Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.

Podsumowanie portfela fundamentalnego – część 3 – Pekabex, Newag

W ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy drugą część podsumowania po wynikach półrocznych dwóch spółek z naszego portfela fundamentalnego – ATREM oraz Square Games (TEN). Dziś przyjrzymy się wynikom dwóch kolejnych spółek – Pekabex (PBX) oraz Newag (NWG)

Pekabex (PBX)

Pekabex to spółka, która jako pierwsza trafiła do naszego portfela. Pomimo ostatniej mocniejszej korekty związanej z szacunkami wyników za drugi kwartał urosła ona od daty zakupu blisko 140% z czego 5,82% to zysk w postaci dywidendy. Jak wspomniałem szacunki za drugi kwartał mocno rozczarowały inwestorów. O ile na poziomie przychodów mówimy o rekordowych wynikach o tyle sam zysk netto wygląda delikatnie mówiąc mało satysfakcjonująco. Niska rentowność zgodnie z komunikatem spółki spowodowana była w największym stopniu bezprecedensowymi podwyżkami cen materiałów i usług budowlanych – głównie stali, wełny mineralnej czy sklejki. Utrudniony był również dostęp do tych materiałów. Jeszcze na początku stycznia jeden z użytkowników portalu analiz zasięgnął informacji w relacjach inwestorskich spółki w kwestii cen stali. Na tamten czas spółka nie widziała zagrożenia w jej wzrostach:

relacje inwestorskie Pekabex


Nie będzie to miało dużego wpływu na rentowność, bo kontrakty spółki są dość krótkie i bieżące kalkulacje są robione z uwzględnieniem wyższych cen. Poza tym większość zamówień jest długoterminowych i np. stal giętą mają zamówioną po starej cenie na pół roku z góry więc teraz nie potrzebują jej zamawiać. Dodatkowo wzrost cen stali powoduje wzrost ceny „konkurencyjnych” do żelbetonowych konstrukcji stalowych , co przekłada się pozytywnie na sprzedaż. Na m3 jest zużywanych 150-200 kg stali w zależności od stopnia skomplikowania konstrukcji. Spółka nie robi zabezpieczeń jeśli chodzi o ceny stali.
Jak widać, dynamiczne wzrosty zaskoczyły nie tylko inwestorów, ale i zarząd PBX.

I tak przy szacowanym blisko 70% wzroście przychodów rok do roku, natomiast zysk netto zmniejszył się prawie o połowę. Stąd reakcja inwestorów jest w pełni uzasadniona. Uwzględniając szacunki za 2Q przyszłe P/E wyniesie około 11. Dla spółki jest to górna granicą, ponieważ średnio notowana była w okolicach 7.

W czterech poprzedzających kwartałach rentowność zysku netto wynosiła 6,26%, szacunki za 2 kwartał to ledwo 2,05%. Przy tak dynamicznym wzroście przychodów każdy punkt procentowy na poziomie rentowności będzie znacząco wpływał na wyniki. Zarząd zgodnie z komunikatem podjął już odpowiednie kroki, aby dostosować się do obecnej sytuacji na rynku. Dla nowych kontraktów podniesiono ceny, dla niektórych już podpisanych kontraktów nastąpiła renegocjacja ceny. Jak możemy przeczytać w komunikacie: „Niestety, ze względu na fakt, że proces zmian rynkowych był bardzo nagły nie zawsze udało się przenieść na klientów nadwyżki kosztów.” – co może sugerować jeszcze widoczny wpływ na wynikach w trwającym kwartale.

Natomiast czytając dalej pojawia się więcej optymizmu:

W związku z zawieraniem kolejnych umów z klientami na bazie nowych cen surowców i usług budowalnych oraz wysokim popytem na produkty i usługi Pekabex, a co za tym idzie wysokim poziomem produkcji, zarząd Emitenta spodziewa się sukcesywnej poprawy wyników w kolejnych kwartałach.

W poniedziałek spółka jak co miesiąc przekazała do informacji publicznej dane produkcyjne za kolejny miesiąc. Jak poprzednio, wyglądają one bardzo dobrze. Rosną rok do roku o 57% i o 35% w stosunku do najlepszego pod tym względem jak na razie roku 2018 :

Newag grafika do artykułu
Dane produkcyjne. Opracowanie własne

Nie ukrywam, że podane szacunki były dla mnie sporym rozczarowaniem. Szacuję jednak, że spółka w kolejnych kwartałach powinna nadal zwiększać przychody. Przy zakładanym powrocie rentowności zysku netto powyżej 4% jest w stanie zarabiać co kwartał powyżej 15 mln złotych. Przy rentowności na poziomie 5% mówimy o kwartalnym zysku netto na poziomie 20 mln zł. Sprawia to, że aktualna wycena jest adekwatna – z przykrością na razie decyduję się na sprzedaż spółki z portfela fundamentalnego. Po wynikach za drugi i trzeci kwartał (bądź szacunkach) zdecyduję nad ponownym zakupem spółki.

Newag (NWG)

Muszę przyznać Wam, że żadna spółka na GPW, tak jak Newag nie uczy cierpliwości. Spółka trafiła do naszego portfela ponad rok temu, a z uwzględnieniem 3,8% dywidendy nasz zwrot na inwestycji to jedyne 3%. Wyniki za pierwszy kwartał przyniosły rozczarowanie, ale zgodnie z komunikatami płynącymi ze spółki – większość sprzedaży wypada w drugim półroczu 2021:

prezes zarządu Zbigniew Konieczek


Na wyniki grupy główny wpływ miał harmonogram realizowanych projektów i wynikający z niego terminarz przekazań pojazdów klientom, zgodnie z którym zdecydowanie większa część sprzedaży w 2021 roku przypada na drugie półrocze 2021 roku. Wartość dostaw i usług wynikających z zawartych umów, pozostałych do realizacji w roku bieżącym i kolejnych latach zamówień jest bliska 1,5 mld zł. Ponadto wartość praw opcji przewidzianych w zawartych już kontraktach jest bliska 400 mln zł. Liczymy, że znaczna część z tych opcji zostanie wykorzystana przez zamawiających.

W drugim kwartale br. grupa Newag skoncentrowała się wykonaniu badań homologacyjnych produkowanych pojazdów, tak aby móc w najbliższych miesiącach zrealizować nadchodzące dostawy m.in. dla woj. lubelskiego, małopolskiego oraz wielosystemowych lokomotyw elektrycznych Dragon 2 dla PKP Cargo. Natomiast aktualnie trwa przygotowywanie dokumentów w ramach postępowania na dostawę 10 lokomotyw wielosystemowych dla PKP Intercity, niezbędnych do uzgodnienia i złożenia przed podpisaniem umowy, w szczególności gwarancji należytego wykonania umowy. Szacujemy, że umowa zostanie podpisana w najbliższych miesiącach
Zgodnie ze słowami prezesa Newag nie spodziewa się dużego wpływu cen surowców na wyniki spółki:

prezes zarządu Zbigniew Konieczek


Obecnie szacujemy iż, ceny strategicznych materiałów i komponentów nie powinny mieć większego wpływu na wyniki aktualnie realizowanych kontraktów dla których dostawy komponentów strategicznych zostały zabezpieczone podpisanymi umowami. Dalsze wzrosty cen stali oraz komponentów metalowych przewidywane są dla zamówień dostarczanych dla grupy od IV kwartału

Aktualnie NWG notuje się ze wskaźnikiem P/E na poziomie około 6, co w ujęciu historycznym jest wartością bardzo niską. Po wynikach za kolejne półrocze NWG powinien być notowany z P/E poniżej 6. Bez wątpienia, jest to spółka wyceniana bardzo atrakcyjnie, ale najzwyczajniej w świecie nie jest „sexy”. Spółka pozostaje w portfelu do wyników za cały 2021.

Przypominam, że portfel możecie śledzić tutaj:

Zobacz podobne analizy:1 Odpowiedź

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK