Ostatnio opublikowano kilka wiadomości dotyczących planowanych inwestycji w spółkach energetycznych takich jak Enea, Energa oraz Tauron.
ENEA
Planowane inwestycje w spółce Enea zakładają zwiększenie udziału w obszarze wytwarzania, czyli farmy fotowoltaicznej i blok na paliwo RDF, oraz planuje zwiększenie do 1 000 MW w kongeneracji i energetyce rozproszonej.
Głównym projektem inwestycyjnym realizowanym wraz ze spółką Energa jest projekt budowy Elektrowni Ostrołęka C, który jest jeszcze na etapie przygotowawczym. Wybudowany zostanie kondensacyjny blok energetyczny o mocy 1 000 MWe i sprawności na poziomie 46%.
Z kolei na etapie wykonalności jest inna inwestycja, czyli budowa bloku IGCC (zgazowanie węgla) zlokalizowana w okolicach Bogdanki. Przypomnijmy, że IGCC to technologia czystego węgla (ang. Integrated Gasification Combined Cycle). Spółka chce wybudować blok o mocy 300-500 MW i osiągnąć przy tym emisję na poziomie poniżej 550 g CO2 na kWh (wartość zbliżona do wymagań europejskich) .
Do pozostałych inwestycji należy powstanie farmy fotowoltaicznej o mocy 1 MW oraz prace nad stadium wykonalności dla bloku na paliwo RDF, który zostałby postawiony w miejscu starego bloku zlokalizowanego w Elektrowni Połaniec. Paliwo alternatywne zmniejszy zużycie węgla oraz ponad 50% ograniczy emisję CO2. Paliwo alternatywne (RDF) jest określeniem stosowanym w odniesieniu do materiałów o dużej wartości opałowej (zwykle około 18 megadżuli na kilogram masy), które uzyskuje się z odpadów. Odbiorcami takiego materiału mogą być cementownie i elektrownie.
ENERGA
Spółka ma zrobiony projekt dotyczący źródeł odnawialnych o mocy 30 MW, który po aukcji OZE prawdopodobnie zostanie zrealizowany.
W trakcie procedury przetargowej jest blok biomasowy o mocy 10 MW zlokalizowany w okolicach Kalisza.
Następne inwestycje obejmują zwiększenie mocy wytwórczych do ok. 1 000 MW poprzez wybudowanie dwóch jednostek gazowo-parowych na terenie północnej Polski.
W obszarze inwestycji znajduje się również wspomniany powyżej wspólny projekt z Eneą.
TAURON
W najbliższym czasie spółka rozpocznie negocjacje w zakupie pięciu farm wiatrowych obejmujących 82 turbiny ołącznej mocy 200 MW zlokalizowanych na terenie Polski północnej w województwach kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Takie działanie ma na celu zwiększenie dywersyfikacji segmentu odnawialnych źródeł energii. Po udanej transakcji zakupu spółka podwoi swoje moce w produkcji wiatrowej.
Autor wpisu: Przemysław Witkowski
Źródła – biznesalert.pl, www.tomra.com, forsal.pl, energetyka.wnp.pl
Czy według Ciebie, to powód do relokacji kapitału? Jeżeli tak, to w którego z Emitentów wierzysz najbardziej?
Rząd planuje zostawić dywidendy w spółkach energetycznych co przełoży się na większą ilość dostępnej gotówki, dlatego nakłady inwestycyjne nie powinny mocno obciążyć budżetów. Myślę, że co do relokacji kapitału to jest jeszcze za wcześnie patrząc na ogólny trend na indeksie Wig-Energia. Wszystkie spółki znajdują się blisko albo na swoich minimach, więc przy pojawieniu się ocieplenia sentymentu do sektora energetycznego możemy liczyć na znaczne odbicie na wykresach zwłaszcza Enea i Energa, które są w znacznie lepszej kondycji finansowej.