AbbVie
AbbVie (ABBV) to jedna z największych firm biofarmaceutycznych na świecie. Spółka jest notowana na amerykańskiej giełdzie od 2013 roku, kiedy to została wydzielona ze spółki Abbott, która posiadała 130-letnią historię. Terapie za pomocą lewków ABBV prowadzone są w ponad 175 krajach. Spółka zatrudnia ponad 47 tysięcy pracowników, z czego ponad 230 w Polsce. ABBV w samym roku 2020 zainwestowała w R&D ponad 6 mld USD.
Humira – najlepiej sprzedający się lek na świecie
Humira jest lekiem zawierającym substancję czynną adalimumab. Substancja ta jest przeciwciałem monoklonalnym. Przeciwciała monoklonalne są białkami, dlatego wiążą się ze swoistym celem. Białko nazywane czynnikiem martwicy nowotworów (TNFα) jest celem dla adalimumabu. Humira zmniejsza proces zapalny dzięki połączeniu z TNFα w takich chorobach jak:
- wielostawowe młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów,
- łuszczyca zwyczajna (plackowata) u dzieci i młodzieży,
- zapalenie stawów z towarzyszącym zapaleniem przyczepów ścięgnistych,
- choroba Leśniowskiego-Crohna u dzieci i młodzieży,
- nieinfekcyjne zapalenie błony naczyniowej oka u dzieci i młodzieży.
ABBV w roku 2020 uzyskała przychód w wysokości 45,8 miliarda dolarów, natomiast przychody ze sprzedaży leku Humira wyniósł 19,8 mld dolarów co stanowi, aż 43% całości przychodów. Pod koniec 2018 roku wygasł patent na lek Humira w Europie, natomiast w USA wygasa on w 2023 roku. Co kluczowe sprzedaż zagraniczna na koniec 2020 roku odpowiadała za ~18,5% całkowitych przychodów ze sprzedaży Humiry – co oznacza spadek r/r o 13,6%, natomiast na głównym rynku, czyli USA sprzedaż wzrosła o ponad 8,4%:
Spółka podczas prezentacji inwestorskiej na początku stycznia 2021 przedstawiła kilka działań mających na celu zastąpienie ubytków w sprzedaży Humiry po 2022 roku. Dla dwóch leków, które pojawiły się w sprzedaży w 2019 roku – Skyrizi i Rinvoq prowadzone są badania w innych wskazaniach:
Spółka zakłada, że po uzyskaniu pozytywnych wyników we wszystkich wskazaniach oba leki powinny generować w 2025 roku chociaż 15 miliardów dolarów.
Przejęcie Allergan
W czerwcu 2019 roku AbbVie poinformowało o nabyciu za 63 miliardy dolarów Allergan. Do finalizacji transakcji doszło prawie rok później. Tak długi czas oczekiwania związany był z oczekiwaniem na zgodę organów regulacyjnych zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i Irlandii. Spółki zgodziły się na zbycie 3 leków, dwóch na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki (EPI) i inhibitora interleukiny-23 (IL-23) na schorzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC). Dzięki temu przejęciu AbbVie rozszerzyło znacząco portfolio swoich leków. Duże nadzieje spółka pokłada w leku VRAYLAR (kariprazyna) na leczenie depresji. Po zatwierdzeniu nowego wskazania w 2019 roku VRAYLAR stał się pierwszym i jedynym lekiem pozwalającym leczyć pełne spektrum zespołu zaburzeń dwubiegunowych typu I. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych liczba osób cierpiących na tę chorobę to niemal 11 milionów osób dorosłych. ABBV oczekuje przychodów ze sprzedaży leku na poziomie chociaż 4 miliardów dolarów.
Poniżej zestawienie wszystkich sprzedawanych przez AbbVie leków – kolorem żółtym zaznaczyłem leki, które rozszerzają portfolio po przejęciu Allergan:
Na podstawie podanych na początku roku szacunków autor z seekingaplha – Edmund Ingham sporządził prognozy sprzedaży dla AbbVie w nadchodzących latach:

Pipeline
AbbVie przeznacza miliardy dolarów na prace badawczo-rozwojowe, czego efektem jest bardzo bogate portfolio leków oraz kandydatów na leki w poszczególnych fazach:
Sytuacja finansowa
Przejęcie Allergan spowodowało znaczący wzrost zadłużenia, który aktualnie wynosi 82 miliardów dolarów. Stanowi to 42% całkowitej kapitalizacji spółki. Zarząd spółki planuje w 2021 roku spłatę długu w wysokości 8 mln dolarów. ABBV w 2020 roku wygenerowała 17,5 miliardów dolarów gotówki z działalności operacyjnej. Z tego 10,5 mln w dwóch ostatnich kwartałach, które konsolidują wpływy z leków od Allergan. Dzięki przejęciu wzrost przychodów za ostatnie 5 lat to, aż 15% – ale zgodnie z szacunkami Edmunda z seekingalpha wzrost ten w najbliższych latach powinien wynosić ~4,5%. Krótkie spojrzenie na wskaźniki po zakończeniu roku 2020:
AbbVie jako spółka dywidendowa
ABBV jest traktowany jako dywidendowy arystokrata, ponieważ przyjmuje się okres płatności przez Abbot przed spin-off, od którego to ABBV podnosi sukcesywnie dywidendę od 8 lat:

Obawy o przyszłość spółki związaną z wygaśnięciem patentów dla najbardziej dochodowego leku na świecie w ostatnich latach sprawiły, że zarówno wycena jak i stopa dywidendy kształtowały i nadal kształtują się na atrakcyjnych poziomach. Aktualna stopa dywidendy to ~4,57%:
Podsumowanie
AbbVie to bardzo interesująca spółka z bogatym portfolio leków i co najważniejsze z planem na przyszłość. Prezentacja inwestorska z początku roku zmniejszyła obawy, jak będą wyglądały przychody po wygaśnięciu patentów na lek Humira. Przejęcie Allergan pozwoliło mocno rozszerzyć ofertę leków, ale należy pamiętać o zadłużeniu, które wzrosło po przejęciu i jest w tej chwili bardzo wysokie – niemniej jednak uważam, że spółka generując takie przepływy pieniężne z działalności operacyjnej będzie sukcesywnie zmniejszać zadłużenie przy wzroście dywidendy w kolejnych latach. Spółka ABBV trafia do naszego portfela po cenie zamknięcia z dzisiejszej sesji. Portfel możecie śledzić tutaj:
W akcje tej spółki możesz zainwestować przykładowo przez LYNX
Najnowsze komentarze