Czas trwania epidemii wirusa – koronawirus – pokrywa się z czasem publikacji raportów przez spółki z naszego parkietu, jest to również czas w którym spółki deklarują potencjalną chęć podzielenia się zyskami z akcjonariuszami w postaci dywidendy.
Wielokrotnie podczas ostatnich spadków czytałem na różnych forach wpisy, dyskusje dotyczące zakupu mocno przecenionych spółek, które w ostatnich latach wypłacały dywidendę.
Wirus odbije swoje piętno na przyszłych wynikach wielu spółek, możliwe też, że będziemy świadkami upadku wielu podmiotów, które w dotychczasowej działalności finansowały się długiem i które nie posiadają wystarczającej ilości gotówki, która pozwoli na przetrwanie tego okresu. Zgodnie z tym czego można było się spodziewać część spółek które podała już wyniki lub prognozy i rekomendacje co do przeznaczenia zysku za 2019 rok zdecydowało o niewypłaceniu dywidendy pomimo tego, że robiły to w ostatnich latach.
Alumetal
Spółka działająca w branży motoryzacyjnej w ostatnich latach uchodziła za dość dobry i ciekawy podmiot dywidendowy, który dzielił się z akcjonariuszami zyskami nieprzerwanie od 2014 roku:
W tym roku będzie jednak inaczej pomimo ponad 60 mln zysku za rok 2019 spółka zdecydowała o nie wypłacaniu dywidendy:
Raport bieżący 5/2020
Zarząd ALUMETAL Spółka Akcyjna z siedzibą w Kętach (dalej “Spółka”), w nawiązaniu do swojej uchwały z dnia 16 marca 2020 roku, kiedy to biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie pandemią koronawirusa i chorobą COVID-19, mającymi negatywny wpływ na sytuację gospodarczą kraju i Europy, a także otoczenie gospodarcze Spółki, informuje, że w dniu dzisiejszym podjął uchwałę w przedmiocie wystąpienia do Rady Nadzorczej, a następnie do Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia z wnioskiem w sprawie podziału zysku netto ALUMETAL S.A., zawierającym rekomendację niewypłacania dywidendy za rok 2019, lecz utworzenia kapitału rezerwowego w wysokości 70% znormalizowanego skonsolidowanego zysku netto Grupy Alumetal osiągniętego w roku 2019 przeznaczonego na wypłatę dywidendy, w tym dywidendy zaliczkowej, w przyszłości.
Nadzieją dla akcjonariuszy jest przeznaczenie zysku na kapitał zapasowy, który w przyszłości miałby zostać przeznaczony na zaliczkę dywidendy. Spółka w tym samym raporcie podkreśla jednak:
Raport bieżący Alumetal
W przypadku kontynuacji niekorzystnego rozwoju wydarzeń związanych z dalszym rozprzestrzenianiem się zagrożenia epidemiologicznego, Zarząd Spółki będzie rekomendował dalsze pozostawienie w Spółce środków przekazanych na utworzenie kapitału rezerwowego przeznaczonego na wypłatę dywidendy, w celu zabezpieczenia sytuacji finansowej Spółki.
Atal
Spółka, która specjalizuje się w budownictwie kompleksów mieszkaniowych również w ostatnich latach dzieliła się sukcesywnie ze swoimi akcjonariuszami zyskami – co możemy zobaczyć na podstawie poniższej tabeli:
Polityka dywidendowa jest jasno określona i rekomenduje wypłatę 70-100 procent skonsolidowanego zysku netto za dany rok obrotowy. Dywidendy za 2019 r. na tę chwilę jak w przypadku Alumetalu nie będzie jak możemy przeczytać w raporcie bieżącym:
Raport bieżący Atal
Atal postanowił zmienić jednorazowo politykę dywidendy odnośnie zysku wypracowanego w 2019 roku. Zarząd będzie rekomendował przekazanie zysku z zeszłego roku na kapitał zapasowy.
Zarząd Atalu podkreśla jednak, że w następnych latach spółka będzie ponownie dzielić się z akcjonariuszami osiągniętymi wynikami.
CDRL
Spółka odzieżowa której kurs w uzasadniony sposób bardzo mocno ucierpiał w związku z koronawirusem i związanymi z nim regulacjami dotyczącymi zamknięcia galerii, w ostatnich latach regularnie dzieliła się z akcjonariuszami dywidendą:
I niestety również dla mnie (jestem akcjonariuszem) spółka podobnie jak Alumetal i Atal zdecydowała i niewypłaceniu dywidendy:
Raport bieżący CDRL
Zarząd CDRL S.A. (dalej: Spółka) informuje, iż dnia 24 marca 2020 roku, Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę w przedmiocie oceny wniosku Zarządu CDRL S.A. przedstawionego w dniu 24 marca 2020 r. dotyczącego sposobu podziału zysku za rok obrotowy 2019 i postanowiła zarekomendować Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu przeznaczenie zysku netto za 2019 rok w kwocie 15.011.935,14 zł (piętnaście milionów jedenaście tysięcy dziewięćset trzydzieści pięć złotych 14/100) w całości na kapitał zapasowy Spółki.
Co dalej?
Pomimo, że kilka spółek w ostatnim czasie poinformowało mimo trudnej sytuacji gospodarczej o chęci wypłacenia dywidendy – m.in. PKN Orlen – uważam, że trend zapoczątkowany przez spółki opisane w artykule może być kontynuowany przez wiele innych podmiotów – czy tak będzie – musimy poczekać, ale każdy z nas patrząc na to co się dzieje jest świadomym, że wiele firm czeka bardzo ciężki czas.
timing artykułu miałem dość dobry:
https://twitter.com/JacJastrzebski/status/1243071008745172993
“Z uwagi na obecną sytuację zw. z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku.”
LPP
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/35739734,lpp-sa-11-2020-informacja-na-temat-dywidendy
i kolejna spółka:
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/35742486,makolab-sa-2-2020-rekomendacja-zarzadu-makolab-s-a-przeznaczenia-zysku-za-rok-2019-na-kapital-zapasowy-spolki
kolejna spółka bez dywidendy – tym razem Witchen:
http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/35843143,wittchen-sa-7-2020-rekomendacja-zarzadu-dotyczaca-podzialu-zysku-za-rok-2019