Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.
Dodaj wydarzenie
Dodaj wydarzenie +

Duża zmienność na giełdzie i wzrost liczby nowych klientów z korzyścią dla XTB i GPW

Ostatnie tygodnie na giełdzie obfitują w wiele wydarzeń, które występują bardzo rzadko lub dotychczas nie miały miejsca na giełdowych parkietach. Mowa oczywiście o bardzo dynamicznych spadkach w USA, rekordowo niskich notowaniach kontraktów na ropę. Krótko mówiąc w ostatnim czasie na giełdowych parkietach nie możemy narzekać na nudę, bo działo się bardzo dużo:)

Bardzo wysoką zmienność możemy obserwować na tak zwanym „indeksie strachu” – VIX (z ang. Volatility Index). Indeks ten jest miarą zmienności opcji na indeksie S&P500.

Indeks zmienności VIX
Indeks zmienności VIX. Źródło: https://finance.yahoo.com/

Możemy zauważyć, że zmienność indeksu rośnie w czasach strachu i niepewności o przyszłe wydarzenia na giełdzie. Spadki na giełdzie są zazwyczaj bardziej gwałtowne niż wzrosty.

O wydarzeniach i spadkach cen kontraktów terminowych na ropę wiele się mówiło w ostatnim czasie. W jednym z ostatnich wpisów poruszyłem temat contango, o którym chyba wielu inwestorów nie pamiętało lub nie wiedziało.

Patrz artykuł: Contango – o to sprawca całego zamieszkania

Czas niepewności na rynku akcji to historycznie dobry czas dla notowań złota, które w ostatnim czasie również dynamicznie rosło osiągając cenę najwyższą od 2013 roku. Cena złota wzrosłą w ciągu ostatnich 6 miesięcy o prawie 15%

Ta bardzo duża zmienność, nisko oprocentowane konta i lokaty przekładają się na duże zainteresowanie nowych inwestorów. Wiele biur maklerskich w ostatnim czasie informowało o znaczącym wzroście nowych kont maklerskich.

XTB

Na tej zmienności rekordowo mocno skorzystał broker XTB podając rekordowe wyniki za 1Q2020 r.- 175 mln zysku.

Opracowanie własne

W raporcie bieżącym poza zdecydowanym wzrostem nowych klientów możemy również zauważyć zmianę struktury przychodów spółki:

XTB zmian struktury przychodów. Źródło: raport bieżący XTB

Wspomniana zmienność na surowcach znalazła swoje przełożenie na zwiększenie udziału w przychodach spółki.

Rewelacyjne wyniki przełożyły się na wzrost kursu akcji, który mógł być wyższy gdyby nie podaż spowodowana sprzedażą akcji przez TFI, które przedwczoraj poinformowało o zejściu poniżej 5% w ogólnej liczbie głosów. Zmiana z 5,61% na 4,92%. O powodzie sprzedaży poinformował prezes Quercus TFI

Sebastian Buczek

” Zarządzający funduszami w Quercus TFI wykorzystali zwyżkę notowań akcji XTB do sprzedaży części pakietu. Udział w akcjonariacie spadł z 5,61 do 4,92 proc.

— Redukcja pozycji wynika z silnego wzrostu kursu i przekroczenia limitów. Spółka pozostaje naszym czarnym koniem na najbliższe miesiące ze względu na rekordową zmienność na rynkach — komentuje Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. „

Według informacji jakie udało mi się znaleźć w sieci fundusz nie może przekroczyć 20% swoich funduszy w jednej spółce – stąd wymagana redukcja pozycji.

XTB – drugi kwartał

Wyniki 1Q były bardzo dobre, żeby nie powiedzieć rewelacyjne. Kolejny właśnie trwający kwartał powinien być również bardzo dobry dla spółki. Bezpośredni rywal XTB – spółka Plus500 poinformował 28 kwietnia, że nadal odnotowuje zwiększony poziom aktywności handlowej klientów. Grupa przyciąga nadal znaczną grupę nowych klientów.

XTB – analiza techniczna

Kurs akcji po publikacji rewelacyjnych wyników otworzył się luką hossy i zatrzymał się na kluczowym oporze ~9,5-10 zł

XTB

Przebicie oporu pozwoliłoby na dalszy ruch w górę – należy mieć jednak na uwadze ewentualną dalszą podaż Quercus TFI

GPW

Polską spółką, która również może skorzystać na zwiększonej zmienności oraz wzroście liczby nowych kont maklerskich jest Giełda Papierów Wartościowych. W spółce tej jednym z trzech źródeł przychodów są przychody z rynku finansowego – są to między innymi opłaty za notowania papierów wartościowych, opłaty za dopuszczenie do obrotu, opłaty transakcyjne uzależnione od wartości transakcji, liczby zrealizowanych zleceń oraz wolumenu obrotu.

GPW jest spółką dywidendową która regularnie dzieli się z akcjonariuszami zyskami:

GPW dywidendy. Źródło biznesradar.pl

GPW – analiza techniczna

Zamknięcie kursu nad poziomem ~44 zł otworzyłoby drogę do wzrostów do poziomu ~50 zł. Wsparcie znajduje się w okolicach 35 zł.

GPW

Trzeba jednak podkreślić, że aktualnie kurs znajduje się blisko oporu wyrażonego przez linię długoterminowego trendu spadkowego.

Zobacz podobne analizy:3 komentarze

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK