Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.

Zysk zyskowi nierówny

Wszystkim inwestorom z jakimkolwiek doświadczeniem na rynku kapitałowym znany jest zapewne jeden z najpopularniejszych, o ile nie najpopularniejszy wskaźnik C/Z (P/E ang. price to earnings), który służy do szybkiej oceny atrakcyjności wyceny danej spółki.

W dzisiejszym wpisie skupię się na rynku amerykańskim. To właśnie tam głównie można spotkać się z kilkoma rodzajami „zysków” i przy każdym z nich, uzyskać wskaźnik P/E na innym poziomie.

Krótko o P/E

Czyli wszystkim znany wskaźnik C/Z (cena do zysku). Wskaźnik ten można zinterpretować na dwa sposoby. Pierwszy z nich mówi nam, ile dolarów trzeba zapłacić za jednego dolara zysku spółki. Natomiast drugi, ile lat musielibyśmy czekać na 100% zwrotu z inwestycji, gdyby spółka przeznaczała cały wypracowany zysk w formie dywidendy.

Rodzaje zysków

Najpopularniejszą miarą zysków z pewnością jest EPS (ang Earnings per share) – zysk na akcje. EPS jest zyskiem, który znajdziemy również w każdym sprawozdaniu finansowym spółki i jest on zgodny ze standardem księgowym w USA. Wadą tego wskaźnika, który w znaczący sposób może zaburzyć naszą ocenę spółki jest to, że zysk ten uwzględnia wszystkie zdarzenia jednorazowe, które z założenia nie są powtarzalne.

Drugim rodzajem zysków jest Normalized EPS –  czyli zysk na akcję po wyłączeniu wszystkich zdarzeń jednorazowych.

Kolejnym na liście rodzajem zysku jest Diluted EPS – rozwodniony zysk na akcję, który uwzględnia wyemitowane akcje na potrzeby programów motywacyjnych.

Na których danych bazować

Zaprezentowałem powyżej trzy rodzaje zysków (chociaż można spotkać jeszcze zysk non-GAAP). Zastanówmy się, na jakim rodzaju zysków powinniśmy bazować podczas naszych analiz. Za przykład posłużą nam przede wszystkim dane finansowe spółki Altria (MO) za lata 2012-2020:

Grafika zysk
Zyski MO w latach 2012-2020

Kolorem niebieskim na wykresie oznaczono zysk EPS. Po stabilnym trendzie zysków w latach 2012-2015 widać wyraźny wzrost zysku EPS w roku 2016. W tym właśnie roku Altria dokonała niecashowego przeszacowania na SAB Miller / InBev. Jest to z pewnością zdarzenie jednorazowe, które nie jest powtarzalne. Nie jest ono również uwzględnione w zysku znormalizowanym. Normalized EPS wykazuje stabilny trend wzrostowy na przestrzeni analizowanego okresu czasu. Za rok 2016 wyliczając wskaźnik P/E na podstawie zwykłego EPS uzyskujemy wskaźnik na poziomie 9, natomiast bazując na zysku znormalizowanym P/E wynosi 22,5 – jak widać różnica jest znacząca i może wpłynąć na decyzję inwestora, który nie sprawdził dokładnie z czego wynika „anomalia” zysku i w tamtym okresie spółka mogła zostać zinterpretowana przez takiego inwestora jako tania.

Jako drugi przykład spójrzmy na wyniki spółki Broadcom (AVGO) w latach 2016-2020:

Zyski AVGO w latach 2016-2020

Jak widać wyraźnie spółka w roku 2018 zaraportowała ponadprzeciętne zyski EPS. W roku 2018 spółka otrzymała zwrot podatku w wyniku wejścia w życie ustawy o reformie podatkowej z 22 grudnia 2017:

Raport AVGO

The benefit from income taxes in the two fiscal quarters ended May 6, 2018 was principally a result of provisional income tax benefits realized from the enactment of the 2017 Tax Reform Act on December 22, 2017 and included the net deferred tax liabilities established in connection with the Brocade Merger.

Wskaźniki P/E dla zwykłego EPS i znormalizowanego zysku wynosiły odpowiednio 6,64 i 29,33

Podsumowanie

Na podstawie dwóch zaprezentowanych przykładów widać wyraźnie, że w przypadku analizowania spółki na podstawie zysku EPS i zauważeniu zysków odbiegających od danych z poprzednich okresów ważne jest przeanalizowanie z czego taki zysk wynika. Zdecydowanie lepiej i łatwiej dokonywać analizy na podstawie zysku znormalizowanego, który wyłącza nam wszystkie zdarzenia jednorazowe. Wskaźnik P/E jest tylko jednym z kilku wskaźników jakim należy przyjrzeć się podczas analizy fundamentalnej.

W akcje tej spółki możesz zainwestować przykładowo przez LYNX

LYNX

Zobacz podobne analizy:Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK