Kalendarz wydarzeń giełdowych
Kalendarz tworzycie sami. Możecie dodawać samodzielnie wszelkiego rodzaju wydarzenia / spotkania o tematyce giełdowej / forexowej. Wszystkie wydarzenia giełdowe w jednym miejscu.
Marzec 2024
  • P
  • W
  • Ś
  • C
  • P
  • S
  • N
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
Wydarzenia

Owady z Robakowa nadciągnęły na NewConnect – HiProMine

14 lipca do obrotu na NewConnect trafiły akcje HiProMine SA (ticker: HPM) – wielkopolskiej firmy produkującej białko z owadów na skalę przemysłową, która mieści się, nomen omen, w Robakowie. Spółka znajduje się na dość wczesnym etapie rozwoju, choć istnieje już kilka lat. Odbiorcą wyrobów HiProMine mają być przede wszystkim firmy specjalizujące się w wytwarzaniu karm dla psów i kotów (petfood). W akcjonariacie spółki przewijają się nazwiska, kojarzone z sukcesami biznesowymi, a do tego zarząd firmy dysponuje znaczącym pakietem udziałowym. Kamieniem milowym w rozwoju HPM będzie uruchomienie nowego kompleksu rozrodczo-tuczowego czarnych żołnierzy.

Do tego jednak droga wciąż daleka, gdyż trwają prace związane z budową pełnoskalowego zakładu produkcyjnego. Nominalna wydajność zakładu ma przekroczyć 26 tys. ton żywca owadziego w 2023 roku. Rok później emitent zakłada 90% wykorzystanie mocy produkcyjnych w tej fabryce. W planach ma też „postawienie” kilku następnych zakładów tuczu z planowanym 90% wykorzystaniem mocy w kolejnych latach (wzrost mocy do ok. 50 tys. ton).

Budowane przez HPM moce produkcyjne będą spore w wymiarze międzynarodowym, a spółka dołączyła do wyścigu konkurencyjnego, który widać na świecie. BPI France donosił pod koniec 2021 roku, że francuski Ÿnsect buduje obecnie Ÿnfarm, największą farmę owadów w skali globalnej. Fabryka ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku. Jej zdolność produkcyjna ma osiągnąć 100 tys. ton rocznie, choć spółka ma plany podwojenia tych mocy w kolejnych latach.

Ambitne zamiary ma inna francuska firma – InnovaFeed. Na początku lutego podpisała umowę na dostawę białka owadów do działu karmy dla zwierząt domowych Archer Daniels Midland Co. (ticker: ADM). Budowa zakładu pod ten kontrakt ruszy w tym roku. Docelowo farma ma mieć 60 tys. ton zdolności produkcyjnych, przy czym z informacji podanych przez WorldGrain można wywnioskować, że ich pełne osiągnięcie będzie skalowalne (co zakłada systematyczny wzrost mocy) do 2024 roku.

Do realizacji tych zamierzeń niezbędny jest kapitał. HiProMine ma bardzo krótki staż giełdowy. Jej akcje zadebiutowały na rynku alternatywnym w połowie lipca br. Poprzedzała to majowa emisja akcji serii M, z której HPM pozyskał 20 mln zł brutto. Zamierzenia rozwojowe powodują, że firma planuje wciąż pozyskiwać kapitał w formie udziałowej, jak i dłużnej.

NIETYPOWY BIZNES HIPROMINE

Spółka wykorzystuje w cyklu produkcyjnym owady z gatunku Hermetia illucens. Są to zwierzęta z gatunku muchówek z rodziny lwinkowatych (czasami określa się je jako „czarnych żołnierzy”). Ich hodowla obejmuje rozród, tucz zakończony ubojem i obróbkę końcową. Na końcu cyklu produkcyjnego otrzymuje się w szczególności materiały paszowe wysokiej jakości. Pobocznym efektem jest też uzyskiwanie ekologicznego nawozu organicznego, który powstaje w wyniku przejedzenia paszy przez owady. Produkt trafił do sprzedaży całkiem niedawno, gdyż w drugim kwartale 2022.

HPM ma 4 linie produktowe: mączka z larw owadów (HiproMeal), pulpa z larw owadów (HiproPulp), komponent do produkcji wytwarzania zanęt do ryb (InsectMix) i ekologiczny nawóz naturalny (HiproSoil). Insekty służą trzem grupom odbiorców. Trafiają one głównie do producentów karmy dla zwierząt (ang. petfood) – zwłaszcza psów i kotów, ale też ptaków. W mniejszym stopniu odbiorcami wyrobów spółki będą podmioty z sektora akwakultury i zanęt wędkarskich. Ostatnim źródłem sprzedaży mają być firmy zajmujące się produkcją pasz dla zwierząt hodowlanych – drobiu i prosiąt.

Infografika 1 – Zastosowania wyrobów z owadów

HiProMine

Źródło: dokument informacyjny HiProMine

Spółka znajduje odbiorców swoich produktów na rynku krajowym i zagranicznych. W drugim przypadku chodzi o podmioty z Niemiec, Czech, Litwy, Izraela, Japonii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Ten segment dominuje w strukturze sprzedaży produktów. Według zaudytowanego sprawozdania finansowego za 2021 rok HPM uzyskał ok. 92% sprzedaży z rynków zagranicznych (rok wcześniej ok. 78%). Firma ujawniła, że ich znaczenie wzrośnie po uruchomieniu pełnoskalowego zakładu produkcyjnego.

To oznacza, że istotne znaczenie dla wyników finansowych ma kurs walutowy – głównie EUR/PLN. Hedging naturalny – ponoszenie kosztów w walutach obcych i uzyskiwanie sprzedaży w nich – występuje w spółce w niewielkim stopniu. Firma przyznała w dokumencie rejestracyjnym, że nie realizuje istotnych transakcji zakupowych w walutach obcych, choć generuje istotną część sprzedaży z transakcji na rzecz krajów UE, które rozlicza w EUR. Jednocześnie wskazała, że rozważa zabezpieczenie się przed wahaniami kursowymi za pomocą instrumentów finansowych (głównie w postaci kontraktów terminowych typu forward).

RYNEK PROTEIN Z OWADÓW

Nie jest łatwo oszacować całkowitą wartość rynku, na który trafiają produkty HPM. W literaturze specjalistycznej najczęściej mowa o sektorze protein z owadów (ang. Insect protein market lub insect-based protein market). Co jest nieco zawężonym pojęciem, gdyż nie uwzględnia się tłuszczu uzyskiwanego z insektów czy też produktów pobocznych (nawóz organiczny). Do tego warto mieć na uwadze, że w prognozach różnych ośrodków analitycznych najczęściej pokazywane są dane zbiorcze dla wyrobów z owadów, które mają dwojakie zastosowania – służą do konsumpcji przez człowieka i przez inne zwierzęta. Chodzi o ssaki hodowlane lub rekreacyjne (ptaki, akwarystyka, terrarystyka). Produkty HiProMine służą zaspokojeniu popytu w przypadku konsumpcji przez zwierzęta hodowlane.

Pomijając jednak te szczegóły widać, że wszystkie liczące się ośrodki analityczne zakładają wysokie tempo wzrostu całego rynku białka z owadów. W perspektywie kilku najbliższych lat szacunki według najnowszych opracowań wahają się w granicach 25-28% CAGR (średniorocznej skumulowanej stopy wzrostu). Tempo wysokie. Data Bridge spodziewa się, że w latach 2021-2029 globalny CAGR wyniesie 24,7%, GrandView Research zakłada dynamikę 27,4% (lata 2021-2028), zaś Meticulous Research (MR) 28,4% (2022-2030). Przewidywania cechują przy tym „bardzo rozstrzelone” dane, jeżeli chodzi o przyszłą wartość rynku. Najwięksi optymiści – z MR – uważają, że w 2030 roku światowy rynek protein owadzich (dla zastosowań konsumpcyjnych ludzkich i zwierzęcych) osiągnie wartość 9,5 mld USD. Wolumenowo sprzedaż ich zdaniem ma wynieść wówczas 3 028 468,3 tony (CAGR 2022-2030 na poziomie 31,5%). Przyrównanie obu wartości oznaczałoby, że tona produktu kosztowałaby 3 137 USD w cenach bieżących.

Nie da się przy tym uchwycić, jak wyglądałaby dokładnie podaż. Większość firm obecnie działających w branży to spółki prywatne, a te niezbyt ochoczo dzielą się szczegółami na temat posiadanych i planowanych mocy produkcyjnych. Niewykluczone, że głównym drajwerem wzrostu byłyby produkty skierowane do ludzkiej konsumpcji. Na ten trop wskazują szacunki Future Market Insights, który spodziewa się, że CAGR protein z owadów dla segmentu karm zwierzęcych (pet food) w latach 2021-2031 wyniesie 9,3%.

Wśród przewag konkurencyjnych HiProMine wymienia m. in. to, że jest jedyną spółką na terenie Polski oferującą produkty pochodzenia owadziego w ilościach przemysłowych i jednym z kilku dwóch tego typu podmiotów na rynku europejskim. Obecnie na świecie działa w sektorze góra kilkadziesiąt firm – i to mowa raczej o “niskich” niż “wysokich” liczbach. Prym wiodą podmioty z państw uprzemysłowionych. Stany Zjednoczone reprezentują m. in. Aspire Food Group, Chapul Cricket Protein, EnvivoFlight, All Things Bugs, Beta Hatch czy Armstrong Crickets Georgia. Na tym tle całkiem dobrze wypada Europa. Francuzi mają InnovaFeed, Ÿnsect, nextProtein, Niderlandczycy Protifarm, Protix, w Hiszpanii działają BioflyTech i TEBRIO. Poza nimi na Starym Kontynencie operują spółki z Wielkiej Brytanii (Jimini’s, CricketLab), Niemiec (Swarm Nutrition), Irlandii (Hexafly), Finlandii (EntoCube). Całość uzupełniają firmy z Kanady, Izraela, Singapuru, Tajlandii i RPA. To pionierzy segmentu, lecz należy przypuszczać, że w miarę upływu czasu i potwierdzania się „hype” na białko owadzie grono się będzie powiększać. Tym bardziej, że interes zwietrzyli też giganci światowego karmienia zwierząt – Mars i Purina, które stawiają na rozwój własnych mocy laboratoryjno-wytwórczych.

Konsumpcja owadów przez człowieka jest znana od setek lat. Głównie dotyczy to państw azjatyckich, afrykańskich i z regionu LATAM. W przypadku państw rozwiniętych napotyka ona jednak trudności adaptacyjne.

„Co najmniej 2 mld ludzi spożywa owady w różnej postaci. Wbrew powszechnemu przekonaniu, owady są pokarmem spożywanym nie tylko w czasach niedostatku żywności. W wielu kręgach kulturowych (lokalne tradycje kulinarne) spożywane są z wyboru, zarówno z uwagi na smak, jak i duże walory odżywcze. Dotychczas opisano ponad 1900 gatunków owadów będących pożywieniem dla ludzi”

– powiedział Tadeusz Bakuła, dr hab. z Katedry Prewencji Weterynaryjnej i Higieny Pasz Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wiele osób z państw rozwiniętych nie jest otwarta na jedzenie „nowych” produktów. Niektóre z nich cechuje neofobia żywieniowa, czyli lęk lub niechęć do próbowania nieznanego. Przed producentami żywności nie lada wyzwanie, choć owady są już od około 10 lat wprowadzane na rynek konsumencki. Stosują oni różne strategie, mające na celu ułatwienie adaptacji. Polega to na maskowaniu wsadu z owadów w żywności znanej – np. batony proteinowe, burgery, chleb czy makaron. Do spożywania przekonuje się konsumentów, dołączając do wyrobu informacje o zrównoważonym charakterze produkcji (na czym korzysta Ziemia), korzyściach odżywczych i zdrowotnych oraz bezpieczeństwie. Istotną rolę w popularyzacji mogą odgrywać też autorytety z różnych dziedzin. Konsumpcję owadów od lat zachwala Rene Redzepi, szef kuchni duńskiej Nomy, restauracji kilkukrotnie uznawanej za najlepszą na świecie. Zjawisko popierał też Kofi Annan, były sekretarz generalny ONZ. Te wyzwania nie dotyczą segmentu, w którym działa HPM. Zwierzęta hodowlane nie mają dylematów z wyborem pożywienia. Istnieje sporo argumentów, przemawiających za produkcją pokarmu z owadów.

Zobaczmy kilka kluczowych statystyk, pokazujących ekonomiczny sens, a także wpływ produkcji z owadów na planetę. Efektywność rozrodcza czarnego żołnierza w skali roku to 6009 (spróbujcie to policzyć na kalkulatorze bądź w Excelu). Dla porównania krowa w tym czasie wydaje jednego potomka na świat.

Infografika 2 – Efektywność rozrodcza niektórych gatunków żywca

HiProMine

Źródło: dokument informacyjny HiProMine

100% ciała owada może być przedmiotem konsumpcji, dla wspomnianej wołowiny już raptem 40%. Do wyprodukowania 1 grama białka z żywca owadów potrzeba 2 litrów wody – wołowina pochłania już 112 l. Produkcja kilograma żywca owadziego przyczynia się do emisji CO2 w wysokości 1,67 g, dla wołowiny parametr ten wynosi 12,51 g. Ilość paszy niezbędnej do wytworzenia 1 kg żywca owadziego to jeden kilogram. Dla wołowiny niezbędne jest 25 kg paszy.

Infografika 3 – Podstawowe parametry statystyczne dla niektórych gatunków żywca

Źródło: dokument informacyjny HiProMine

WYNIKI FINANSOWE HIPROMINE ORAZ WYWIAD Z PREZESEM SPÓŁKI

Przepraszamy, resztę tego wpisu mogą zobaczyć jedynie osoby z subskrypcją Premium. Zapraszamy do zamówienia dostępu Premium.


Otwórz rachunek w LYNX i otrzymaj aż 50 EUR zwrotu za prowizje
Jeśli chcecie przetestować rachunek w LYNX, to koniecznie uzupełnijcie pole kupon: GPWATAK – dostaniecie 50 euro na handel (w postaci zwrotu za prowizje). Promocja nie obejmuje zwrotu za transakcje na CFD i certyfikatach turbo.

Zobacz podobne analizy:



1 Odpowiedź

  1. Błażej Błażej pisze:

    Hipromine to na pewno ciekawy i przyszlosciowy biznes. Free float wynosi 26%, co daje 587 tys. akcji, natomiast dzienna płynność pozostawia wiele do życzenia.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas minął. Proszę odśwież CAPTCHA.

Aby przedłużyć lub wykupić abonament musisz się zalogować.

Jeśli nie masz jeszcze konta, skorzystaj z darmowej rejestracji, która zajmuje dosłownie chwilę.

ZALOGUJ SIĘ ZAREJESTRUJ SIĘ
ANULUJ
test
OK