Czas spojrzeć na spółkę z którą wiąża się niemałe emocje i która z średniej perspektywy znajduje się w kluczowym miejscu: Rafako, jeden z walorów sWIG80. Analiza ciekawsza będzie dla spekulantów, aniżeli dla ludzi szukających pewnych typów, ale może i ci odnajdą na wykresie coś interesującego.
Rafako
Na wykresie liczonym od końca 2013 r. zauważyć można szereg formacji, linii trendu, wsparć oraz oporów, które w każdym przypadku były respektowane. Mamy do czynienia z sytuacją, gdy AT ma wysoką sprawdzalność, co z uwagi na dobrą płynność na papierze nie jest niczym zadziwiającym. Przeanalizujmy po krótce historię powyższego ujęcia:
(1) trójkąt zniżkujący z wybiciem w górę;
(2) luka spadkowa respektowana przez ponad 6 miesięcy
(3) trójkąt zwyżkujący z wybicie w górę
(4) luka spadkowa
(5) trójkąt zniżkujący
Ponadto widoczne są przebite linię trendu wzrostowego mierzone od dwóch różnych punktów.
Co dalej? Dużą przeszkodą dla zwyżek jest wrześniowa luka spadkowa (w ostatniej konstelacji kurs utkwił w miejscu przez ponad 6 miesięcy). Formacja trójkąta zniżkującego tworzy się ponad pół roku, a statystycznie rzecz biorąc więcej jest wybić dołem, aniżeli górą (w 64% przypadkach wg T. Bulkowski’ego dochodzi do wybicia dołem). Niebezpiecznie stanie się dopiero, jeżeli kurs opuści obecną konsolidację i zejdzie poniżej ~5,7. Bezpiecznej będzie poczekać, aż kurs wyjdzie ponad zniżkującą linię, tj. górne ograniczenie trójkąta – inne zagrania traktować należy jako spekulacyjne.
Przykładowy LimAkt znajduje się w kokpicie użytkownika premium
Komentarze z shoutboxa