Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.

Spółki ciekawe fundamentalnie, ciąg dalszy (2. wpis)

AMICA

Amica– to producent sprzętu gospodarstwa domowego, tak zwanego dużego AGD: kuchni, pralek i lodówek w różnych wariantach i odmianach. Spółka sprzedała fabrykę pralek i lodówek Samsungowi i w 2010 roku rozpoczęła realizację strategii pod nazwą Change. Zakłada ona położenie nacisku na rozwój segmentu produkcji kuchni. Celami strategicznymi są wzrost sprzedaży produktów i towarów na rynkach strategicznych (Polska, Czechy, Niemcy, Rosja, Ukraina, Skandynawia, Wielka Brytania), utrzymanie wysokich marż zysku ze sprzedaży produktów oraz utrzymanie pozycji lidera na rynku.

Wskaźnikowo

ROE (zwrot z kapitału własnego) na poziomie 10-15 % to dobry wynik.

ROA (zwrot z aktywów) powinien być w okolicach 10 %

C/WK (Cena do wartości księgowej) powinna wynosić < 1,5

C/ZO (cena do zysku operacyjnego) zostało wybrane zamiast C/Z z uwagi na to, że pozwala ono odrzucić zdarzenia jednorazowe i jest mniej podatne na kreatywną księgowość. Im niższe C/ZO spółka posiada, tym jest atrakcyjniejsza.

Analiza wskaźnikowo wg sektora Analiza wskaźnikowa wg szerokiego rynku Rentowność 
C/WK dla spółki/sektoraC/ZO dla spółki/sektoraC/WK dla spółki/rynkuC/ZO dla spółki/rynkuROE dla spółki/sektora/WIGROA dla spółki/sektora/WIG
2,22 / 2,049,2 / 11,312,22 / 1,779,2 / 11,4315,02 % / 10,4 % / 7,36 %7,56 % / 6,31 % / 3,37 %

Pod względem wycen i wskaźników AMICA prezentuje się cały czas atrakcyjnie, mimo wzrostu cen akcji kilkadziesiąt razy od dołka w 2009 roku. Wskaźnikowo spółka oscyluje zatem w obszarze optymalnym, ale na tle sektora leży lekko powyżej średniej. Przekłada się to prosto na rentowność spółki, która bije średnią sektora jak i WIGu.

Sytuacja spółki

Rok 2014 spółka przeszła bez zawirowań, co w kontekście dużego udziału rynków wschodnich wśród jej odbiorców trzeba uznać za sukces; mowa tu o zawirowaniach w momentach zwiększania się ryzyka politycznego związanego z sytuacją w Rosji i na Ukrainie. Wyniki kwartalne, potwierdzające przez cały czas dobrą kondycję spółki, pozwoliły utrzymać ceny walorów AMICA na wysokim poziomie. Jeszcze pod koniec zeszłego roku zarząd spółki sygnalizował wątpliwości związane z wypłatą dywidendy za 2014 rok. Niedawno jednak wyszła na świat decyzja spółki ws. możliwości dywidendy na poziomie 3 zł na akcję. Jest to tym bardziej mile zaskakująca wiadomość. AMICA jest liczącym się graczem na rynku AGD na skalę europejską i ciągle ma możliwości wzrostu biznesu. Przez ostatnie kilka lat spółka pokazała, że potrafi to robić skutecznie. Należy mieć nadzieję, że korzystne tendencje z 2014 roku znajdą swoja kontynuację i w bieżącym roku kalendarzowym, co widoczne jest również w raporcie za I. kwartał 2015.

Technicznie

amc

Jeszcze przed sesją spółka budziła podejrzenie, że utworzona w piątek świeczka tworzyć będzie nowy opór, który nie będzie łatwy do sforsowania. Świeczka tego typu na historycznym szczycie kursu oznaczają mają głównie przesłanie prospadkowe. W przypadku Amc po piątkowym strachu pozostały tylko złe wspomnienia. Kolejna luka wzrostowa na podwyższonym wolumenie oznacza, że spółka będzie walczyć o jeszcze wyższą wycenę. Tylko od początku bierzącego roku spółka urosła o ponad 51 %, co na spółkę z mWIG40 jest niesamowitym wynikiem porównywalnym z niejednym złotym wystrzałem na spółkach NewConnectowych.

Na czwartym miejscu w moim zestawieniu znajduje się spółka Forte, która jest czołowym polskim producentem i eksporterem mebli. Forte posiada cztery zakłady produkcyjne w Polsce oraz dziesięć spółek o profilu handlowym. Firma oferuje cały proces produkcji mebli od fazy projektowej i prac rozwojowych, poprzez kontrolę wykonania, składowanie, transport, instalowanie aż do obsługi klienta i serwisu. Spółka kładzie nacisk na inwestycje w wiedzę i nowe technologie.

Wskaźnikowo

Analiza wskaźnikowo wg sektora Analiza wskaźnikowa wg szerokiego rynku Rentowność 
C/WK dla spółki/sektoraC/ZO dla spółki/sektoraC/WK dla spółki/rynkuC/ZO dla spółki/rynkuROE dla spółki/sektora/WIGROA dla spółki/sektora/WIG
3,13 / 2,0414,65 / 8,493,13 / 1,7714,65 / 11,4316,75 % / 4,87 % / 7,36 %11,24 % / 2,56 % / 3,37 %

C/WK oraz C/ZO na poziomie przewartościowanym i ze zdecydowanym poziomem nad średnią. Dodać trzeba, że wartość tych wskaźników jest nawet najwyższą wartością na tle sektora, czyli w przemyśle drzewnym. Niwelować może te okoliczności bardzo wysoka rentowność, która jest ponadprzeciętna.

Sytuacja spółki

Inwestorzy dobrze zareagowali na opublikowany przed czwartkową sesją raport. Spółka w pierwszych trzech miesiącach 2015 r. wypracowało 25,1 mln zł zysku netto, o 8 więcej niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. Zysk operacyjny zwiększył się do 27,9 mln zł, co oznacza poprawę o ponad 16 % licząc rok do roku. Przychody ze sprzedaży sięgnęły rekordowego poziomu 255,8  mln zł i były o prawie 21 % wyższe od ubiegłorocznych.  Spółka w zakończonym kwartale zanotowała niewielki spadek marż.  Rentowność operacyjna obniżyła się do 12,7 proc. z 13,1 % zanotowanych w porównywalnym okresie 2014 roku.  Spółka zakomunikowała, że stan bieżących zamówień wpływających od klientów wskazuje na prawdopodobieństwo utrzymywania się korzystnej dynamiki sprzedaży grupy również w kolejnych miesiącach. Wciąż najistotniejszym wyzwaniem dla Grupy pozostaje zapewnienie terminowej realizacji zwiększonej ilości zamówień zarówno w ujęciu produkcyjnym, jak i logistycznym. Wewnątrz Grupy prowadzone są permanentne działania mające na celu dalsze usprawnianie procesów produkcyjnych, jak również powiększenie dotychczasowych powierzchni produkcyjnych i magazynowych. Znaczącym projektem inwestycyjnym na rok 2015, dzięki któremu nastąpi zwiększenie możliwości wysyłkowych, jest budowa magazynu wysokiego składowania. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 34 mln zł. Park maszynowy we wszystkich zakładach produkcyjnych jest systematycznie unowocześniany i uzupełniany o nowe linie produkcyjne, które pozwolą zwiększyć moce wytwórcze do 7,5 mln paczek rocznie – informuje spółka w raporcie.

Technicznie

fte

Kurs spółki porusza się w stałym trendzie wzrostowym, który miewał ostatnio pewne aberracje. Całość mieści się mimo wszystko w ograniczeniach linii trendu, co widoczne jest na powyższym wykresie tygodniowym. Obecna sytuacja na wykresie przypomina formację trójkąta zwyżkującego, gdzie rejon 63 zł stanowi kluczowy opór, a jego przebicie zwiastować będzie kontynuację historycznych zwyżek.

Źródła: stockwatch.pl, parkiet.com, fundamentalna.net

 

Zobacz podobne analizy:4 komentarze

 1. Paweł pisze:

  hej,
  jak wygląda sytuacja z FTE ? wczoraj wyszło dziwne info i nie wiem czy nie czas na ucieczkę.
  Długoterminowo wygląda wzrostowo, ale po raz drugi nie przebiło 62zł

  • Michał Michał pisze:

   O jakim info mówisz? Nie przebiło 62 zł, bo dzisiaj było odcięcie dywidendy.

   • Paweł pisze:

    Czyli rozumiem, że nadal kontynuujemy trend wzrostowy czekając na wybicie powyżej 62zł.
    Informacja związana z FTE którą otrzymałem od znajomego po wgłębieniu się dotyczyła zupełnie innego Forte niż to o którym pisałem, więc przepraszam za wprowadzenie w błąd.

    • Michał Michał pisze:

     Tak, na razie zgodnie z trendem. Ciut mozolnie może rośnie, ale to spółka typowo na dłuższą inwestycję Bardzo energicznie rośnie wraz z całym WIGiem, a u nas indeksy jak na razie się jeszcze konsolidują.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK