Pieniądz traci na wartości, a przyszłość emerytalna jest niepewna – te stwierdzenia coraz częściej pojawiają się na ustach większości Polaków. Ponieważ obecne składki na ZUS mocno przewyższają ewentualny zwrot, który w wieku emerytalnym dostalibyśmy na konto, warto rozejrzeć się za alternatywami. Większe zyski i nieco pewniejszą przyszłość oferują między innymi IKE, IZE i PPE, które razem wchodzą w skład III filaru systemu emerytalnego. Jakie limity na IKE i IKZE czekają nas w 2023 roku?
Czym jest IKE i IKZE i czy warto z nich korzystać?
Zarówno IKE, jak i IKZE, to produkty emerytalne, które pozwalają stworzyć poduszkę finansową na przyszłość. To konta, na które możemy wpłacać pieniądze, prowadzone przez różne instytucje: banki, domy maklerskie, fundusze inwestycyjne, czy zakłady ubezpieczeń na życie. Zależnie od wybranej instytucji, możemy w różny sposób obracać swoimi pieniędzmi. Można założyć IKE lub IKZE jako prosty rachunek oszczędnościowy, a także, fundusz inwestycyjny lub też rachunek maklerski, gdzie nasze środki będą w obrocie na giełdzie.
IKE, czyli Indywidualne Konto Emerytalne, cechuje nieco większa elastyczność niż IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) pod kątem opodatkowania. Podlegają mu bowiem jedynie zyski kapitałowe, a nie cała wpłacona suma, jak to jest w przypadku IKZE. Jeśli zdecydujemy się wypłacić środki wcześniej, są one objęte podatkiem Belki. Natomiast w przypadku IKZE, wypłata środków objęta jest dodatkowo podatkiem zryczałtowanym, który wynosi 10 procent. W przypadku Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego korzyści podatkowe są jednak nieco większe. Każda kwota, którą klient wpłaci do systemu, odliczona będzie od podatku dochodowego PIT.
Nowe limity IKE i IZE na 2023 rok
Na IKE i IZE co roku można wpłacić konkretną sumę pieniędzy. Istnieją jednak pewne limity wpłat, które są z góry określane na kolejny rok.
W przypadku wpłat na IKE maksymalną kwotę ustalono na 3-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto. Wpłacając pieniądze na konto IKZE, limity są mniejsze – jest to tylko 1,2-krotność wynagrodzenia w przypadku osób, nieposiadających własnej działalności, oraz 1,8-krotność pensji w przypadku osób samozatrudnionych.
Wraz z rosnącymi kosztami życia, do góry idzie także prognozowane miesięczne wynagrodzenie. W tym roku przewidziano je na 6935 złotych brutto. Tym samym, nowe limity wpłat na produkty III filaru emerytalnego, zostały ogłoszone przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej na poziomie 20 805 złotych brutto dla IKE, oraz 8322 złote brutto dla IKZE (w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność będzie to 12 4083 złotych). Uwzględniono również limit wpłat na PPE – na poziomie 31 207,50 złotych. Klik
Jakie były limity na IKE i IZE w 2022 roku?
O roku 2011 systematycznie rosną limity na Indywidualne Konto Emerytalne oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. W roku 2022 limit na IKE wynosił 17 766 złotych brutto, czyli aż o 3039 złotych mniej, w przypadku IKZE było to natomiast 7 106,40 złotych.
Jak już zostało wspomniane, konta IKE oraz IKZE można założyć w wielu instytucjach. Natomiast każda z nich, proponuje inny charakter tego produktu. Dla osób, które mają już jakieś wyczucie giełdowe, atrakcyjne mogą być konta prowadzone przez domy maklerskie lub fundusze inwestycyjne. Warto także zapoznać się z ofertą banków, ponieważ niektóre z nich również proponują konta, w których pieniądzem obraca się na giełdzie. Jak wybrać najlepszą ofertę? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na koszty prowadzenia konta, ale także potencjalne zyski, jakie możemy mieć dzięki korzystaniu z tego rodzaju rozwiązania. Oszczędzanie na emeryturę w dobie spadającej wartości pieniądza do najłatwiejszych nie należy. Warto więc dobrze wybrać opcję, z której będziemy zadowoleni.
Podsumowanie:
O III filarze emerytalnym mówi się w ostatnich latach dość sporo. Wraz z rosnącymi składkami na ZUS oraz coraz większymi kosztami życia, zainteresowanie tematem jest jeszcze większe. Nie bez znaczenia są też dane demograficzne – mamy społeczeństwo starzejące się, dlatego też prognozowane emerytury są tak niskie. IKE i IZE może być alternatywą dla wielu osób, które boją się, że po zakończeniu kariery zawodowej ich środki do życia nie wystarczą na pokrycie bieżących potrzeb. Warto jednak mieć świadomość, że jeśli chcemy uniknąć opodatkowania, musimy odkładać pieniądze aż do 55. lub 60. roku życia. Dopiero wtedy możemy korzystać ze zgromadzonej sumy bez dodatkowych obciążeń.
Najnowsze komentarze