Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.

Edukcja: Analiza Techniczna na przykładach

Czas na wpis edukacyjny: Analiza Techniczna na przykładach. Na tapetę wrzucamy dwa wykresy spółek, które w ostatnich miesiącach wskazywały przede wszystkim jedną wspólną cechę: mocny trend spadkowy, który utrzymuje się od coajmniej parunastu miesięcy.

Ursus

Długoterminowy wykres spółki jest jednoznacznie prospadkowy. Nie będziemy przyglądać się akcjonariatowi, zarządowi, finansom spółki czy też ruchów KNF wobec spółki- wszystkie te czynniki od dłuższego czasu po prostu nie wyglądają odpowiednio. Interesuje nas przede wszystkim wykres. Powyższy wykres wskazuje nam, że spadki na kursie w ostatnich sesjach mocno przyspieszyły. Z tej perspektywy doszło do dynamicznego „zapomnienia” tego, co kurs wypracował sobie w pierwszym kwartale ubiegłego roku, czyli ruchu wzrostowego z rzędu 200%. Linia trendu wzrostowego, która prowadziła ówczesny trend przed wybiciem (luty ub.r.) również została niedawno wybita. Czego zatem poszukujemy na wykresie tej arcyspekulacyjnej spółki? Przede wszystkim staramy się zrozumieć, że łapanie dołków mija się z celem. Ostatnie sesje wskazują nam wprost, że akcjonariat wpadł w niezłą panikę wyprzedając akcje w tempie szybszym niż mógła je przyjąć strona popytu tworząc tym samym niemałe luki spadkowe. Na wykresie intrady zauważymy jednak małą ciekawostkę, która spowodowała, że wykres pojawia się w naszym wpisie

Linia trendu spadkowego prowadzona jest bez żadnych zakłóceń. Kurs w tej perspektywie idealnie trzyma sie linii i po prostu nie widać wyraźnego zaangażowania ze strony popytu. Jeżeli spojrzymy ponownie na pierwszy wykres musimy jednak stwierdzić, że obecne wsparcie na 2,40 zł należy do tych istotniejszych. Niemniej wybicie 2,34 (czerwona linia) skutkować będzie tym, że analiza nasza straci na znaczeniu, a my z pryzmatu spekulacyjnego oczekiwać będziemy na zjazd do 2,20 zł. Czego oczekiwać w krótkim terminie? Przede wszystkim spekulacyjnego odbicia w górę, które może sięgnąć 2,56-2,60 zł. Najpierw jednak popyt musi uporać się z pierwszą linią trendu spadkowego – najlepiej z odpowiednim wolumenem.

Eurocash

Po drugiej stronie mamy wykres spółki Eurocash, która równiez cechuje się wyraźnym trendem spadkowym w długim terminie. Średnioterminowo możemy jednak powoli myślec nieco poważniej o spółce. Widoczne są bowiem wyraźniejsze próby odreagowania, a tą najwidoczniejszą w osatnim czasie jest wybicie linii trendu spadkowego na piątkowej sesji. Ruch ten pozwolił kursowi na chwilę zaczerpnąć powietrza nad setną średnią kroczącą (SMA100), ale to jeszcze za wcześnie abyśmy mogli mówić o zmianie trendu. Dopóki wsparcie przy pomarańczowej linii pozostanie nienaruszone, dopóty możemy myśleć prowzrostowo (umiarkowanie). Walor zdecydowanie dla tych czytelników, którzy nie oczekują od giełdy gwałtownych ruchów, a potrafią cierpliwie przeczekać sytuację.

Analiza Techniczna na przykładach.

autor analizy: Pascal Bodnar

*spółki nie zawierają przykładowego LimAkt. Wpis ma przede wszystkim charakter edukacyjny i ma zachęcić do dyskusji na temat spółek spekulacyjnych z głębszym dnem.

Zobacz podobne analizy:2 komentarze

  1. Błażej Błażej pisze:

    Ursus dotarł dzisiaj do ~2,20 i jest to miejsce w którym ponownie możemy wrzucić walor do listy obserwacyjnej. Czekamy raz jeszcze aż rynek utworzy ciekawą świecę.

    Eurocash natomiast już wczoraj wyłamał wsparcie w postaci linii trendu i znalazł się tym samym przy następnym, w sumie ostatecznym wsparciu. Kto chętny, ten łapie akcje w tym miejscu z SL na 22,80.

  2. Błażej Błażej pisze:

    Ursus stanowczo zareagował na drugie wsparcie o którym pisałem we wpisie oraz w komentarzu i urósł dzisiaj ponad 6%. Teraz widzimy co oznaczają historyczne poziomy – wykres należy zawsze analizować z wielu perspektyw.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK