Ceny stali najwyżej od lat
Pojawienie się koronawirusa na świecie bardzo mocno wyhamowało gospodarkę światową, co przyczyniło się do spadku produkcji stali. W drugiej połowie 2020 roku gospodarka powoli odzyskiwała równowagę, a pod koniec roku nastąpił skokowy wzrost popytu szczególnie w sektorze budownictwa i produkcji. W tym samym czasie część brazylijskich kopalni rudy żelaza w związku z lockdownem zostało zamkniętych lub ograniczyło wydobycie – głownie te trzy czynniki sprawiły, że ceny stali poszybowały w ostatnich tygodniach mocno do góry:
Niestety nie ma żadnego ogólnodostępnego źródła mówiącego o cenach stali w Polsce, jedynym rozwiązaniem jest cotygodniowe notowanie danych na podstawie Indeksu cen stali PUDS co w ostatnich dwóch latach robiłem razem z Remigiuszem Iwanem z Portalu Analiz:
Wykorzystanie stali według branż
Stal jest surowcem wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Główną branżą, która jest odbiorcą stali jest budownictwo – 35%, na drugim miejscu motoryzacja 18%:
Wpływ wzrostu cen będzie odczuwalny dla wielu producentów i dystrybutorów na polskim rynku. Bez wątpienia należy wśród beneficjentów wymienić Cognor, czyli producenta półwyrobów i wyrobów hutniczych ze stali, wśród których znajdują się zarówno pręty gładkie, płaskowniki, jak i blachy płaskie grube i cienkie. 5 marca pojawiła się rekomendacja mBanku na zlecenie GPW w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego, w której to cena docelowa została ustalona dla COG na 3,19 zł. W Rekomendacji czytam:
Rekomendacja mBank
Po lepszych od oczekiwań wynikach za 4Q20 Zarząd Cognor oczekuje wzrostów rezultatów w 2021 roku wynikających z odbicia popytu w segmentach budownictwa infrastrukturalnego i motoryzacji oraz wzrostu spreadów na podstawowych produktach. Zarząd planuje powrócić do wypłaty dywidendy akcjonariuszom, a swoją rekomendację planuje przedstawić w IV21 lub V21 (nasze oczekiwania 0,13 zł/akcja)
Jeszcze pod koniec stycznia na łamach GPWATAK pojawił się nasz wpis zatytułowany “Ożywienie w budowlance i rosnące ceny stali szansą dla MFO?” gdzie cytowaliśmy fragment raportu:
Raport MFO za rok 2019:
Znaczna i nagła obniżka cen stali może się odbić negatywnie na wynikach finansowych spółki poprzez zmniejszenie uzyskiwanej na sprzedaży marży, a także zmusić do dokonania przeszacowania zapasów, natomiast wzrost cen stali może pozytywnie odbić się na przychodach i realizowanych marżach.
Jednym z beneficjentów roku 2020 była niewątpliwie Amica. Jednak w obecnej sytuacji związanej ze wzrostem cen transportu morskiego, o którym też pisaliśmy oraz cen stali, władze spółki sygnalizowały pod koniec zeszłego roku, że rok 2021 może stać pod znakiem wzrostów cen surowców i kosztów transportu:
Michał Rakowski członek zarządu Amica
Przyszła sytuacja w IV kw. bieżącego roku i w 2021 roku jest trudna do oszacowania. Pracujemy nad budżetem, do połowy listopada będą wstępne liczby budżetu na 2021 r. Są dwa trendy, które będą miały wpływ na 2021 r., na sam IV kw. tego roku – jeszcze nie tak mocno. Pierwszy to wzrost cen surowców, który przekładać się może na naszą produkcję i ceny sprowadzanych towarów, szczególnie stali – ten trend jest wzrostowy. Drugi trend dotyczy wzrostu kosztów transportu. Tu wiele będzie zależało od pandemii czy przyszłych ruchów nowego lub starego prezydenta USA
Podczas ostatniego nagrania dla akcjonariuszy Grupy Kapitałowej IMMOBILE S.A (nagrania pojawią się regularnie i są bardzo ciekawą formą utrzymywania relacji inwestorskich, którą bez wątpienia trzeba pochwalić i wyróżnić) gościem był Dariusz Paprzycki, Prezes Zarządu spółki Projprzem Budownictwo, który mówi również o negatywnym i zaskakującym wzroście cen stali (od 27:35 min):
Dariusz Paprzycki, Prezes Zarządu spółki Projprzem Budownictwo
Wzrost cen stali był tutaj dużym zaskoczeniem […] Stal jest dość znaczącym elementem w naszej branży.
Podsumowanie
Ceny stali mogą przełożyć się na wyniki wielu spółek, warto pamiętać o tym w swoich analizach. Ceny będziemy monitorować nadal uważnie ponieważ mogą mieć one znaczny wpływ na kilka portfelowych spółek między innymi Atrem, Newag, Pekabex, Toya czy Wielton. Niebawem będą pojawiały się raporty roczne, w części z nich bez wątpienia pojawi się wzmianka o wzroście cen stali oraz jak ona przekłada się na wyniki spółki.
Przypominam, że portfel spółek fundamentalnych możecie śledzić tutaj:
Najnowsze komentarze