Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.
Marzec 2023
  • P
  • W
  • Ś
  • C
  • P
  • S
  • N
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31

Przemyślenia tradera, smart money + kilka spółek

Przemyślenia tradera

Wielu zastanawia się kiedy kończy się dany ruch ceny i wyznacza różne poziomy za pomocą klasycznej analizy technicznej. Oczywiście taka analiza ma sens i zdarza się że, jest powtarzalna ale nie można zapomnieć o jednym istotnym czynniku o którym większość zdaje się nie pamiętać lub nie wiedzieć. Taki poziom nie wyznacza konkretna kreska, formacja czy świeca. Ten poziom wyznacza ,,Smart Money” lub tak zwany przysłowiowy ,,Sternik”. Kto to lub co to jest ? Nie wnikając w szczegóły to po prostu duży kapitał który uważa, że cena jest już na tyle atrakcyjna, że należy na danym poziomie zacząć akumulację akcji.

Oczywiście nie oznacza to że poziom rozpoczęcia akumulacji jest poziomem zatrzymania spadku ceny a duży kapitał ,,ma czas” i proces akumulacji może rozciągnąć się w czasie.

Często zdarza się że po widocznej akumulacji rynek jeszcze jakiś czas spada a duży kapitał testuje czy jest jeszcze podaż.

Kolejnym ważnym aspektem jest to kiedy zaczyna się wzrost cen na rynku?

Większość uważa że jest to wtedy gdy pojawia się popyt.

Ja uważam że zaczyna się wtedy gdy kończy się podaż.

Przedstawię to na przykładzie pchania kanapy na śliskich panelach :)

Jedna osoba może pchać taką kanapę szybko i daleko, gdy mamy kilka osób po jednej stronie ruch jest silny i przebiega bez przeszkód. Gdy z 2 str pojawia się jedna osoba potem dwie potem więcej kanapa wykonuje coraz wolniejszy ruch aż gdy siły się zrównoważą staje w miejscu. Przekładając to na giełdę to właśnie jest wolumen obrotu – Dużo osób z jednej i drugiej strony.

Często już sam ten stan równowagi powoduje to że na kolejnej sesji można spodziewać się odbicia bo moze wystąpić tak zwane zawahanie u strony sprzedającej. Takie sytuacje to małe świeczki na dużym obrocie po spadku ceny na mniejszym obrocie.

Przykładów jest wiele ale ciężko je tu wszystkie przedstawić – Typowałem w środę na SB PEO (Sam w piątek zająłem pozycję)  i tu właśnie wystąpiła taka sytuacja.

Od razu opiszę krótko jak tu można zająć pozycję.

W poniedziałek kurs powinien dojść do miejsca gdzie rozegra się finalna bitwa, Następnie kurs powinien się cofnąć do okolic połowy piątkowej świecy lub trochę wyżej lub niżej. Na cofnięciu nie powinno być widać dystrybucji, a na końcu tej mini korekty powinna pojawić się akumulacja lub całkowity zanik wolumenu (tak zwana cisza przed dynamicznym obraniem kierunku). To właśnie to miejsce i jego test będzie miejscem na zajęcie pozycji.

Na PEO moim zdaniem akumulacja odbywa się już od dłuższego czasu i postawię śmiałą tezę że wzrost kursu po obecnym ruchu ma szansę wywindować cenę na historyczne maxima.

Miejsce na zajęcie pozycji jest fajne ponieważ mamy blisko do SL. Zejście poniżej minimów obecnego klina/kanału spowoduje wrzucenie waloru jedynie do dalszej obserwacji.

Miejsca akumulacji.

 

W20 – Dlaczego moim zdaniem wsparcie musiało ,,paść” ?

W jaki sposób kupuje duży kapitał ? Z psychologicznego punktu widzenia gdy już ostatni oddają akcje, panuje panika i nawet najwięksi optymiści stają się pesymistami.

Często kupuje w miejscach mało oczywistych gdy w obecnej sytuacji wielu widzi już pewny spadek indeksu do 2000 pkt.

Dla mnie proces akumulacji na w20 właśnie się zaczął lub już zakończył. I oczywiście może się odbywać właśnie do tych 2000 pkt bo od obecnego poziomu to około 7 % więc wcale nie aż tak dużo.

Dla mnie jednak bardziej prawdopodobne jest to że obecne poziomy są już atrakcyjne.

Oczywiście byśmy mogli mówić o zatrzymaniu spadku kurs powinien z powrotem wyść ponad 2200 – 2230 pkt a finalnie wybić okolice 2350 punktów.

Jak duży kapitał może to rozegrać?

  1. Pomóc i wyjść z powrotem ponad opór 2200 – 2230 później korekta i dalszy wzrost
  2. Zostawić rynek i sprawdzić czy jest jeszcze podaż i ewentualnie wyłapać resztę podaży na poziomie akumulacji lub niżej
  3. Specjalnie zrzucić rynek na niższe poziomy (pomagając podaży) by wykonać jeszcze jedną akumulację

Moim zdaniem poziom jest już atrakcyjny ale jestem gotowy na każdy scenariusz.

Jak ,,czuję wykres”?

Jak widać kurs przeleciał przez wsparcie na mniejszym obrocie i na 4 godz powstał selling climax

Co się wtedy stało ? Zaczęła się panika i nerwowe wyrzucanie akcji bo ,,czeka nas spadek na 2000 pkt”

Później powstał duży obrót na małej świecy – duży kapitał wyzbierał wszystko.

Wielu zobaczy obecny ruch jako ruch powrotny pod wyłamane wsparcie i dalszy spadek na 2000 ale moim zdaniem obrót wolumenu o tym nie świadczy. To jest dodatkowa siła dużego kapitału bo wiele osób będzie zapewne w następnych dniach grało na dalsze spadki pod właśnie ten scenariusz co może być dodatkową okazją do zebrania relatywnie tanich akcji z rynku. Na jakich poziomach to nastąpi dokładnie i czy to nastąpi? To już nam pokaże rynek.

Kilka ,,ciekawych spółek”:

PZU

 

Wykres moim zdaniem nie wymaga komentarza

 

Rynek w swoim często irracjolnalnym zachowaniu jest właśnie racjonalny.

Trader powinien wyłączyć media, odsunąć analizy i porady na bok i zamknąć się w ciemnym pokoju z wykresem – śmiała teza … Czy irracjonalna? Nie sądzę. Mówię tu oczywiście o płynnych spółkach które w krótkiej perspektywie nie mogą upaść, a płynność jest spora i zaangażowanie dużego kapitału widoczne

CCC

Czy tak duży spadek na spółce z w20 jest racjonalny ? Nie sądzę. Moim zdaniem to dobry temat by kupić panikę… Jak to rozegrać ? Gdy jutro na początku sesji pojawi się dalszy spadek trzeba szukać oznak akumulacji i kupić z SL poniżej gdzieś 240 zł. Dodatkowo intra day wykres wygląda ciekawie

Dzienny

Intra day

Czy cena będzie dalej spadać ? Tego nie wie nikt na teraz. Możliwe że po weekendzie Ci co sprawdzają długoterminowe pozycje sprzedadzą by ciąć stratę i będzie to dobry moment na zakup akcji od spanikowanych uczestników rynku

ATT

Widać ewidentnie że na dużym obrocie cena ma już problem osiągnąć nowe minima i powstały świece 2x młot

Można tu zagrywać jak na świece młot.

Jak wspomniałem wcześniej akumulacja może być rozciągnięta w czasie bo duży kapitał ma czas… i może byc sytuacja podobna jak na TPE. Jedno jest pewne – widać że większy kapitał wszedł do gry na tych poziomach i tu analiz TPE dla przykładu

 

Na wykresie tygodniowy widać że większy kapitał po spadku zainteresował się walorem

Czy wzrost nastąpi od razu ? Śmiem wątpić i możliwa jest konsolidacja no obecnym poziomie lub trochę niższym. Zaryzykuję odważnie że kurs w perspektywie średnioterminowej ma szansę na dojście do górnego ograniczenia kanału. Dla graczy długoterminowych to na pewno dobry temat by akumulować po ewentualnej korekcie z SL gdzieś 5 – 7 % poniżej historycznych minimów

GPW

Jak widać na wykresie obecny spadek jest bardzo mocny i przebiega praktycznie bez żadnych korekt. Jak widać w przeszłości korekty występowały i jest to kolejny walor gdzie ,,fundamenty są ok” a spadek wydaje się irracjonalny. Walor do ścisłej obserwacji na mocne odbicie

CDR

To co wszyscy widzą daje do myślenia i powinno wzbudzać czujność.

Osobiście obstawiam kolejną dużą zwyżkę (kurs wybił już z kosolidacji i jest na nowych historycznych szczytach) a finalnie gdy zobaczę duży obrót przy górnym ograniczeniu hipotetycznego kanału wzrostowego będę szukał pozycji po krótkiej stronie rynku.

Na giełdzie nie ma pewniaków ale jeśli nie pojawi się jutro na początku sesji dystrybucja to dobry pomysł na ugranie szybkich kilka/kilkanaście % na finalnej ,,zwyżce” przed możliwie większa korektą ostatnich wzrostów

PKN

Na wykresie zaznaczyłem miejsca na zwiększonym obrocie. Akumulacja rozłożona w czasie ? Tego nie wiemy

Najbardziej ,,do myślenia” daje mi ostatnia świeca niezdecydowania na bardzo dużym obrocie (co istotne nie wystąpił on w dniu rolowania kontraktów – sesje te zawsze mają zwiększony obrót)

W dodatku świeca ta wystąpiła przy dolnym ograniczeniu klina.

Można zagrywać na obronę obecnych poziomów lub wybicie klina górą

PKO

Czy sytuacja na wykresie jest tak fatalna jak to można słyszeć? To zostawię już wam pod rozwagę

Na koniec jeszcze szeroki WIG

Reasumując.

Kreski są ważne ale pamiętajmy że to ,,Smart Money” wyznaczają ważne momenty i punkty zwrotne.

Wpis miał być obszerniejszy ale z powodu braku czasu ,,jest ile jest”.

Żeby było jasne wcale nie mówię, że obowiązuje wariant wzrostowy i że jest to jedyny słuszny pogląd na rynek. To moja prywatna opinia i ,,czucie rynku”.

Technicznie klasycznie na większości walorów nie mamy żadnych sygnałów kupna. Głównie chciałem zwrócić uwagę na to że jesteśmy świadkiem że ,,coś się dzieje”. Kierunek pokaże nam rynek

Miejmy jednak otwarty umysł i lansowany ostatnio w środowisku giełdowym pogląd, że najgorsze dopiero przed nami wcale nie musi być taki pewny. Bo jeśli Ci co piszą, że będzie 2000 1600 czy nowe minima niech kupią S i pokażą. Jeśli rynek byłby tak prosty to powiedział bym wam. Jutro rano kupcie kontrakty na S i sprzedajcie po 2005 pk na w20. Proste prawda?

Mam nadzieję że jest to zrozumiałe. Zachęcam do pytań.

Kilka wykresów bez komentarza na koniec.


Autorem wpisu jest użytkownik Batman

Zobacz podobne analizy:



4 komentarze

  1. Michał Michał pisze:

    Ja tylko odniosę się do Twoich założeń. Spór, czy to popyt, czy brak podaży jest powodem wzrostów na danej spółce, to trochę spór typu, co było pierwsze „jajko, czy kura”. Wielu autorów książek inaczej argumentuje, jednak te przemyślenia nie dają nic do tradingu. Za popytem jest jeden argument: jest nieograniczony. Podaż jest ograniczona aktualnym akcjonariatem spółki. Podaż, czyli akcjonariusze akcji też mogą poczekać na wyjście, gdy widzą, że akcje są mocno skupowane z ich rąk.

    Wolumen głównie oddaje sytuację na danej spółce. Wsparcia i świece są jedynie pomocnicze. Z tym się zgodzę. Trzeba wykorzystywać wszystkie dane, które nam rynek udostępnia. Niektórzy wolumenu w ogóle nie biorą pod uwagę w swoich analizach. Czy to jest błąd? Wszystko zależy od danej metody. Na to jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

  2. Batman Batman pisze:

    Dzięki za ak zawsze ciekawy komentarz! Odniosę się do tego w wolnej chwili :)

  3. bob1 pisze:

    Batman,dobry jesteś w te klocki,podoba mi się twój wpis…jutro podbiorę trochę CCC i PEKAO.

  4. Batman Batman pisze:

    Mam nadzieję że ktoś oprócz mnie skorzystał:)

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK