Zegar miarowo odlicza kurczący się czas, jaki pozostał do inauguracji GlobalConnect. 4 listopada wystartuje ta nowa inicjatywa GPW w Warszawie, dzięki której inwestorzy będą mogli kupować za złotego akcje wybranych spółek zagranicznych. Na pierwszy ogień idą niemieckie spółki. I to nie byle jakie, bo konia z rzędem temu, kto nie kojarzyłby tych marek. To piątka uznanych światowych korporacji: BMW, Mercedes, Volkswagen (motoryzacja), Allianz (finanse) i Siemens (przemysł). Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym spółkom.
Łączna kapitalizacja rynkowa wspomnianych podmiotów to ok. 350 mld euro. Największy spośród nich jest Siemens, a na dalszych pozycjach plasują się kolejno: Volkswagen, Allianz, Mercedes i najmniejsze BMW (51,2 mld EUR). Dla porównania „najcięższa” polska spółka, czyli PKN Orlen, to ok. 6,7 mld euro kapitalizacji. Wartość rynkowa wszystkich krajowych firm, których akcje są notowane na rynku regulowanym prowadzonym przez GPW w Warszawie, wynosi ok. 101 mld EUR. Połączone przychody ze sprzedaży niemieckiej piątki to 668 mld EUR w 2021 roku, co jest zbliżone do PKB Polski szacowanego przez Bank Światowy na 674 mld USD. Łączny skonsolidowany zysk netto firm wchodzących na początku listopada na GlobalConnect to ok. 62 mld euro.
Infografika 1 – Zmiana kursów niemieckich spółek, które zadebiutują na GlobalConnect
Źródło: TradingView
GlobalConnect – SIEMENS
Siemens (ticker: SIE) to z pewnością największy pod względem wartości rynkowej spośród analizowanej piątki. Tworzy grupę kapitałową o zdywersyfikowanym przedmiocie działalności. Firma została założona przez Johanna Georga Halske i Wernera von Siemensa w 1847 roku, a jej siedziba znajduje się w Monachium. To firma technologiczna skoncentrowana przede wszystkim na przemyśle, infrastrukturze, transporcie i opiece zdrowotnej. Działa w oparciu o kilka segmentów biznesowych:
- Digital Industries,
- Smart Infrastructure,
- Mobility,
- Siemens Healthineers oraz Siemens Financial Services.
Segment Digital Industries oferuje produkty i rozwiązania systemowe przeznaczone dla automatyki stosowanej w przemyśle dyskretnym i procesowym.
Smart Infrastructure obejmuje produkty, systemy, rozwiązania, usługi i oprogramowanie wspierające przede wszystkim zrównoważoną zmianę źródeł wytwarzania energii – z kopalnych na odnawialne.
Segment Mobility integruje wszystkie spółki grupy kapitałowej Siemens w obszarze transportu pasażerskiego i towarowego.
Siemens Healthineers opracowuje, produkuje i sprzedaje zróżnicowaną gamę produktów diagnostycznych i terapeutycznych oraz usług dla dostawców usług medycznych.
Segment Usług Finansowych (Financial Services) Siemensa koncentruje się na inwestycjach kapitałowych.
Rok obrachunkowy firmy kończy się we wrześniu. Grupa kapitałowa zatrudnia 303 tys. pracowników. Siemens prowadzi również działalność globalną. Kluczowym rynkiem sprzedaży jest przede wszystkim region Europa/Afryka/Bliski Wschód (56%), a dalej plasują się Azja (23%) i Ameryki (21%). Informacje z zakresu relacji inwestorskich Siemensa znajdziesz tu: KLIK.
Infografika 2 – Podstawowe parametry finansowe Siemens
Źródło: opracowanie własne na podstawie FactSet
GlobalConnect – VOLKSWAGEN
Volkswagen (ticker: akcje zwykłe – VOW lub akcje uprzywilejowane – VOW3) został założony w 1937 roku i ma siedzibę w Wolfsburgu.
Spółka operuje w czterech segmentach biznesowych:
- Samochody Osobowe i Lekkie Pojazdy Użytkowe,
- Pojazdy Użytkowe,
- Energetyka,
- a także Usługi Finansowe.
Pierwszy segment obejmuje projektowanie, produkcję i sprzedaż pojazdów, silników, oprogramowania samochodowego oraz części zamiennych.
W ramach segmentu „Pojazdów Użytkowych” odbywa się projektowanie, produkcja, jak również sprzedaż samochodów ciężarowych i autobusów.
Segment Power Engineering (Energetyka) oferuje wielkogabarytowe silniki wysokoprężne, turbosprężarki i elementy napędowe.
Ostatni z filarów – Usługi Finansowe – dostarcza finansowanie dealerom i klientom za pomocą pożyczek i leasingu, produkty ubezpieczeniowe i z zakresu zarządzania flotą.
W portfolio produktowym grupy kapitałowej Volkswagen znajduje się wiele marek: Volkswagen, Audi, Koda, Seat, Bentley, Porsche, Scania, MAN, Lamborghini, Ducati i Bugatti. Rok obrachunkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Grupa kapitałowa Volkswagen zatrudnia ok. 642 tys. osób. W strukturze ogólnoświatowej sprzedaży przeważa zdecydowanie Europa (59%). Następnie zaś pod względem istotności znajdują się region Azji i Pacyfiku (19%) i Ameryka Północna (18%). Koncern Volkswagena był w 2021 roku drugim największym producentem samochodów (po Toyocie) – wytworzone zostało 8.882.346 pojazdów (-5% rdr). Informacje z zakresu relacji inwestorskich Volkswagena znajdziesz tu: KLIK.
Infografika 3 – Podstawowe parametry finansowe Volkswagen
Źródło: opracowanie własne na podstawie FactSet
GlobalConnect – ALLIANZ
Allianz (ticker: ALV) został założony przez Wilhelma Fincka i Carla Thieme w 1890 roku i ma siedzibę w Monachium. To przedstawiciel sektora finansowego. Firma specjalizuje się w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i z zakresu doradztwa inwestycyjnego.
Działa na bazie kilku segmentów biznesowych:
- Property-Casualty,
- Life/Health,
- Asset Management
- oraz Corporate and Other.
Segment majątkowy (Property-Casualty) oferuje przede wszystkim ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej, ognia, kosztów prawnych, kredytów i podróży.
Segment Life/Health dotyczy ubezpieczeń rentowych, ubezpieczeń na życie, ubezpieczeń zdrowotnych oraz ubezpieczeń w zakresie opieki długoterminowej.
Natomiast segment Asset Management oferuje produkty i usługi w zakresie zarządzania aktywami dla klientów instytucjonalnych i detalicznych. Wiodącymi markami w tym obszarze są Allianz Global Investors i Pimco.
Segment Corporate and Other obejmuje działalność skarbową, bankową i inwestycje alternatywne.
Rok obrachunkowy Allianz kończy się w grudniu. W ramach grupy kapitałowej pracuje ok. 153 tys. osób. Struktura sprzedaży jest jednak zdominowana przez ubezpieczenia. Segment ubezpieczeń majątkowych i Life/Health odpowiadają za 48% sprzedaży każdy. Uzupełnieniem profilu biznesowego jest również zarządzanie aktywami, skąd pochodzi 4% sprzedaży. Informacje z zakresu relacji inwestorskich Allianza znajdziesz tu: KLIK.
Infografika 4 – Podstawowe parametry finansowe Allianz
Źródło: opracowanie własne na podstawie FactSet
GlobalConnect – MERCEDES-BENZ
Mercedes-Benz Group (ticker: MBG) zajmuje się produkcją i dystrybucją samochodów osobowych, ciężarowych i dostawczych.
Działalność grupy kapitałowej opiera się na dwóch filarach:
- Mercedes-Benz Cars & Vans
- oraz Mercedes-Benz Mobility.
Filar Mercedes-Benz Cars & Vans obejmuje projektowanie, produkcję i sprzedaż samochodów osobowych obejmujących pojazdy z segmentu premium i luksusowego marki Mercedes-Benz, w tym marek Mercedes-AMG, Mercedes-Maybach i Mercedes-EQ, a także małych samochodów pod marką Smart.
Mercedes-Benz Mobility wspiera sprzedaż pojazdów koncernu na całym świecie, a także świadczy usługi zarządzanie flotą w Europie, co odbywa się przede wszystkim za pośrednictwem marki Athlon.
Firma została założona przez Gottlieba Daimlera i Carla Benza w 1926 roku. Ma siedzibę w Stuttgarcie. MBG zatrudnia ok. 172 tys. pracowników, a rok obrachunkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Przychody ze sprzedaży są zdywersyfikowane geograficznie. 39% sprzedaży generuje Europa, 37% Azja, a 20% Ameryka Północna. Mercedes-Benz Group był w 2021 roku dwunastym największym wytwórcą samochodów na świecie. Grupa wyprodukowała wówczas 2.093.476 aut (-3% rdr). Informacje z zakresu relacji inwestorskich Mercedesa znajdziesz tu: KLIK.
Infografika 5 – Podstawowe parametry finansowe Mercedes-Benz
Źródło: opracowanie własne na podstawie FactSet
GlobalConnect – BMW
Bayerische Motoren Werke, czyli w skrócie BMW (ticker: BMW), jest kolejną spółką zlokalizowaną w Monachium. Firma została założona w 1916 roku. Specjalizuje się w produkcji i sprzedaży samochodów oraz motocykli.
Działa w oparciu o cztery segmenty biznesowe:
- Automotive,
- Motocykle,
- Usługi Finansowe
- oraz Pozostałe Jednostki.
Segment Motoryzacyjny (Automotive) opracowuje, produkuje, montuje oraz sprzedaje samochody osobowe i terenowe pod markami: BMW, Mini i Rolls-Royce. Segment motocykli koncentruje się na segmencie premium tych jednośladów. Natomiast segment Usług Finansowych zapewnia finansowanie za pomocą kredytów i leasingu. Segment „Pozostałe Jednostki” obejmuje działalność holdingową i finansowanie grupy kapitałowej.
W grupie kapitałowej BMW pracuje ok. 119 tys. osób. Rok obrachunkowy zamyka się z końcem grudnia. Geograficznie najważniejsza w przypadku sprzedaży jest Azja (43%). Na kolejnych pozycjach pod kątem znaczenia przyczynienia się do uzyskiwania przychodów ze sprzedaży są również Europa (37%) i Ameryka (18%). BMW był w zeszłym roku dziesiątym największym producentem samochodów w skali globalnej. Z linii wytwórczych zeszło 2.521.596 pojazdów (+8% rdr). Informacje z zakresu relacji inwestorskich BMW znajdziesz tu: KLIK.
Infografika 6 – Podstawowe parametry finansowe BMW
Źródło: opracowanie własne na podstawie FactSet
PROGNOZY DLA NIEMIECKIEJ PIĄTKI
Wszystkie spółki z pewnością należą do grona podmiotów, które charakteryzuje znaczna płynność obrotu giełdowego. Na sesji 25 października wartość wymiany na macierzystym rynku analizowanej piątki – niemieckiej Xetrze – wynosiła co najmniej 100 mln euro w przypadku wszystkich walorów poza BMW. Tak znacząca płynność powoduje, że akcje tych spółek są chętnie pokrywane przez analityków. Najchętniej eksperci z biur maklerskich przyglądają się jednak papierom Mercedesa i BMW (31 rekomendacji), a najmniej chętnie akcjom Volkswagena (24 zalecenia).
W każdym przypadku dominują jednak rekomendacje kupna. Z rzadka pojawiają się zalecenia sprzedaży. Zdaniem analityków wszystkie spółki są jednak niedowartościowane. Różnica pomiędzy średnią ceną docelową a ostatnim kursem rynkowym wynosi kilkadziesiąt procent – waha się w przedziale 38-55%. W ocenie specjalistów najbardziej niedocenione są akcje Mercedesa (55%), zaś najmniej Volkswagena (38%).
Infografika 7 – Rekomendacje dla akcji niemieckiej piątki
Źródło: opracowanie własne na podstawie FactSet
Infografika 8 – Konsensus prognoz na lata 2022-2023
Źródło: opracowanie własne na podstawie FactSet
Najnowsze komentarze