Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.
Kwiecień 2024
 • P
 • W
 • Ś
 • C
 • P
 • S
 • N
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
Wydarzenia

Podsumowanie portfela fundamentalnego

Pierwszy rok portfela fundamentalnego

Za nami praktycznie rok od czasu rozpoczęcia prowadzenia portfela fundamentalnego, w skład którego na dziś dzień wchodzi osiemnaście podmiotów. 16 z nich jest zyskownych, dwie spółki notują aktualnie ujemną stopę zwrotu. Siedem z posiadanych spółek podzieliło się z nami dywidendą, a kolejna właśnie dziś poinformowała o chęci podzielenia się z akcjonariuszami zyskami. Wszystkie wyniki podawane będą ze stanem na koniec sesji 22.12.2020 rok.

Od A do X

Pokrótce omówię aktualną ocenę sytuacji fundamentalnej dla wszystkich spółek z wyłączeniem SEKO i Makarony Polskie, które trafiły do portfela jako potencjalni beneficjenci COVID-19. Obie spółki zamykamy po cenie z końca sesji 22.12 SEKO za 8,75 zł, a Makarony Polskie za 5,70, co daje łącznie z dywidendą stopę zwrotu 10,18% oraz 2,63% oraz PKP CARGO, które analizowane było przez mnie nie tak dawno. Po tych transakcjach mamy zamknięte trzy pozycje:

Pozycje zamknięte. Źródło myfund.pl

ABPL (ABE)

Spółka trafiła do portfela 258 dni temu, od tego czasu kurs urósł o 53,85% i właśnie dziś spółka poinformowała, że planuje podzielić się z nami zyskami za rok 2019/2020. Na dywidendę przeznaczone zostanie 44 grosze na akcje. Dzień dywidendy został ustalony na 31 grudnia 2020 roku. Wypłata dywidendy nastąpi 12 stycznia 2021 roku. Przy naszej cenie zakupu 18,20 zł stopa dywidendy to 2,42%. W ostatnich dwóch kwartałach spółka wyraźnie poprawiła wyniki r/r. 4Q historycznie dla spółki jest najlepszym okresem. Nauka oraz praca zdalna, prezenty świąteczne wymiana sprzętu pod CY2077:) – czynniki te powinny w następnych kwartałach wspierać wyniki spółki. Technicznie kurs zmierza w kierunku wsparcia na poziomie ~26 zł.

Kurs ABE w ujęciu tygodniowym. Źródło stooq.pl

ATREM (ATR)

Spółka trafiła do portfela 89 dni temu. Od tego czasu kurs wzrósł o 12,5%. W międzyczasie pojawiło się zamieszanie i ponowne rozpatrzenie ofert dla przetargu na Tłocznię Gazu w Odolanowie – bardzo dużego kontraktu, który na szczęście pozostał nadal w rękach ATREM. Spółka zanotowała drugi z rzędu zyskowny kwartał, który nieco mnie rozczarował – wg zarządu wiele projektów i zostało opóźnionych w związku z sytuacją epidemiologiczną, ale kolejne kwartały z racji rekordowego backlogu powinny być co najmniej dobre. W międzyczasie ATREM sprzedał do Apator Elkomtech swój dział IT za 4 mln zł – zyski powinny pojawić się w sprawozdaniu rocznym za 2020 r. Ze względu na małe obroty nie będę rozpatrywał analizy technicznej.

Autopartner (APR)

Spółka w portfelu fundamentalnym znajduje się od 110 dni, w międzyczasie kurs wzrósł o 7,8%. Pod koniec listopada pojawiła się rekomendacja od Santander BM z ceną docelową 12,2 zł. Również zgodnie z komunikatem z 18stego listopada spółka planuje powrót do wypłaty dywidendy:

 wiceprezes spółki Piotr Janta

Ze względu na niepewność związaną z pandemią, jak większość giełdowych spółek, nie zdecydowaliśmy się na wypłatę dywidendy za 2019 rok. Obecnie nasza pozycja gotówkowa jest dobra i chcielibyśmy wrócić do wypłaty dywidendy. Regularnie zwiększamy naszą skalę działania

Spółka dalej raportuje rosnące co miesiąc przychody ze sprzedaży poprawiając marże. Technicznie spółka wybiła ważny opór ~7,50 zł, który w tej chwili stanowi główne wsparcie:

Kurs APR w ujęciu tygodniowym. Źródło stooq.pl

Delko (DEL)

Spółka trafiła do portfela jako jeden z potencjalnych beneficjentów koronawirusa dokładnie 284 dni temu – w tym czasie kurs wraz z wypłaconą 5% dywidendą wzrósł o 75%. Wyniki spółki za 2Q niestety były obarczone sporym odpisem co znacznie zmniejszyło zysk netto. 3Q natomiast był już bardzo dobry, uzyskany wynik netto to jeden z najlepszych wyników spółki od wielu kwartałów. Spółka została potraktowana jako “covidówka” i w związku z tym zmienność na kursie w tym roku była bardzo duża. Spółka pozostaje w portfelu na kolejne kwartały, w których powinna nadal raportować dobre wyniki. W ujęciu historycznym spółka jest notowana nadal bardzo nisko na poziomie P/E 4,6. Kurs na tę chwilę został wychłodzony, a zmienność w ostatnim czasie spadła. Poziom wsparcia to ~12,50 zł.

Kurs DEL w ujęciu miesięcznym. Źródło stooq.pl

GPW

Spółka dywidendowa, która wypłaciła nam w tym roku prawie 6% razem z którą aktualna stopa zwrotu wynosi prawie 13%. Napływ inwestorów na rynek kapitałowy powinien nadal wspierać zyski GPW. Główne wsparcie to poziom ~40 zł:

Kurs GPW w ujęciu tygodniowym. Źródło stooq.pl

IMC SA (IMC)

Jedna ze spółek, która w zestawieniu znajduje się najkrócej, bo 33 dni. W tym czasie kurs spółki wzrósł o 14%. Ceny surowców nadal sprzyjają spółce. A spółka raportowała zbiory kukurydzy z wydajnością na poziomie 9,33 t/ha co jest bardzo dobrym wynikiem na ukraińskiej średniej ~6 t/ha. Kurs spółki po poradzeniu sobie z głównym oporem ~15,50 zł osiąga historyczne szczyty:

Kurs IMC w ujęciu tygodniowym. Źródło stooq.pl

KGL

Korporacja KGL trafiła do naszego portfela 278 dni temu, od tego czasu kurs akcji wraz z otrzymaną blisko 3% dywidendą wzrósł o 45%. Aktualny kurs spółki to 16,65 zł natomiast 10 grudnia pojawiła się rekomendacja Millenium DM z ceną docelową 26,6 zł. Spółka zgodnie z założeniami w dwóch ostatnich kwartałach osiągnęła bardzo dobre wyniki, kolejne również powinny być dużo lepsze r/r, dodatkowo spółka prowadzi skup akcji własnych. Ze względu na niewielkie obroty nie analizuje spółki technicznie.

ML System (MLS)

MLS jest w naszym portfelu już 222 dni i od tego czasu kurs urósł, aż o 166%. Mam dość specyficzne podejście do spółki, uznaje ją za spółkę growth, ponieważ dysponuje dużym zapleczem naukowym oraz posiada liczne patenty. Na razie osiągane wyniki nie pokrywają się z już sporą wyceną spółki – podmiot będę bacznie obserwował i podejmował ewentualne kroki. Techniczne wsparcie wyznaczam na poziomie ~60 zł, natomiast opór ~85 zł:

Kurs MLS w ujęciu tygodniowym. Źródło stooq.pl

NEWAG (NWG)

Spółka od 173 dni jest w naszym portfelu i łącznie z wynoszącą 3,88% dywidendą daje nam w tej chwili skromną stopę zwrotu wynoszącą 2,14%. Spółka odnoszę wrażenie nie jest popularna wśród inwestorów i nie pokazała jeszcze swojego potencjału. Backlog na 2021 bardzo mocny, kolejne zdobywane kontrakty pozwalają zakładać, że w kolejnych kwartałach NWG będzie poprawiał wyniki. Technicznie spółka od roku 2019 porusza się w kanale wzrostowym:

Kurs NWG w ujęciu tygodniowym. Źródło stooq.pl

Pekabex (PBX)

Spółka, która w naszym portfelu jest najdłużej, bo 355 dni – w tym czasie łącznie z 1,6% dywidendą kurs wzrósł o 70,5%. Wyniki za 3Q pozostawiły mały niesmak, ale zgodnie z raportem 4Q powinien być bardzo dobry. Spółka raportuje sukcesywnie rosnące dane produkcyjne w kolejnych miesiącach oraz zdobywa nowe kontrakty. Dane produkcyjne w 2020 roku:

Dane produkcyjne PBX. Opracowanie własne

Backlog na podstawie ostatnich podpisanych kontraktów również wygląda obiecująco:

PBX kontrakty. Opracowanie własne

Skarbiec (SKH)

Skarbiec znajduje się w naszym portfelu od 167 dni, w tym czasie kurs akcji wzrósł o skromne 8%. Rosnące napływy do funduszy szczególnie akcyjnych powinny w kolejnych kwartałach wspierać wyniki spółki. Techniczne wsparcie to poziom ~22,50 zł:

Kurs SKH w ujęciu tygodniowym. Źródło stooq.pl

TIM

Spółka omawiana w moich wpisach dwukrotnie, trafiła do portfela 230 dni temu w cenie 10,6 zł i od tego czasu kurs wzrósł do 18,05 zł co daje 70% zysku – wartość ta nie uwzględnia dywidendy, która została “odcięta” od kursu i wpłynie na nasze konto przed Nowym Rokiem – kwota dywidendy to 1,2 na akcję co daje ponad 10% stopę dywidendy. Dane sprzedażowe są nadal bardzo dobre. Na początku przyszłego roku ma zostać zaprezentowana polityka dywidendowa. Technicznie kurs wybił istotny opór na poziomie ~12,50, który stanowi teraz wsparcie:

Kurs TIM w ujęciu tygodniowym. Źródło stooq.pl

Voxel (VOX)

Spółka, która jest w naszym portfelu nieco ponad 2 miesiące. Wyniki za 2Q nie zachwyciły, jednak raportowane dane o ilości wykonanych testów dają duże szanse na wzrost wyników za 4Q. Stopa zwrotu na dzień 22.12 oscyluje koło 0%. Kurs od roku 2018 porusza się w kanale wzrostowym:

Kurs VOX w ujęciu tygodniowym. Źródło stooq.pl

Wielton (WLT)

Spółka, która generowała w portfelu największą stratę w ostatnim czasie dość mocno odbiła. Aktualna pozycja generuje około 10% straty. Powoli zaczynają napływać ze spółki dobre informacje.

wiceprezes spółki Mariusz Golec

“Jeśli nie pojawią się okoliczności związane z pandemią, które diametralnie zmienią sytuację, to z obecnej perspektywy, czyli satysfakcjonujących poziomów zamówień, poprawy PMI na świecie i planowanego rozpoczęcia szczepień – rok 2021 jawi się jako okres, który może być dla naszej grupy podobny do 2019 roku, który był dobry pod względem sprzedaży i aktywności rynkowej

Kurs w ostatnim czasie wzrósł ponad 100%, przebicie w ujęciu miesięcznym poziomu ~6,20 zł będzie dobrym prognostykiem:

Kurs WLT w ujęciu miesięcznym. Źródło stooq.pl

XTB

Spółka w naszym portfelu od 236 dni. Gwiazda wiosennych wzrostów od dłuższego czasu po sporej korekcie złapała zadyszkę. Spółka informuje o wzroście nowych klientów a kampania z Jose Mourinho przynosi zamierzone efekty. Technicznie jak wspomniałem od dłuższego czasu mamy na kursie stagnację, z której wyłamanie się może być bardzo dynamiczne:

Kurs XTB w ujęciu tygodniowym. Źródło stooq.pl

Podsumowanie

Uważam ten rok za jak najbardziej owocny dla portfela spółek fundamentalnych. Na początku przyszłego roku “wyruszymy” na poszukiwania kolejnych podmiotów – jeżeli macie swoje typy, którym uważacie, że warto się przyjrzeć – piszcie w komentarzach:)

Przypominam link do portfela, gdzie na bieżąco możecie śledzić jego notowania.

Chciałbym z tego miejsca od siebie życzyć Wam przede wszystkim zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia!:)


Otwórz rachunek w LYNX i otrzymaj aż 50 EUR zwrotu za prowizje
Jeśli chcecie przetestować rachunek w LYNX, to koniecznie uzupełnijcie pole kupon: GPWATAK – dostaniecie 50 euro na handel (w postaci zwrotu za prowizje). Promocja nie obejmuje zwrotu za transakcje na CFD i certyfikatach turbo.

Zobacz podobne analizy:2 komentarze

 1. Drizzt Drizzt pisze:

  Votum ;) Totalnie niedoceniona kwestia franków ;)

  • Bartas_Gda Bartas_Gda pisze:

   Cześć, przepraszam za zwłokę – nie zauważyłem wcześniej komentarza;/ Przyjrzę się spółce choć od razu zaznaczam, że analiza spółek z tego segmentu jest dla mnie obca i trudna.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK