Nvidia (NVDA) to spółka, która zapewne większości z nas kojarzy się jako producent kart graficznych, dziś jednak NVDA to nie tylko karty graficzne. Spółka z siedzibą w Santa Clara podobnie jak większość spółek z indeksu NASDAQ doznała bardzo wyraźnej przeceny. Nie jest to poziom NTLX czy FB o których pisałem jakiś czas temu, ale mówimy o spadkach wynoszących ponad 40% od listopada zeszłego roku:
Historia spółki
Początki spółki Nvidia sięgają roku 1993 kiedy to Jen-Hsun Huang, Chris Malachowsky i Curtis Priem założyli spółkę. Niedługo dwa lata po powstaniu spółki światło dzienne ujrzał pierwszy produkt spółki – układ NV1:
W tym samym roku pojawia się gra 3D Virtua Fighter obsługiwana przez układ graficzny Nvidia. Rok 1997 to pojawienie się większości pewnie znanego układu RIVA 128 – 128-bitowy procesor 3D okazał się wielkim hitem sprzedając się w liczbie miliona sztuk w ciągu czterech miesięcy. NVDA zadebiutowała na giełdzie w roku 1999. W tym samym czasie na rynku pojawił się pierwszy procesor graficzny (GPU) – GeForce 256. W roku 2002 spółka poinformowała o 100 milionach wyprodukowanych procesorów. Dwa lata później we współpracy z Blizzard Entertiment powstała jedna z najbardziej rozpoznawalnych gier na świecie – World of Warcraft. W kolejnych latach produkty NVDA trafiały do konsol Play Station 3, Appla MacBook, MacBook Pro i MacBook Air.
Spółka dokonała też kilku ciekawych przejęć – np. AGEIA, producenta oprogramowania PhysX wykorzystywanego w grach w celu naśladowania właściwości fizycznych. Debiutuje też procesor mobilny Tegra, charakteryzujący się niskim zużyciem energii. W roku 2012 Państwowe Laboratorium Oak Ride ogłasza powstanie Titana, najszybszego na świecie superkomputera, napędzanego przez układ GPU NVIDIA Tesla. Ostatnie lata to mocne przyspieszenie spółki. Pojawienie się GPU NVIDIA Turing, NIVIDA Clara, Studio, czy ostatnie CPU do baz danych bazujące na architekturze ARM – Grace:
Oddziały Nvidia
Polski odział spółki mieści się w Warszawie i jest jednym z ponad 50 oddziałów na całym świecie. Pod względem przychodów największymi rynkami są Tajwan, Chiny i Hong Kong, które odpowiadają za ponad 50% przychodów. Spółka w swojej działalności rozróżnia cztery segmenty działalności:
- Gaming,
- Professional Visualization,
- Data Center
- Automotive
Jeszcze w tej chwili największy segment Gaming odpowiada w tej chwili za niecałe 45% przychodów spółki. Segment obejmuje procesory graficzne GeForce, urządzenia SHIELD do przesyłania strumieniowego oraz GeForce NOW do gier w chmurze.
Drugim pod względem udziału w przychodach, najszybciej rozwijającym się w tej chwili i wydaje się, że najistotniejszym segmentem jest Data Center. Obejmuje on rozwiązania chmurowe oraz centra bazy danych do badań i obliczeń sztucznej inteligencji, takie jak: platformy DGX, HGX i EGX.
Bardzo ciekawym segmentem jest również segment Automotive obejmujący rozwiązania AV (autonomous vehicle) pod marką DRIVE:
Jak wspomniałem wyżej najdynamiczniejszym segmentem spółki w tej chwili jest Data Center, którego udziały z kwartału na kwartał rosną:
ARK Invest zakłada, że rynek baz danych opartych o procesory graficzne może rosnąć o 21% średniorocznie do 2030 roku. Inne źródła są bardziej konserwatywne w tych założeniach szacując wzrost rynku 11,5% rocznie.
Powstanie CPU Grace w architekturze ARM pokazuje kolejny kierunek w którym zmierza spółka. Niestety w tym roku NVDA przekazał informację, że przejęcie brytyjskiego ARM nie dojdzie do skutku. ARM Invest zakłada wypieranie w architekturze x86 na rzecz rozwiązań ARM:
Wycena
Jeżeli spojrzymy na dynamikę podstawowych parametrów branych pod uwagę przy wycenie spółek – można napisać tylko WOW!
Przychody spółki rosną średniorocznie o 29%, CFO o blisko 27% i EBITDA o zawrotne 34,62%. Jeszcze żaden z analizowanych przez nas podmiotów nie mógł wykazać się takimi dynamikami. Jeżeli spojrzymy natomiast na standardową wycenę wskaźnikową to cały blask niestety pryska:
Co by nie napisać – jest drogo, nawet bardzo drogo – czy to w standardowym ujęciu czy to w ujęciu historycznym dla spółki. Niewątpliwym atutem spółki jest posiadana gotówka, która po odjęciu zobowiązań odsetkowych wynosi 9,5 mld USD:
Chciałem w naszym portfelu umieścić poza QCOM spółkę technologiczną, która świetnie się rozwija i ma przed sobą bardzo dobre perspektywy. NVDA jest bez wątpienia taką spółką, ale wycena spędza mi nadal sen z powiek, pomimo tak znacznej przeceny. Wrócę do spółki jak cena spadnie w rejony 150-170 USD – o ile do tego dojdzie😊
Nasz portfel możecie śledzić tutaj:
Otwórz rachunek w LYNX i otrzymaj aż 50 EUR zwrotu za prowizje
Jeśli chcecie przetestować rachunek w LYNX, to koniecznie uzupełnijcie pole kupon: GPWATAK – dostaniecie 50 euro na handel (w postaci zwrotu za prowizje). Promocja nie obejmuje zwrotu za transakcje na CFD i certyfikatach turbo.
Najnowsze komentarze