wysokości 154 tyś zł.

16) Hemp & Wood (HMP)

Największy „rodzynek” wśród wszystkich covidowych spółek. Spółka opublikowała 9 października raport, w którym tłumaczy się głównie z niepowodzeń wszystkich niemal projektów dotyczących pandemii koronawirusa. Pomysłów i umów była masa, że nie jestem w stanie tutaj wszystkiego przytoczyć. Wkleję link do raportu, w którym spółka opisuje wszystkie swoje zamiary i dlaczego do nich ostatecznie nie doszło:

Informacja na temat stanu realizacji projektów ogłoszonych przez HEMP

W tym „tłumaczeniu” czytamy między innymi takie kuriozalne rzeczy jak:

Emitent podpisał umowę dotyczącą sprzedaży przez Emitenta szybkich testów na obecność koronawirusa COVID-19 IgG/IgM oraz otrzymał zamówienie na 10 tysięcy sztuk tych testów. W związku z koniecznością opłacenia zamówienia z góry, przedłużającą się rejestracją akcji serii G oraz oczekiwaniem na wpłynięcie kwoty z emisji, Emitent nie mógł zrealizować niniejszego zamówienia w związku z czym Zarząd postanowił zwrócić zaliczkę

Bardzo rzetelna spółka! W niemalże każdym miesiącu spółka wypuszczała jakiś raport związany z koronawirusem i jest rekordzistą jeżeli chodzi o takie raport. Jak to się ostatecznie skończyło? W dwóch pierwszych kwartałach spółka zaksięgowała straty operacyjne.

17) Cannabis (CBD)

Spółka podpisała w lipcu umowę na dystrybucję w Polsce i na świecie masek, czepków, ochraniaczy medycznych i innych środków ochronnych. Ponadto spółka miała (?) w swojej ofercie szybkie testy na wykrywanie koronawirusa, które sprzedawała pod swoją marką Vapem. Prawdopodobnie zaprzestała już sprzedaży, gdyż pod linkiem (https://vapem.eu/pl/c/TESTY-COVID19/20) nie znajdują się już owe produkty.

Czy owe zapytanie dziennikarza Pulsu Biznesu było powodem zaprzestania sprzedaży, które notabene pojawiło się nawet na kanale ESPI?

Przy okazji trzeba podkreślić, że spółka miała wyobraźnię! Żądała oświadczenia już po … zrealizowaniu płatności!

18) Boruta (BRU)

Spółka jest producentem produktów z obszaru chemii gospodarczej.

Ponadto Boruta wraz ze spółka zależną InventionBio rozpoczęła współpracę z Sensdx, która to ma w swojej ofercie autorski szybki test na wykrycie COVID-19. Współpraca ma polegać na przeanalizowaniu zastosowania biosurfaktantów Boruty (Boruta jest producentem) w biosenorach, które są wykorzystywane iędzy innymi w testach na wykrywanie wirusów m.in. COVID-19.

InventionBio również otrzymał dofinansowanie od państwa na przebadanie wielofunkcyjnej nanoemulsji oraz ekstraktu z pofermentu o właściwościach biobójczych pod kątem ich aktywności przeciwwirusowej.

19) Novita (NVT)

Jest to producent włóknin głównie typu spunlace, które mają zastosowanie w sektorze sanitarno-higienicznym. Jest to materiał m.in. stosowany do produkcji maseczek ochronnych.

Zysk operacyjny spółki wyniósł w II. kw. tego roku ~11,6 mln zł i był o ~334% wyższy od analogicznego okresu sprzed rokiem!

20) XTB

Broker, który zarabia przez m.in. zwiększoną zmienność na rynkach i powiększającą się rzeszą klientów. Nie korzysta bezpośrednio oczywiście z faktu występowania pandemii koronawirus, jednak właśnie z powodu zwiększonej zmienności na rynkach. Zaliczenie tej spółki do „spółki covidowej” należy traktować bardziej z przymrużeniem oka.

Zyski operacyjne jednak już spadają z kwartału na kwartał po rekordowym I. kw. tego roku:

I. kw. 2020II. kw. 2020III. kw. 2020
~234 mln zł~145 mln zł~79 mln zł

21) Voxel (VOX)

Spółka posiada sieci medycznych centrów diagnostycznych. Jej spółka zależna – Vito-Med – prowadzi badania diagnostyczne w kierunku COVID-19 na drodze tzw. metody molekularnej Real Time PCR. Spółka posiada aktualnie 17 stanowisk pobrań wymazów.

22) Datawalk (DAT)

W maju spółka poinformowała o zawarciu z jednym podmiotem świadczącym usługi chmury obliczeniowej umowę dotyczącą sprzedaży licencji na pełne produkcyjne wykorzystanie platformy DataWalk oraz usług w zakresie analitycznego wsparcia w działaniach związanych z zapobieganiem rozwojowi pandemii i skutkom COVID-19

W lipcu tego roku natomiast dostaliśmy informację, że Datawalk uzyskał umowę na wdrożenia związane z koronawirusem w USA. „Zamówienie dotyczy sprzedaży licencji tymczasowej w celu wsparcia projektu z jedną z sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych w celu analizy i ograniczenia potencjalnych zagrożeń związanych z COVID-19” – cytat z raportu ESPI.

23) 4Mass (4MS)

Producent lakierów do paznokci rozbudował w tym roku linię produkcyjną o maseczki jednorazowe i środki dezynfekujące. Maseczki produkowane przez 4MS przeszły test w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy, który bada skuteczność filtracji cząstek wirusowych.

24) OncoArendi Therapeutics (OAT)

Spółka podpisała w ubiegłym tygodniu umowę z belgijskim gigantem biotechnologicznym Galapagos. Galapagos kupił od OncoArendi prawa do OATD-01, który jest inhibitorem chitynaz. Cząsteczka ta ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w leczeniu chorób zwłóknieniowych płuc. Całkowita wartość umowy opiewa prawie 1,5 mld zł.

25) Excellence (EXC)

EXC jest producentem syropów, soków i musów owocowo-warzywnych oraz od końca października także sprzedawcą testów na COVID-19. Testy sprowadzane są ze Stanów Zjednoczonych, od spółki, która wyprodukowała także inne testy na koronawirusa. Testy noszą nazwę „Excellent Test”. Na 26.10.2020 spółka sprzedała 4656 testów.

a naszym „rodzynkiem” zostaje … Hemp!

Naszym rodzynkiem spółek

„covidowych” zostaje

bezapelacyjnie spółka Hemp,

która wypuściła kilkanaście

raportów związanych z

koronawirusem, a praktycznie

żaden pomysł nie wypalił

Spółki, które naszym zdaniem skorzystały bądź mogą skorzystać z pandemii, a jeszcze nie doszło do większych wzrostów na kursie:

Jednak głównym pytaniem jest, jakie spółki mogą jeszcze zyskać a nie wykorzystały jeszcze wzrostów spółek tzw. „covidowych”? Wymieniamy poniżej krótką listę spółek, które naszym zdaniem mają jeszcze potencjał na ewentualny wzrost kursu. Szczegółowe analizy przedstawimy w dziale Premium we wtorek (Cormay, Aiton, Lentex) i w czwartek (PCCExol, Wirtualna oraz CLNPharm). Analiza Delko i Lubawa ukazała się 3 listopada oraz 20 października.

1) Delko (DEL)

Spółka zajmuje się hurtową dystrybucją produktów z zakresu chemii gospodarczej, kosmetyków oraz artykułów higienicznych. Delko prowadzi dystrybucję takich konkretnie produktów jak papieru toaletowego, mydła, detergentów oraz środków dezynfekcyjnych.

2) Lubawa (LBW)

Spółka ma w swej ofercie produkty do walki z COVID-19 (link). Są to m.in. maseczki, odzież ochronna oraz szpitale polowe.

3) Cormay (CRM)

Spółka zaczęła sprzedaż szybkich testów kasetkowych (link).

4) Aiton (AIT)

Aiton prowadzi działalność w obszarze telefonii VoIP i systemów telekomunikacyjnych dla telemarketingu i biur.

5) Lentex (LTX)

Trzeba podkreślić, że spółka jest uzależniona od branży automotive. Jednak Lentex jest ponadto producentem wkłóknin spunlace (tak jak Novita, czyli materiału do produkcji m.in. maseczek ochronnych), więc tutaj spółka może nadrobić straty wynikające ze spadku zamówień w innych gałęziach. Spółka pisze w raporcie finansowym za II. kw.:

W początkowym okresie pandemii w branży automotive nastąpiło bardzo duże ograniczenie produkcji, co miało bezpośredni wpływ na kluczowy dla działalności Grupy segment włóknin. Spółka podjęła jednak niezwłocznie działania zmierzające do zwiększenia produkcji w innych branżach, w szczególności w branży higienicznej. Takie działania doprowadziły do znacznego wzrostu sprzedaży w tych branżach, co w okresie II kwartału pozwoliło nie tylko w pełni zniwelować przestój w branży automotive, ale także osiągnąć lepsze wyniki niż planowano. Utrzymujące się zwiększenie produkcji w innych branżach, w szczególności branży higienicznej, a także stopniowe „odmrażanie” branży automotive, pozwala w dotychczasowym okresie III kwartału osiągać bardzo dobre wyniki w segmencie włóknin, co powinno zostać utrzymane w całym III kwartale. Warto jednak zwrócić uwagę, że sytuacja w segmencie włóknin nadal pozostaje bardzo dynamiczna, a tym samym obecne szacunki mogą ulec zmianie.

6) PCCExol (PCX)

Spółka działa głównie w branży chemicznej, w tym przede wszystkim zajmuje się produkcją i handlem wyrobami chemicznymi, takimi jak środkami powierzchniowo czynnymi wykorzystywanymi w produkcji detergentów, handlem chemii gospodarczej, środków higieny osobistej itp.

7) Wirtualna (WPL)

Jest to spółka „medialna”, która jest właścicielem takich serwisów internetowych jak Wirtualna Polska, money.pl, 02, Pudelek czy BizTok.

8) CLNPharm (CLN)

Spółka m.in. niedawno poinformowała o dofinansowaniu otrzymanym od NCBiR na kwotę 39,8 mln zł na projekt: „opracowanie i wdrożenie do badań klinicznych i działalności własnej spółki, innowacyjnego terapeutyku przeciwwirusowego w terapii COVID-19 i infekcji grypowych”.

Zobacz podobne analizy:6 komentarzy

 1. Michał Michał pisze:

  Nad pucharem przez przypadek wpisaliśmy Harper zamiast Hemp. Oczywiście spółka Hemp jest naszym „rodzynkiem”. Poprawiłem już.

 2. space space pisze:

  to jeszcze bym dodał dwie spółki o jakich mało się mówi, ale się zacznie. dotyczy to lamp bakteriobójczych
  LENA, https://www.lenalighting.pl/produkty/45-lampy-bakterio-i-wirusobojcze
  elzab, strona się „…” ale elzab też ma lampy przepływowe w ofercie.
  tu inny dystrybutor elzaba:
  https://salesystem.pl/sklep/sterylizator-powietrza-elzab-care-sp1-uv-c/

  • Michał Michał pisze:

   Cześć, dzięki. Takie informacje oczywiście są przydatne.
   Jednak wchodzimy już raczej za bardzo w niszowe produkty; też nie widać szczególnego wpływu oczywiście na pierwsze dwa kwartały. Ale Twoja informacja oczywiście dopełnia listę i zachęcamy też innych do dalszego dzielenia się takimi informacjiami.

 3. Błażej Błażej pisze:

  Najprawopodobniej już w przyszły wtorek zorganizujemy dla Was webinar, na którym omówimy niektóre „covidowe spółki”. Szczegóły webinaru zostaną wkrótce opublikowane.

 4. Michał Michał pisze:

  Zapraszamy do komentowania i do dzielenia się opiiami, na które spółki zwróciliście szczególną uwagę i dlaczego.
  Na powyższej liście zabrakło spółki Synektik, ale ją przeanalizowaliśmy w ramach Premium.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK