Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.

Ciekawa przyszłość miedzi.

Rozwój elektromobilności wpłynie na zwiększenie zapotrzebowania na miedź.

Szybko postępujące zmiany klimatyczne na świecie determinują kraje na całym świecie do wypracowania takich rozwiązań, aby zatrzymać albo znacząco ograniczyć emisje CO2 do atmosfery. Takimi rozwiązaniami jest zwiększenie udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii w całkowitym bilansie krajowym, rozwój recyklingu i zwiększanie świadomości społecznej narastającego problemu składowania odpadami, wprowadzenie w krajach zamkniętej gospodarki odpadami oraz odejście od środków transportu zasilanych silnikami spalinowymi i przejście na transport hybrydowy (etap przejściowy między silnikami spalinowymi a elektrycznymi), i elektryczny.

Znaczenie miedzi w osiągnięciu celów klimatycznych.

Unia Europejska postawiła sobie za cel priorytetowy, aby do 2050 roku został osiągnięty zerowy poziom emisji CO2, który może zostać osiągnięty dzięki właśnie miedzi.

Miedź dzięki swoim właściwościom, czyli wysokiej przewodności elektrycznej, powszechności oraz przetwarzalności staje się głównym surowcem wykorzystywanym w energetyce opartej na OZE przy takich elementach jak przewody, kable, generatory, transformatory, silniki elektryczne (w pojazdach elektrycznych i hybrydowych), panele fotowoltaiczne oraz systemy magazynowania energii. Wg Europejskiego Instytutu Miedzi przez następne 10-20 lat dzięki swojej doskonałej przewodności elektrycznej surowiec ten może się przyczynić do ograniczenia emisji CO2 o około 100 mln ton rocznie przy założeniu, że osiągniemy poziom blisko zerowej emisji CO2 w długim terminie.
Wg agencji United States Geological Survey szacuje się, że złoża miedzi wynoszą około 5 mld ton (powinny starczyć na 200 lat) a aktualne rezerwy wynoszą około 720 mln ton (powinno wystarczyć na 40 lat).
Do roku 2050 łączny dodatkowy popyt na miedź może wynieść około 20 mln ton, co przekłada się na około 14% wzrost rocznego zapotrzebowania na miedź na terenie UE.

Łatwość i efektywność recyklingu miedzi.

Miedź stanowi jeden z niewielu metali, które idealnie nadają się do recyklingu. Surowiec ten można wielokrotnie przetwarzać bez utraty jego właściwości oraz jakości. Obecnie odzyskuje się około 8,5 mln ton miedzi rocznie z produktów poeksploatacyjnych i odpadów poprodukcyjnych. Recykling tego surowca może potrzebować aż o 85% energii mniej niż nowa produkcja, przez co na świecie oszczędza się do 100 mln MWh energii elektrycznej i ogranicza emisję CO2 o 40 mln ton rocznie.

Recykling miedzi.

Źródło – leonardo-energy.pl

Miedź w gospodarce w obiegu zamkniętym.


Źródło – leonardo-energy.pl

Przykładowe zapotrzebowanie na miedź.

Instalacja 1 MW pozyskanej energii wiatrowej potrzebuje 6 ton miedzi. Natomiast instalacja 1 MW pozyskanej energii ze słońca potrzebuje już tylko 4 tony miedzi. Zapotrzebowanie na miedź będzie coraz wyższe ze względu na coraz większą liczbę krajów, w których jako priorytet obrana jest wymiana transportu publicznego na transport elektryczny oraz coraz atrakcyjniejsze ceny elektrycznych samochodów osobowych. Warto mieć na uwadze, że średni pojazd elektryczny potrzebuje 50-60 kg miedzi w stosunku do samochodów spalinowych, gdzie zapotrzebowanie na miedź wahało się w okolicach 20 kg jest to znacząca różnica.

W takiej sytuacji zyska KGHM.

To jest dość optymistyczna wizja przyszłości przynajmniej dla producentów miedzi. Ten metal jest jednym z najważniejszych metali w transformacji energetyki oraz samochodów (w tej chwili nie ma drugiego takiego metalu jak miedź, więc prędko nie zostanie zastąpiony). Kghm ciągle zwiększa udziały w wydobyciu rudy i sprzedaży miedzi. Ostatnio spółka poinformowała, że zamierzają zwiększyć przerób rudy w kopalni Sierra Gorda do około 120 tys. ton dziennie i do około 130 tys. ton dziennie w 2020 roku oraz do około 140 tys. ton dziennie w 2021 roku. Dodatkowo w sejmie został złożony projekt ustawy obniżającej podatek od kopalin o 15 %, który miałby obowiązywać od 1 kwietnia 2019 roku.

Wnioski końcowe.

Zmiany jakie zachodzą w globalnej energetyce, wynikające z przejścia od systemu energetycznego opartego na paliwach kopalnianych na system energetyczny wykorzystujący większość źródeł odnawialnych, co będzie miało wpływ na zwiększenie wykorzystania miedzi. Bez wątpienia będziemy potrzebować więcej miedzi niż obecnie używamy. Wynika to przede wszystkim z faktu szerokiego zastosowania miedzi w wielu systemach odnawialnych źródeł energii oraz elektromobilności.

Autor wpisu: Przemysław Witkowski


Źródła – leonardo-energy.pl, miec-miedz.pl, gornictwo.wnp.pl

Zobacz podobne analizy:2 komentarze

  1. space space pisze:

    o 5 rano ?

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK